Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

"Łączy nas pamięć" - pod takim hasłem odbywa się kolejna akcja "Żonkile", organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które było jednym z pierwszych i jednocześnie największym zrywem Żydów w czasie II wojny światowej. Pamiętamy i my, dlatego 10 kwietnia, w ramach DKK dla młodzieży, odwiedzili nas uczniowie z klasy 6 E Szkoły Podstawowej nr 1. Wspólnie obejrzeliśmy film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Tytuł filmu nawiązuje do słynnych słów Marka Edelmana, jednego z przywódców żydowskiego powstania, który powiedział „Ani nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni...”. Blisko półgodzinny film, przedstawiał historię niezwykle dzielnych ludzi, którzy nie bacząc na ogromne ryzyko zdecydowali się na walkę z okupantem. Po seansie wspólnie przygotowaliśmy symboliczne żonkile z papieru, które każdy z uczestników może dumnie nosić, jako symbol, że nadal chcemy pamiętać.

 

żonkile1


Jesteśmy pewni, że poruszająca lekcja zostanie w nas na zawsze.

 

Przejdź do galerii

 

Oprac. MZ

 

 

Dwa miesiące minęły od zakończenia zajęć I edycji programu „Mądrzy Cyfrowi”, w którym udział wzięła nasza Biblioteka. Przyszedł czas na podsumowanie działań i wyłonienie spośród stworzonych na spotkaniach młodzieżowych projektów społecznych tego, który reprezentować będzie nas na ogólnopolskim konkursie Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowanym przy wsparciu Google.org.

 

 

Gościem specjalnym spotkania był raper MIKSER – Mikołaj Mądrzyk – filozof z wykształcenia, freestylowiec z zamiłowania, który poprowadził dla młodzieży wspaniałe, niepowtarzalne warsztaty o wartościach moralnych, religijnych, a także o uzależnieniach. Jak na Miksera przystało nie obyło się bez „miksowania”. Poznaliśmy siłę słów, widzieliśmy na żywo jak można tworzyć teksty bez przekleństw, logicznie i z humorem powiązać pozornie odległe od siebie teksty. Dziękujemy za tę próbkę twórczości, po więcej zapraszamy na:

Instagram: mikser_official

FB/mikserfreestyle

YT/mikserfreestyle

#logoreprezentujświadomie

 

Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady”, organizowane przez Wydawnictwo Akapit Press, zawitało także do nas! Już po raz III uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pojawili się w Oddziale dla Dzieci, aby wspólnie wziąć udział w czytaniu przygotowanych fragmentów książek Małgorzaty Musierowicz. W tym roku skupiliśmy się na „Opium w rosole”, którego fragmenty głośno przeczytały Ewa Krupa i Ewa Sobieraj, a następnie uczestnicy zajęć stworzyli krzyżówki, w których hasłami były tytuły książek cyklu.

Za rok chętnie wrócimy z akcją, która znalazła uznanie nie tylko wśród dorosłych znających cykl, ale przede wszystkim wśród młodzieży.

Jezycjada

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. ES

Dr hab. Grzegorz Gołębiowski jest przyjacielem Biblioteki, tak go postrzegamy – bywa na naszych spotkaniach, opracowuje na Wikipedii biogramy goszczących u nas ludzi.

Tym milej było nam go widzieć w roli gościa i debiutanta z książką beletrystyczną, a właściwie kryminałem - „Cień przeszłości”.

Spotkaliśmy się we środę, 31 stycznia 2018 roku, rozmawialiśmy o… właściwie wszystkim. Jak to jest pisać prozę, kiedy dotąd pisało się teksty naukowe, jak to jest nie być dydaktykiem, a mimo to przemycać treści dydaktyczne, jak uprawdopodobnić historię kryminalną i jak to się stało, że uznany naukowiec napisał powieść łączącą w sobie wartką akcję, ciekawą intrygę, wątek miłosny, dużo historii i wiedzy genealogicznej.

W spotkaniu wzięło udział ponad trzydzieścioro gości, którzy kupili książki i ustawili się w kolejce po autografy. Bohater spotkania otrzymał od nas pamiątkowy prezent - pióro do podpisywania książek czytelnikom i nowych kontraktów z wydawcami. Zapraszamy na kolejne "Książki z autografem"!

 

 

Oprac. WA

„Brzydkie Kaczątko”, „Księżniczka na Ziarnku Grochu”, „Mała Syrenka”, „Dziewczynka z zapałkami…” Wszyscy znamy te baśnie, od dzieciństwa ich słuchamy, wzruszamy się i uczymy najmłodszych. Te i wiele innych znanych baśni łączy jeden autor – Hans Christian Andersen, urodzony 2 kwietnia 1805 roku w mieście Odense w Danii. To on jest odpowiedzialny za nasze baśniowe dzieciństwo oraz materiał do wielu adaptacji filmowych, w końcu jego baśnie były inspiracją dla samego Disney’a i to nieraz!