Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie – ogólnopolska wystawa lokalnych murali

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Zakończyło się polskim zwycięstwem i w jego wyniku w granice II Rzeczpospolitej włączono dużą część ziem dawnej Prowincji Poznańskiej. 103. lata później Biuro Programu „Niepodległa” i AMS zapraszają na wyjątkową wystawę – w przestrzeniach miast w całej Polsce zaprezentowano galerię murali, które lokalne społeczności Wielkopolski stworzyły upamiętniając sukces przodków.

Te projekty, otoczone troską mieszkańców, pielęgnują pamięć o ważnych historycznych postaciach i wydarzeniach. Murale znajdują się w Biedrusku (gmina Suchy Las), Bukownicy (miasto i gmina Grabów nad Prosną), Gnieźnie, Grodzisku Wielkopolskim, Kaliszu, Konojadzie (gmina Kamieniec), Kostrzyniu, Koziegłowach (gmina Czerwonak), Łeknie (gmina Wągrowiec), Strzałkowie, Śremie, Wrześni, Zamościu k. Bydgoszczy (gmina Szubin). Przekrój projektów jest bardzo szeroki. Zaprezentowano projekty samorządowe, szkolne, społeczne, jak i prywatne inicjatywy. Wiele z nich pokazuje żołnierzy podczas walk w scenach z historii miejscowości, np. na tle charakterystycznych budowli i ulic. Część przedstawia bezpośrednio lokalne zwycięstwa, jak np. zdobycie pociągu pancernego w Zamościu k. Bydgoszczy. Kolejne zaś to artystyczne interpretacje, jak piękny mural w Śremie pokazujący Paderewskiego, z którego fortepianu zamiast nut wznoszą się w powietrze kokardy narodowe, albo patriotyczne kaliskie biało-czerwone drzewo z orzełkiem powstańczym, którego pnia strzegą Powstańcy Wielkopolscy.

Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 roku miał być jedynie kolejną manifestacją polskości Prowincji Poznańskiej, stał się jednak iskrą, która 27 grudnia 1918 roku doprowadziła do wybuchu powstania. Z ulic Poznania rozlało się ono najpierw na okoliczne miejscowości, a potem dalej, na cały region (dziś to tereny, które są w trzech województwach: wielkopolskim kujawsko-pomorskim, i lubuskim!).

Zapraszamy do oglądania murali upamiętniających Powstanie Wielkopolskie w plenerze, a także wirtualnie, w galerii zdjęć na naszej stronie!