Poznaj system obsługi „Mateusz”

System Biblioteczny MATEUSZ, przez który wypożyczamy Państwu książki, audiobooki, filmy czy gry planszowe, daje wiele możliwości. Oto niektóre z nich:

1. Sprawdzenie przez Internet dostępności pozycji:

W katalogu znajdują się następujące emotikony:

2. Zamówienia przez Internet pozycji znajdujących się na bibliotecznych półkach (funkcja dostępna po zalogowaniu):

W dniach i godzinach, gdy wszystkie placówki Biblioteki są nieczynne, mogą Państwo zamawiać pozycje dostępne w danej chwili do wypożyczenia. W tym celu należy przejść do właściwego katalogu, odszukać pożądaną pozycję i nacisnąć klawisz ZAMÓW, postępując dalej według wskazań systemu.

W polu DOSTĘPNOŚĆ widzimy informację o tym, ile egzemplarzy jest dostępnych, a w polu DZIAŁANIE aktywna jest funkcja zamówienia. Warto pamiętać, że zamówioną pozycję należy odebrać w ciągu najbliższego dnia roboczego, w placówce, w katalogu której dokonali Państwo zamówienia.

3. Rezerwacja przez Internet pozycji aktualnie wypożyczonych (funkcja dostępna po zalogowaniu):

Jeżeli wszystkie egzemplarze poszukiwanego tytułu zostały wypożyczone, możemy dokonać rezerwacji. W tym celu musimy przejść do właściwego katalogu, odszukać pożądaną pozycję i nacisnąć klawisz ZAREZERWUJ, postępując dalej według wskazań systemu.

Gdy inny czytelnik dokonał już rezerwacji można ustawić się w kolejce oczekujących. Długość kolejki do jednej pozycji nie może przekroczyć 5 osób. Jeżeli biblioteka dysponuje np. 2 egzemplarzami danego tytułu, maksymalna liczba rezerwacji wynosi 10 (2×5).

W polu DOSTĘPNOŚĆ widzimy informację o tym, że pozycja jest wypożyczona, w polu WYPOŻYCZYŁ sprawdzamy datę do kiedy, a w polu DZIAŁANIE aktywna jest funkcja rezerwacji.

4. Sprawdzenie i wydruk historii wypożyczeń (funkcja dostępna po zalogowaniu):

Możemy przejrzeć listę wszystkich wcześniej wypożyczanych pozycji. Dla ułatwienia placówki Biblioteki oznaczone są różnymi kolorami.

5. Prolongata wypożyczonych pozycji (funkcja dostępna po zalogowaniu):

Jednorazowe przesunięcie terminu zwrotu jest możliwe, jeżeli termin zwrotu jeszcze nie upłynął i     na pozycję nie ma rezerwacji.

