Nasza siedziba mieści się przy Bibliotece Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim, 05-850 Ożarów Mazowiecki ul. Szkolna 2
tel. /22/ 722 12 65
Przewodniczącą Zarządu – Monika Dziedzic
koloptb@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl
Absolwentka Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie całościowego czteroletniego szkolenia z psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji, szkoli się również z Arteterapii na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Obecnie w trakcie praktyki arteterapeutycznej w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie.
Ukończyła kurs I stopnia „Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji, wychowania i terapii” przeprowadzony przez dr Wandę Matras-Mastalerz z Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz liczne warsztaty nt. metod biblioterapeutycznych wykorzystywanych we wspieraniu rezyliencji.
Członkini Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Studenckiego Koła Naukowego Arteterapii APS.
Wcześniej związana zawodowo z bibliotekami – akademicką w prywatnej uczelni wyższej oraz publicznymi, gdzie pracowała jako kustosz i pełniła funkcje kierownicze w filiach. Do jej zadań należało m.in. zarządzanie procesami bibliotecznymi, zakup nowości wydawniczych, odpowiedzialność za profesjonalną obsługę czytelnika, koordynacja i prowadzenie wydarzeń kulturalnych promujących czytelnictwo i literaturę.
Gałęzią arteterapii, którą darzy szczególnym zainteresowaniem jest biblioterapia. Oddziaływania biblioterapeutyczne uważa za cenne narzędzie wspierające proces psychoterapii i spełniające funkcje psychoedukacyjne. Pracuje z dorosłymi i z dziećmi. Stworzyła autorski projekt zajęć czytelniczych z elementami biblioterapii dla dzieci „Biblioteka Mocy” pod patronatem Wydawnictw Mamania oraz Levyz Books, a partnerem pomysłu została Europejska Fundacja Terapii przez Sztukę Arthe Foundation.
Wierzy, że kontakt z literaturą stanowi jeden z ważniejszych elementów rozwoju, tym większy gdy pogłębiony w empatycznej relacji z drugim człowiekiem.
Sekretarz Zarządu – Ewa Pawlak
e.pawlak@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl
Jestem bibliotekarzem i biblioterapeutą, trenerem I stopnia Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA (tu także członkiem Sekcji „Książka – Terapia – Zabawa” oraz komisji rewizyjnej), Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego – Koło Ożarów Mazowiecki (sekretarz Koła) oraz Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki. Zajmuję się przygotowaniem i prowadzeniem zajęć czytelniczych dla grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych. Doradzam w wyborze literatury, chętnie też pomagam w tworzeniu zestawień bibliograficznych i obsłudze katalogów bibliotecznych różnych typów bibliotek.
Jako Lider Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” od wielu lat propaguję głośne czytanie wszystkim grupom wiekowym. Z przyjemnością odwiedzam żłobki, przedszkola i szkoły, gdzie czytam dzieciom i młodzieży, promując dobrą i pełną wartości literaturę.
Ostatnio coraz częściej w mojej pracy dominują mniej „rozrywkowe” zajęcia, takie jak przygotowanie i rozliczanie projektów grantowych Biblioteki, w tym także z funduszy unijnych.
Prywatnie jestem miłośniczką kotów, psów i jazdy na rowerze.
Laureatka m.in.: I nagrody w konkursie na najlepsze scenariusze w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej „Podpisz Pieska” ogłoszonym przez miesięcznik metodyczny „Bliżej przedszkola”, wyróżnień, nagród oraz nagrody głównej w Konkursach na najlepiej przeprowadzoną Kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w latach 2014-2023 oraz powiatowej nagrody Lider Promocji Czytelnictwa w kategorii Osobowość Roku 2021.
Skarbnik Zarządu – Anita Nowińska
a.nowinska@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl
Wiele lat temu, niedługo po studiach polonistycznych, zdecydowałam się na pracę w bibliotece, z założeniem, że zostanę tam tylko na chwilę. Pracuję tu nieprzerwanie do dziś – wcześniej jako st. kustosz w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, od 1 sierpnia 2021 roku w roli Dyrektora Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.
Biblioteka, jak większości z nas, kojarzyła mi się ze spokojną, niewymagającą energii i kreatywności, pracą, w której trudno o błyskotliwą karierę, nie mówiąc o wysokich zarobkach. Szybko okazało się, że wbrew wcześniejszym planom, „złapałam bakcyla” i wpadłam na dobre.
Uczyłam się teorii i praktyki zawodowej, skończyłam studia podyplomowe z informacji naukowej, i z czasem uświadomiłam sobie, że praca w bibliotece pozwoliła mi rozwinąć skrzydła, zdobyć nowe umiejętności i poznać swoje możliwości. Codziennie czekały mnie kolejne wyzwania, realizowałam pomysły, które wymagały intuicji, otwartości i wiedzy z różnych dziedzin: psychologii, prawa, marketingu, zarządzania, a nawet informatyki.
