Nasza siedziba mieści się przy Bibliotece Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim, 05-850 Ożarów Mazowiecki ul. Szkolna 2
tel. /22/ 722 12 65
Przewodniczącą Zarządu – Monika Dziedzic
koloptb@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl
Absolwentka Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie całościowego czteroletniego szkolenia z psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji, szkoli się również z Arteterapii na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Obecnie w trakcie praktyki arteterapeutycznej w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie.
Ukończyła kurs I stopnia „Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji, wychowania i terapii” przeprowadzony przez dr Wandę Matras-Mastalerz z Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz liczne warsztaty nt. metod biblioterapeutycznych wykorzystywanych we wspieraniu rezyliencji.
Członkini Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Studenckiego Koła Naukowego Arteterapii APS.
Wcześniej związana zawodowo z bibliotekami – akademicką w prywatnej uczelni wyższej oraz publicznymi, gdzie pracowała jako kustosz i pełniła funkcje kierownicze w filiach. Do jej zadań należało m.in. zarządzanie procesami bibliotecznymi, zakup nowości wydawniczych, odpowiedzialność za profesjonalną obsługę czytelnika, koordynacja i prowadzenie wydarzeń kulturalnych promujących czytelnictwo i literaturę.
Gałęzią arteterapii, którą darzy szczególnym zainteresowaniem jest biblioterapia. Oddziaływania biblioterapeutyczne uważa za cenne narzędzie wspierające proces psychoterapii i spełniające funkcje psychoedukacyjne. Pracuje z dorosłymi i z dziećmi. Stworzyła autorski projekt zajęć czytelniczych z elementami biblioterapii dla dzieci „Biblioteka Mocy” pod patronatem Wydawnictw Mamania oraz Levyz Books, a partnerem pomysłu została Europejska Fundacja Terapii przez Sztukę Arthe Foundation.
Wierzy, że kontakt z literaturą stanowi jeden z ważniejszych elementów rozwoju, tym większy gdy pogłębiony w empatycznej relacji z drugim człowiekiem.
Sekretarz Zarządu – Ewa Pawlak
e.pawlak@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl
Jestem bibliotekarzem i biblioterapeutą, trenerem I stopnia Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA (tu także członkiem Sekcji „Książka – Terapia – Zabawa” oraz komisji rewizyjnej), Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego – Koło Ożarów Mazowiecki (sekretarz Koła) oraz Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki. Zajmuję się przygotowaniem i prowadzeniem zajęć czytelniczych dla grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych. Doradzam w wyborze literatury, chętnie też pomagam w tworzeniu zestawień bibliograficznych i obsłudze katalogów bibliotecznych różnych typów bibliotek.
Jako Lider Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” od wielu lat propaguję głośne czytanie wszystkim grupom wiekowym. Z przyjemnością odwiedzam żłobki, przedszkola i szkoły, gdzie czytam dzieciom i młodzieży, promując dobrą i pełną wartości literaturę.
Ostatnio coraz częściej w mojej pracy dominują mniej „rozrywkowe” zajęcia, takie jak przygotowanie i rozliczanie projektów grantowych Biblioteki, w tym także z funduszy unijnych.
Prywatnie jestem miłośniczką kotów, psów i jazdy na rowerze.
Laureatka m.in.: I nagrody w konkursie na najlepsze scenariusze w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej „Podpisz Pieska” ogłoszonym przez miesięcznik metodyczny „Bliżej przedszkola”, wyróżnień, nagród oraz nagrody głównej w Konkursach na najlepiej przeprowadzoną Kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w latach 2014-2023 oraz powiatowej nagrody Lider Promocji Czytelnictwa w kategorii Osobowość Roku 2021.
Skarbnik Zarządu – Anita Nowińska
a.nowinska@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl
Wiele lat temu, niedługo po studiach polonistycznych, zdecydowałam się na pracę w bibliotece, z założeniem, że zostanę tam tylko na chwilę. Pracuję tu nieprzerwanie do dziś – wcześniej jako st. kustosz w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, od 1 sierpnia 2021 roku w roli Dyrektora Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.
Biblioteka, jak większości z nas, kojarzyła mi się ze spokojną, niewymagającą energii i kreatywności, pracą, w której trudno o błyskotliwą karierę, nie mówiąc o wysokich zarobkach. Szybko okazało się, że wbrew wcześniejszym planom, „złapałam bakcyla” i wpadłam na dobre.
Uczyłam się teorii i praktyki zawodowej, skończyłam studia podyplomowe z informacji naukowej, i z czasem uświadomiłam sobie, że praca w bibliotece pozwoliła mi rozwinąć skrzydła, zdobyć nowe umiejętności i poznać swoje możliwości. Codziennie czekały mnie kolejne wyzwania, realizowałam pomysły, które wymagały intuicji, otwartości i wiedzy z różnych dziedzin: psychologii, prawa, marketingu, zarządzania, a nawet informatyki.
Słyszy się obecnie, że zawód bibliotekarza jest zagrożony, że znikniemy z rynku pracy, ponieważ przetrwają tylko biblioteki cyfrowe, bez bibliotekarzy. Myślę, że opinie te biorą się z przekonania, że książka, informacja to tylko towar zamawiany on-line. Ale ci, co je głoszą, chyba sami do końca w nie nie wierzą, ponieważ biblioteka to coś więcej niż tylko usługa „zamów – wyślij”. To bezpośrednia osobista relacja bibliotekarz-czytelnik, miejsce spotkań i wymiany myśli, a to z pewnością rzecz najważniejsza, której nie da się niczym zastąpić.
Cieszę się, że dzięki swojemu zawodowi, który jest również moją pasją, mam możliwość działać wspólnie z pracownikami naszej biblioteki, przy ścisłej współpracy z samorządem, innymi instytucjami kultury, oświaty, organizacjami pozarządowymi oraz artystami i twórcami, na rzecz środowiska lokalnego, rozbudzając, szczególnie w młodych ludziach, „szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką”, popularyzować nie tylko to, co łatwo przyswajalne, ale upowszechniać wartościową literaturę, która wzbogaca przeżycia emocjonalne i podnosi poziom kultury czytelniczej, pielęgnuje historię, tradycję i wartości nieprzemijalne.
Działalność
Aktualnie prowadzone są działania organizacyjne, mające formę spotkań online i stacjonarnych.
Spotkanie inauguracyjne Koła, 28 listopada 2023 r.
Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Chamera-Nowak, Anita Nowińska, Monika Dziedzic, Ewa Bojarowska, Małgorzata Malejka i Ewa Pawlak.
Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne http://www.biblioterapiatow.pl/
Jak zostać członkiem PTB?
Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne zrzesza pełnoletnich miłośników książek, zajmujących się propagowaniem idei czytelnictwa i zainteresowanych terapeutyczną rolą literatury. Żeby zostać członkiem PTB należy złożyć wypełnioną deklarację w najbliższym miejsca zamieszkania Kole PTB. Zarząd wybranego Oddziału zawiadamia kandydata o przyjęciu i sposobie regulowania składek. Formularz deklaracji można pobrać poniżej:
http://www.biblioterapiatow.pl/images/Deklaracja/ptb_deklaracja_n.pdf
Składka członkowska w 2024 r. wynosi 50,00 zł rocznie. Wpłat można dokonywać w Kole, PTB, którego jest się członkiem, u Skarbnika PTB lub bezpośrednio na konto:
POLSKIE TOWARZYSTWO BIBLIOTERAPEUTYCZNE
50-238 Wrocław, ul. Niemcewicza 2
PKO S.A. Oddział 2
11 1020 5242 0000 2002 0138 5038
Członkowie Towarzystwa mają niepowtarzalną okazję spotykania się w gronie osób zainteresowanych problematyką terapeutycznej funkcji literatury, korzystania z wiedzy autorytetów w tej dziedzinie, wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, by potem wdrożyć je w swojej pracy biblioterapeutycznej.