Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Zima to okres, kiedy zwierzęta najbardziej potrzebują naszej pomocy. O tej porze roku trudno im zdobyć pożywienie i dostęp do wody, czy znaleźć bezpieczne i ciepłe schronienie. Bezpańskie koty potrzebują z naszej strony szczególnej opieki i troski.

Dlatego przed zimą Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim już po raz drugi, wraz z Fundacją „Chcę Mieć Przyszłość”, zorganizowała warsztaty budowy styropianowych domków dla kotów. Podczas spotkania rodzinne zespoły wykonały 10 domków, które już wkrótce pojawią się w mieście i okolicach. Gościem honorowym warsztatów był zaprzyjaźniony Gucio, kocurek który testował wszystkie zbudowane domki.

 

W Filii w Święcicach uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji Lustra Biblioteki.

Przeczytane urywki tekstu Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, ilustracje, dawne mapy stolicy przybliżyły nam miniony, trochę zapomniany świat – fragment przedwojennej Warszawy z jego zabudową, ludźmi, którzy tam mieszkali, pracowali, świętowali, przeżywali swoje radości i dramaty. Były też inspiracją do wspólnej rozmowy o tym czy warto pamiętać o przeszłości, czy należy poznawać historię swojego kraju, regionu, najbliższej okolicy. Pośród nas stanęło drzewko z suchymi, nagimi gałązkami – symbol utraconej pamięci.

 

 

 

Wszyscy uczestnicy zajęć zapewniali, że doceniają historię, starają się ją poznawać korzystając z różnych źródeł: książek, filmów, internetu, wspomnień dorosłych, wycieczek do ważnych miejsc itp. Na dowód tego opowiadali o znanych im postaciach i wydarzeniach ważnych, czy to w przeszłości Polski, czy też naszej miejscowości. Wraz z ożywającą pamięcią ożyło też nasze drzewko. Pokryło się zielonymi listkami. A gdy wspólnie staraliśmy się wyciągnąć wnioski z przeszłych wydarzeń, jakieś wskazówki na codzienne życie – na drzewku pojawiły się pierwsze owoce.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. TS

Tym tytułem zamiast „Relacja ze spotkania z Adamem Palimąką z cyklu Historii Mówionej Ożarowa Mazowieckiego” chcemy zagaić niniejszą notkę. Nie bez przyczyny. 19 października 2018 roku w Centrum Inicjatyw Społecznych "Przy Parku" rzeczywiście odbyło spotkanie z Historią Mówioną Ożarowa Mazowieckiego, ale Pan Adam mówił nie tylko o poważnej historii dorosłego Ożarowa. Opowiedział o życiu rodziców podczas okupacji, roli Zakładów Kabla w kształtowaniu życia Ożarowa, swoim dorosłym życiu i olimpijskiej (i ożarowskiej zarazem) przygodzie z zapasami.

 

Od 24 października w Bibliotece głównej przy ul. Szkolnej 2 można podziwiać wystawę fotografii pana Kazimierza Stachurskiego pt. "Światłem malowane".

 

 

Wernisaż odbędzie się 28 października (niedziela) o godzinie 17.00 w Domu Kultury "Uśmiech" w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Poznańskiej 165.

Święto Pieczonego Ziemniaka wybrałyśmy, aby uczcić koniec naboru do wolontariatu w Filii nr 1 w Józefowie. Ziemniaki są pyszne, zdrowe i mają wiele zastosowań. Od zwykłych, gotowanych z koperkiem do… chipsów (które już tak zdrowe nie są, chyba że ktoś zdecyduje je zrobić w zaciszu domowym, z przyprawami), właśnie taki wolontariat nam się marzy! O różnorodnym zabarwieniu. Dlatego właśnie, w ramach Święta Pieczonego Ziemniaka, 12 października odbyło się pierwsze spotkanie naszego wolontariatu. Tym razem odpuściliśmy sobie pracę, a zajęliśmy się integracją. Wychodzimy z założenia, że dobry zespół, to zgrany zespół, więc najpierw powinniśmy się poznać i razem pośmiać.