Noc Bibliotek 2024 w Ożarowie Mazowieckim – relacja

Noc Bibliotek odbyła się w Bibliotece głównej w tym roku już po raz 9. Jak zwykle chętnie zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w tej ogólnopolskiej akcji promującej czytanie i korzystanie z lokalnych bibliotek, organizowanej od 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej.

Nasze tegoroczne wydarzenie było niezwykłe pod każdym względem. Zainspirowani hasłem „MOC Bibliotek” postanowiliśmy spotkać się po raz kolejny na nocy rodzinnej, a tuż po niej – po raz pierwszy – wyłącznie z młodzieżą. W części pierwszej korytarz Biblioteki zamienił się więc w pracownię statków kosmicznych, gdzie w małych zespołach pracowaliśmy nad wykonaniem pojazdów znanych z „Gwiezdnych Wojen” i prototypów, którymi chcielibyśmy polecieć w kosmos. Wypożyczalnia dla dorosłych i Oddział dla dzieci i młodzieży w tym dniu były natomiast „Kosmiczną Akademią”, w której młodzi Jedi (z pomocą rodziców i rodzeństwa oczywiście) rozwiązywali zagadki i rebusy, znajdujące się na bardzo odległych planetach. Wstępem do rozwiązywania zagadek było przeczytane głośno opowiadanie z tomu „Star Wars: krótkie opowieści na dobranoc”, dodające odwagi w zdobywaniu nowych umiejętności i w drodze ku jasnej stronie MOCY. Moc tego dnia była także z Bibliotekarzami, którzy mogli wykazać się niebywałą kreatywnością w działaniu, a mocnym wparciem był młodzieżowy wolontariat.

Nie dziwi więc, że po części rodzinnej oddaliśmy Bibliotekę młodzieży, która tak nam wcześniej pomagała. W specjalnie na tę noc przygotowanych warsztatach pt. „Nie musisz być grzeczny!”, prowadzonych przez Karinę Gaszczyńską i Martę Elward, młodzi ludzie poznawali siebie, m.in. dzięki zrozumieniu i opowiedzeniu o tym, co jest aktualne i ważne w ich życiu. Tematem przewodnim było opiekowanie się sobą, pojawiły się proste techniki na rozładowanie stresu i ćwiczenia oddechowo-wizualizacyjne, wydobywające i wspierające zasoby osobiste o MOCNE strony. Po ćwiczeniach relaksacyjnych, zdejmujących napięcia i lęki, nadszedł czas na wzmacniającą pizzę.

Noc Bibliotek 2024 przeszła już do historii… Pokazała jednak, że razem mamy wyjątkową MOC. Moc czytania, Moc pomagania, po prostu Moc bycia razem. Ta Moc zostaje z nami, tak samo jak dobre wspomnienia i dobre relacje. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy, dziękujemy także Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego za przygotowanie dla wszystkich pysznych, słodkich Kul Mocy, a Urzędowi Miejskiemu w Ożarowie Mazowieckim za pamiątkowe upominki.

Do zobaczenia już wkrótce! W całkiem nieodległej Bibliotece 🙂

Wydarzenie dofinansowano w ramach projektu „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” przez Bibliotekę Publiczną im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność”.