8 Ożarowska Noc Bibliotek – relacja

7 października 2023 r. włączyliśmy się w Noc Bibliotek, czyli ogólnopolską akcję przekonującą do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających też wymianie idei i integracji.

Jak zawsze staraliśmy się zaskoczyć uczestników wydarzenia, i tych najmłodszych i tych już zupełnie dorosłych, tym razem przenosząc się w kosmos. Hasło tegorocznej nocy brzmiało „Absurd nie czytać”. My połączyliśmy je z obchodami Roku Mikołaja Kopernika, ustanowionymi przez Senat RP, bo przecież gdyby astronom nie czytał, to nie byłoby słynnej rewolucji na niebie. W związku z tym niektóre z naszych aktywności pokazywały kosmos w krzywym zwierciadle.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży zamienił się tej nocy w Absurdalne Obserwatorium, w którym Wielki Pies szczekał, a Gwiazdozbiór Węża syczał. W magiczny sposób przenieśliśmy się do domu Kosmobotów, gdzie pod rozgwieżdżonym niebem przeczytaliśmy opowiadanie „Nocne strachy” Eweliny Kaczmarek, a następnie rozwiązywaliśmy kosmiczne krzyżówki i rebusy. Hasłem do opuszczenia Obserwatorium był taneczny lot na Marsa w rytmach zumby „Crazy Frog”. Na Marsie natomiast kosmiczne łaziki eksplorowały najdalsze zakątki Wypożyczalni dla Dorosłych, dając się oswoić, a potem prowadzić uczestnikom wyprawy. Tu szyscy, bez względu na wiek, poznawali podstawy kodowania z robotami Photon, odszukiwali zagadki, by przejść tor przeszkód i rozwiązać trudne zadania np. zmieniać barwy. Kolory zmieniały się też jak w kalejdoskopie w Sali „Wszechświat w naszych rękach”, w której następowało porządkowanie kosmosu, czyli budowanie układu słonecznego. Dzieci poznawały, a niektóre przypominały sobie, nazwy planet i ich odległość od Słońca, a wykonane układy powędrowały do ich domów.

Podczas ożarowskiej Nocy Bibliotek nie zabrało stałych elementów, zawsze towarzyszących obchodom ogólnopolskim – inauguracją wydarzenia było wspólne odczytanie przez rodziców, wolontariuszy i pracowników Biblioteki wiersza towarzyszącego Nocy – „Nieczytanie” Wisławy Szymborskiej. Na zakończenie obejrzeliśmy też wspólnie film „Moja mama Gorylica”, którego nieco przewrotna fabuła oparta została na przepięknej książce Fridy Nilsson.

Oprócz dobrej zabawy i dobrych wspomnień każdy z młodych uczestników otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Ożarowie Mazowieckim i Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim oraz słodki upominek – wypiek Koła Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, a rodzicom i dzieciom za wspaniałą, iście kosmiczną, aktywność. To była kolejna udana Noc Bibliotek, a teraz zapraszamy po książki w dzień, bo przecież… „ABSURD NIE CZYTAĆ!!!”.