Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim aktywnie włączyła się w akcję „Plakatuj dla klimatu!”, będącą częścią ogólnopolskiego projektu #BibliotekidlaKlimatu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dzięki udziałowi w projekcie, biblioteka zyskała dostęp do siedmiu wyjątkowych plakatów, stworzonych przez utalentowane polskie ilustratorki i ilustratorów: Emilię Skwarską, Ninę Iżycką, Adelę Madej, Monikę Proniewską z Hekla Studio, Justynę Frąckiewicz, Jakuba Zasadę oraz duet Ola Andrzejwska i Megi Malinowska.
Kolorowe plakaty, wydrukowane w formacie A3, zostały strategicznie rozmieszczone w różnych przestrzeniach Biblioteki Głównej, gdzie od razu spotkały się z żywym zainteresowaniem czytelników w każdym wieku. Już od progu, odwiedzających witał plakat Moniki Proniewskiej z Hekla Studio, przedstawiający zdrowe produkty, zachęcający do refleksji nad własną dietą i jej wpływem na środowisko. Czytelnicy natychmiast skojarzyli grafikę z bogatymi terenami rolniczymi, z których słynie Ożarów Mazowiecki, oraz z największym rynkiem owocowo-warzywnym w regionie podwarszawskim, znajdującym się właśnie w Ożarowie.
W Wypożyczalni dla dorosłych, szczególną uwagę przykuł plakat Niny Iżyckiej „Drzewo – miejscem spotkań”. Jego umieszczenie w tym konkretnym dziale biblioteki okazało się niezwykle trafne. Czytelnicy, dostrzegając w plakacie symboliczne drzewo, często dzielili się skojarzeniami, że biblioteka, podobnie jak drzewo, jest miejscem spotkań, wymiany myśli i wiedzy. Plakat ten stał się punktem wyjścia do wielu inspirujących rozmów.
Z myślą o najmłodszych czytelnikach, w Oddziale dla dzieci i młodzieży, akcję promował sympatyczny Kubuś Puchatek – ulubieniec dzieci. W łapkach trzymał plakat Jakuba Zasady „Zrób miejsce dla klimatu”, który w zabawny sposób zachęcał do aktywnego trybu życia – jazdy na rowerze, hulajnodze, wrotkach i korzystania z niskoemisyjnych środków transportu. Plakat ten doskonale wpisywał się w zainteresowania młodszej publiczności i stał się pretekstem do licznych rozmów dzieci z bibliotekarzami i rodzicami na temat dbania o naszą planetę.
Wszystkie plakaty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez odwiedzających bibliotekę. Czytelnicy chwalili zarówno ich atrakcyjną, niebanalną grafikę, jak i samą ideę projektu. Podkreślali, że jest to niezwykle ciekawa i skuteczna forma zwrócenia uwagi na problem zmian klimatu oraz zachęcenia do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska. Każda z grafik bowiem porusza inny, istotny temat związany z ekologią, skłaniając oglądających do refleksji i rozmowy. Plakaty te, niosące ważne przesłanie, na stałe zagościły w przestrzeni biblioteki. Będą nam przypominać o wadze troski o planetę.
A oto wszystkie grafiki projektu: