Najczęściej zadawane pytania

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 • Czy można zalogować się na konto biblioteczne przy pomocy innej karty niż biblioteczna z kodem kreskowym?
  Nie.
 • Mam kartę biblioteczną ale nie otrzymałem PIN-u jak można go uzyskać ?
  Na karcie bibliotecznej znajdują się dwie liczby. Pierwsza sześciocyfrowa jest numerem karty, druga dziewięciocyfrowa właśnie PIN-em. Przykładowo na karcie mamy nadrukowane: NR 000011 — 222233334. Numer karty to 11, PIN – 222233334. W przypadku logowania na stronie internetowej nie jest konieczne wpisywanie zer poprzedzających właściwy numer karty.
 • Czy można aktywować na jeden telefon komórkowy trzy konta biblioteczne ?
  Tak, jest to możliwe. System powiązuje numer telefonu z dowolną liczbą kart bibliotecznych.
 • Kiedy następuje zablokowanie karty bibliotecznej ?
  Blokada programowa zostaje nałożona automatycznie w przypadku przetrzymania jednej pozycji powyżej 7 dni, lub w przypadku przetrzymania powyżej 2 pozycji. Blokada WEB (można wypożyczać książki, filmy czasopisma, nie można korzystać z darmowego dostępu do Internetu) zostaje nałożona w przypadku wykrycia działania niezgodnego z regulaminem np. instalacj programów komputerowych.
 • Zgubiłem kartę co muszę zrobić ?
  Należy bezzwłocznie skontaktować się (osobiście lub telefonicznie) z najbliższą ożarowską placówką biblioteczną. Zablokowanie zgubionej karty zapobiegnie wypożyczeniu przez inną osobę (znalazcę!) na Państwa konto książek, płyt itp. Otrzymanie nowej karty wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 10 zł. W przypadku uczniów szkół podstawowych, emerytów, rencistów i bezrobotnych opłata wynosi 5 zł.
 • Czy rezerwacja i zamówienie to ta sama usługa?
  Nie. Rezerwacja dotyczy pozycji, które są w danej chwili wypożyczone przez innych czytelników, a zamówienie jest możliwe dla pozycji znajdujących się na półkach w Bibliotece.
 • Jak aktywować powiadomienie o rezerwacjach i zamówieniach na telefon komórkowy ?
  Aktywacji dokonuje na nasze życzenie pracownik Biblioteki.
 • Ile czasu od chwili powiadomienia oczekuje pozycja w Bibliotece ?
  Czytelnik w otrzymanym powiadomieniu (sms/e-mail) otrzyma informację o tym, ile ma dni na wypożyczenie zamówionej pozycji. Jeżeli w terminie nie zgłosi się do biblioteki, rezerwacja ulegnie automatycznie skasowaniu.
  Placówki biblioteczne nie będą telefonicznie informowały o rezerwacjach i zamówieniach – czytelnicy którzy nie dokonali aktywacji sms/e-mail będą zobowiązani dowiadywać się (osobiście lub telefonicznie) czy pozycja jest do odbioru. Za prawidłowe powiadomienie o rezerwacji / zamówieniu uznawana jest także zmiana statusu pozycji w internetowym koncie Czytelnika.
 • Ile można maksymalnie zrobić rezerwacji ?
  Każdy Czytelnik jest indywidualnie oceniany – system sprawdza ile rezerwacji zostało do tej pory odebranych w terminie, ile zamówień zostało zrobionych dla zabawy, ile pozycji oczekujących na nas w Bibliotece nie odebraliśmy w terminie. Widełki zostały ustawione w przedziale 3 – 50 pozycji. Ponieważ każdemu może się zdarzyć nie odebrać rezerwacji z różnych ważnych powodów ustaliliśmy, że algorytm zignoruje:
  1. trzy nieodebrane zamówienia,
  2. trzy skasowane rezerwacje po otrzymaniu powiadomienia,
  3. pięć nieodebranych rezerwacji. Nowy Czytelnik będzie mógł zarezerwować 10 pozycji.
 • Czy można oddaną książkę pożyczyć ponownie tego samego dnia ?
  Nie ma problemu – można taką pozycję powtórnie wypożyczyć. Chyba, że jest już zarezerwowana dla innego Czytelnika.
 • W jakim przypadku nie można przedłużyć terminu zwrotu książki ?
  Zmiana terminu zwrotu książki (prolongata) nie jest możliwa po przekroczeniu terminu zwrotu i jeżeli na daną pozycję jest rezerwacja dokonana przez innego Czytelnika. Taka pozycja jest zablokowana, prolongaty nie może dokonać ani Czytelnik, ani Bibliotekarz.
 • Czy można oddać książki bez karty bibliotecznej ?
  W przypadku zwracania pozycji w Bibliotece karta nie jest potrzebna. Wypożyczone pozycje można też przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, zwracać bez karty do samoobsługowych wrzutni przed placówkami. Jeżeli zwrot dokonywany jest z wykorzystaniem książkomatu – karta jest niezbędna.
 • Czy można ten sam tytuł zarezerwować we wszystkich wypożyczalniach ?
  Nie stosujemy tego rodzaju ograniczeń.
 • Czy aby korzystać z komputera z dostępem do Internetu znajdującego się w wypożyczalni trzeba posiadać kartę biblioteczną ?
  Dostęp do bezpłatnego Internetu jest uwarunkowany posiadaniem karty bibliotecznej (bez nałożonych blokad).
 • Czy aby korzystać z książkomatów trzeba posiadać kartę biblioteczną ?
  Dostęp do książkomatów jest możliwy jedynie przy użyciu karty bibliotecznej (bez nałożonych blokad). Urządzenia mają także możliwość sczytania kodu kreskowego z aplikacji lub zdjęcia w telefonie.
 • Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie książki ?
  Program automatycznie nalicza kary za takie pozycje. Wyniesie ona 20 gr za każdy dzień (soboty i niedziele również). Kara zaokrąglana jest do pełnych złotych.
Skip to content