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 • Czy można zalogować się na konto biblioteczne przy pomocy innej karty niż biblioteczna z kodem kreskowym?
  Nie.
 • Mam kartę biblioteczną ale nie otrzymałem PIN-u jak można go uzyskać ?
  Na karcie bibliotecznej znajdują się dwie liczby. Pierwsza sześciocyfrowa jest numerem karty, druga dziewięciocyfrowa właśnie PIN-em. Przykładowo na karcie mamy nadrukowane: NR 000011 — 222233334. Numer karty to 11, PIN – 222233334. W przypadku logowania na stronie internetowej nie jest konieczne wpisywanie zer poprzedzających właściwy numer karty.
 • Czy można aktywować na jeden telefon komórkowy trzy konta biblioteczne ?
  Niestety taka operacja nie jest możliwa. System powiązuje numer telefonu tylko z jedną kartą biblioteczną.
 • Kiedy następuje zablokowanie karty bibliotecznej ?
  Blokada programowa zostaje nałożona automatycznie w przypadku przetrzymania jednej pozycji powyżej 7 dniu, lub w przypadku przetrzymania powyżej 2 pozycji. Blokada WEB (można wypożyczać książki, filmy czasopisma, nie można korzystać z darmowego dostępu do Internetu) zostaje nałożona w przypadku wykrycia działania niezgodnego z regulaminem np. instalację programów komputerowych.
 • Zgubiłem kartę co muszę zrobić ?
  Należy bezzwłocznie skontaktować się (osobiście lub telefonicznie) z najbliższą placówką biblioteczną. Zablokowanie zgubionej karty zapobiegnie wypożyczeniu przez inną osobę (znalazcę!) na Państwa konto książek, płyt itp. Otrzymanie nowej karty wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 10 zł. (W przypadku uczniów szkół podstawowych, emerytów, rencistów i bezrobotnych opłata wynosi 5 zł).
 • Czy rezerwacja i zamówienie to ta sama usługa?
  Nie. Rezerwacja dotyczy pozycji, które są w danej chwili wypożyczone przez innych czytelników, a zamówienie jest możliwe dla pozycji znajdujących się na półkach w bibliotece.
 • Jak aktywować powiadomienie o rezerwacjach i zamówieniach na telefon komórkowy ?
  Aktywacji dokonuje na nasze życzenie pracownik biblioteki.
 • Ile czasu od chwili powiadomienia oczekuje pozycja w bibliotece ?
  Czytelnik w otrzymanym powiadomieniu (sms/email) otrzyma informację o tym, ile ma dni na wypożyczenie zarezerwowanej lub zamówionej pozycji. Jeżeli w terminie nie zgłosi się do biblioteki, rezerwacja/zamówienie ulegnie automatycznie skasowaniu.
  Placówki biblioteczne nie będą telefonicznie informowały o rezerwacjach i zamówieniach – czytelnicy którzy nie dokonali aktywacji sms/email będą zobowiązani dowiadywać się (osobiście lub telefonicznie) czy pozycja jest do odbioru.
 • Ile można maksymalnie zrobić rezerwacji ?
  Każdy czytelnik jest indywidualnie oceniany – system sprawdza ile rezerwacji zostało do tej pory odebranych w terminie, ile zamówień zostało zrobionych dla zabawy, ile pozycji oczekujących na nas w bibliotece nie odebraliśmy w terminie. Widełki zostały ustawione w przedziale 3 – 50 pozycji. Ponieważ każdemu może się zdarzyć nie odebrać rezerwacji z różnych ważnych powodów ustaliliśmy, że algorytm zignoruje:
  1. trzy nie odebrane zamówienia,
  2. trzy skasowane rezerwacje po otrzymaniu powiadomienia,
  3. pięć nie odebranych rezerwacji. Nowy czytelnik będzie mógł zarezerwować 10 pozycji.
 • Czy można oddaną książkę pożyczyć ponownie tego samego dnia ?
  Nie ma problemu – można taką pozycje powtórnie wypożyczyć. Chyba, że pozycja jest już zarezerwowana dla innego czytelnika.
 • W jakim przypadku nie można przedłużyć terminu zwrotu książki ?
  Zmiana terminu zwrotu książki (prolongata) jest możliwa jeżeli nie został już przekroczony termin i jeżeli na daną pozycje nie ma rezerwacji.
 • Czy można oddać książki bez karty bibliotecznej ?
  Tak. W przypadku zwracania pozycji karta nie jest niezbędna.
 • Czy można ten sam tytuł zarezerwować we wszystkich wypożyczalniach ?
  Nie stosujemy tego rodzaju ograniczeń.
 • Czy aby korzystać z komputera z dostępem do Internetu znajdującego się w wypożyczalni trzeba posiadać kartę biblioteczną ?
  Dostęp do bezpłatnego Internetu jest uwarunkowany posiadaniem karty bibliotecznej (bez nałożonych blokad).
 • Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie książki ?
  Program automatycznie nalicza kary za takie pozycje. Wyniesie ona 20 gr za każdy dzień (soboty i niedziele również). Kara zaokrąglana jest do pełnych złotych.
Skip to content