19 kwietnia 2024 roku Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim wraz z Filią nr 1 w Józefowie i Filią nr 2 w Święcicach włączyła się w obchody 81. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Jak co roku dołączyliśmy do akcji edukacyjno-społecznej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Biblioteka Główna w Ożarowie Mazowieckim
W ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podjęliśmy z uczniami klas 6 a i 8 a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego, temat pamięci. Podczas zajęć warsztatowych zastanawialiśmy się wspólnie, co pamięć oznacza współcześnie i jakie zadanie do wykonania zostawili nam ostatni świadkowie Zagłady. Poruszyliśmy też, jak się okazało, bardzo trudny temat kim jesteśmy MY i kim są ONI? i czy podział ten jest aktualny wyłącznie w czasie wojny, czy też w czasie pokoju, kiedy spotykamy się z różnymi postawami i poglądami? Na zakończenie przeczytaliśmy opowiadanie Pawła Beręsewicza „Strasznie, Strasznie” z zasobów edukacyjnych Muzeum POLIN, i po krótkiej rozmowie o „obręczy” opisanej w tekście i o uczuciach towarzyszących lekturze, wspólnie wyruszyliśmy do Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza.
Burmistrz w ciepłej rozmowie z młodzieżą poruszył wiele współczesnych tematów, nawiązał także do losów polskich Żydów podczas powstania. Opowiedział też o spotkaniu z delegacją zagraniczną, której przedstawiciele nie mieli świadomości, że w czasie II wojny światowej w Warszawie były dwa powstania. Tą opowieścią w piękny sposób nawiązał do hasła akcji Żonkile. Historię bowiem, zwłaszcza tę bliską, lokalną, należy pielęgnować, pamiętać, mówić o niej. Przecież „Łączy nas pamięć”…
Filia nr 1 w Józefowie
Filia nr 2 w Święcicach
Włączając się w obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, na znak pamięci, wspólnie z klasą V ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach wykonaliśmy papierowe żonkile. Lekcja biblioteczna, upamiętniająca bohaterski zryw, była świetną okazją do przypomnienia symboliki samego żonkila, jak również tak ważnych postaci jak Marek Edelman czy Irena Sendlerowa oraz miejsc upamiętnienia. Bowiem wiedza o przeszłości pozwala lepiej zrozumieć teraźniejszości. Wykonane przez uczniów żonkile zostały zabrane do szkoły, by każdy mógł symbolicznie wyrazić pamięć.
Fot. Nina Gruber, Biblioteka