Noc Bibliotek 2019

V ogólnopolska Noc Bibliotek, pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”, odbyła się 5 października 2019 r. W naszej bibliotece była to już IV edycja tego wydarzenia. W tym roku zabraliśmy najmłodszych czytelników na wyprawę w Kosmos.

Noc rozpoczęliśmy wspólnym odczytaniem wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Szalona maszyna”, przy którym każdy, niezależnie od wieku, miał okazję połamać sobie język. Kolejnym punktem było oficjalne powitanie w różnych, nawet najbardziej egzotycznych, językach. Jedna z uczestniczek przywitała wszystkich również w języku migowym. Następnie przenieśliśmy się na Księżyc, uczestnicząc w misji Apollo 11. Głównodowodzącym w misji był nasz wolontariusz, reżyser Pan Robert Walkowski, który rozpoczął podróż od głośnego odczytania oficjalnego wiersza Nocy Bibliotek 2019 „Wierszowiązałki” Joanny Mueller. Podczas misji słuchaliśmy opowiadania „Apollo 11” Ewy Nowak, zobaczyliśmy na dużych planszach miejsce lądowania na Księżycu, niewidoczną stronę Księżyca oraz konstelacje gwiazdozbiorów, a także mieliśmy możliwość spojrzenia przez prawdziwy teleskop.

Po powrocie na Ziemię, każdy uczestnik wykonał swoją własną planetę wraz z jej mieszkańcem. Przy pracach plastycznych pomagały nasze wolontariuszki: Dominika, Gabrysia, Julia, Weronika i Zuzia. Utworzono również dwie grupy, które skonstruowały kosmiczne rakiety, dzięki którym przenieśliśmy się na Planetę Poszukiwaczy Książek. W całkowitych ciemnościach, jedynie przy pomocy słabego światła latarki szukaliśmy książek według wcześniej wylosowanych wskazówek. Zabawa spotkała się z wielkim entuzjazmem nocnych poszukiwaczy, nie tylko tych najmłodszych.

Na koniec wspólnie odtańczyliśmy Baby Shark Dance. Każdy mały uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i mały upominek. Przed późnym powrotem do domu wszyscy naładowali baterie przy wspólnym poczęstunku.

W tegorocznej akcji uczestniczyły łącznie 42 osoby: 20 dzieci wraz z rodzicami, 6 wolontariuszy i 2 bibliotekarzy. Wszystkim bardzo dziękujemy i do zobaczenia za rok!!!

Anna Marsula, Ewa Krupa