Słyszy się obecnie, że zawód bibliotekarza jest zagrożony, że znikniemy z rynku pracy, ponieważ przetrwają tylko biblioteki cyfrowe, bez bibliotekarzy. Myślę, że opinie te biorą się z przekonania, że książka, informacja to tylko towar zamawiany on-line. Ale ci, co je głoszą, chyba sami do końca w nie nie wierzą, ponieważ biblioteka to coś więcej niż tylko usługa „zamów – wyślij”. To bezpośrednia osobista relacja bibliotekarz-czytelnik, miejsce spotkań i wymiany myśli, a to z pewnością rzecz najważniejsza, której nie da się niczym zastąpić.
Cieszę się, że dzięki swojemu zawodowi, który jest również moją pasją, mam możliwość działać wspólnie z pracownikami naszej biblioteki, przy ścisłej współpracy z samorządem, innymi instytucjami kultury, oświaty, organizacjami pozarządowymi oraz artystami i twórcami, na rzecz środowiska lokalnego, rozbudzając, szczególnie w młodych ludziach, „szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką”, popularyzować nie tylko to, co łatwo przyswajalne, ale upowszechniać wartościową literaturę, która wzbogaca przeżycia emocjonalne i podnosi poziom kultury czytelniczej, pielęgnuje historię, tradycję i wartości nieprzemijalne.
WAŻNE INFORMACJE NA 2025 ROK!!
Składka członkowska w 2025 r. wynosi 50,00 zł (cały rok). Wpłat można dokonywać w Kole PTB, którego jest się członkiem, u Skarbnika PTB lub bezpośrednio na konto:
POLSKIE TOWARZYSTWO BIBLIOTERAPEUTYCZNE
50-238 Wrocław, ul. Niemcewicza 2
PKO S.A. Oddział 2
11 1020 5242 0000 2002 0138 5038
Źródło: www Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego https://ptb.edu.pl/
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii, 25 listopada 2024 r. Biblioteka Główna w Piasecznie oraz Ożarowskie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego zaprosiły na Konferencję biblioterapautyczną – Książki mają moc.
Wydarzenie było skierowane do wszystkich bibliotekarzy, nauczycieli i pedagogów.
W programie konferencji znalazły się m.in. wystąpienia: dr Wandy Matras-Mastalerz „W drodze do dorosłości. Literatura narzędziem wsparcia młodzieży”, Agnieszki Dydycz „Przez język do serca, czyli jak słowa wpływają na nasz dobrostan”, Ewy Pawlak „Z młodzieżą czy dla młodzieży? Festiwal Kolorów w ożarowskiej bibliotece” oraz Justyny Dąbrowskiej „Terapeutyczna funkcja literatury. W jaki sposób książki mogą nas wspierać?”.
Swoje prezentacje i stoiska miało również Wydawnictwa Mamania i No Bell.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Biblioteki Publicznej w Piasecznie za gościnę i wspólne promowanie biblioterapii oraz terapeutycznej funkcji literatury. Dziękujemy wszystkim prelegentom – za przekazane treści i poszerzenie literackiej perspektywy. Dziękujemy także licznie zgromadzonej publiczności!
Relacje oraz zdjęcia: https://www.facebook.com/koloptbwozarowiemazowieckim/
Działalność
Aktualnie prowadzone są działania organizacyjne, mające formę spotkań online i stacjonarnych.
Spotkanie inauguracyjne Koła, 28 listopada 2023 r.
Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Chamera-Nowak, Anita Nowińska, Monika Dziedzic, Ewa Bojarowska, Małgorzata Malejka i Ewa Pawlak.
Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne https://ptb.edu.pl/
Jak zostać członkiem PTB?
Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne zrzesza pełnoletnich miłośników książek, zajmujących się propagowaniem idei czytelnictwa i zainteresowanych terapeutyczną rolą literatury. Żeby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB. Zarząd wybranego Oddziału zawiadamia kandydata o przyjęciu i sposobie regulowania składek. Formularz deklaracji można pobrać poniżej:
https://ptb.edu.pl/images/dokumenty/ptb_deklaracja.pdf
Składka członkowska w 2024 r. wynosi 50,00 zł rocznie. Wpłat można dokonywać w Kole PTB, którego jest się członkiem, u Skarbnika PTB lub bezpośrednio na konto:
POLSKIE TOWARZYSTWO BIBLIOTERAPEUTYCZNE
50-238 Wrocław, ul. Niemcewicza 2
PKO S.A. Oddział 2
11 1020 5242 0000 2002 0138 5038
Członkowie Towarzystwa mają niepowtarzalną okazję spotykania się w gronie osób zainteresowanych problematyką terapeutycznej funkcji literatury, korzystania z wiedzy autorytetów w tej dziedzinie, wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, by potem wdrożyć je w swojej pracy biblioterapeutycznej.