Biblioteki podwórkowe

Biblioteki podwórkowe to po prostu rodzinne spotkania z książką, które odbywają się w miejscach, w których można spotkać najmłodszych: na placach zabaw, w parkach i innych terenach zielonych.

Określonego dnia tygodnia, zawsze o tej samej godzinie, bibliotekarze pojawiają się z kocami, dużymi grami planszowymi podwórkowymi, bańkami mydlanymi… no i oczywiście z książkami. Bawimy się, czytamy dzieciom (i zachęcamy do tego też rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo).

Najdłużej, bo aż sześć lat, działa letnia Biblioteka podwórkowa w Macierzyszu (nad sadzawką). Tam spotykamy się dzięki współpracy z Fundacją „Nasz Macierzysz” i ogromnemu wsparciu mieszkańców.

Dotychczas spotykaliśmy się: w Święcicach, Józefowie, Duchnicach i Macierzyszu. Wszystkie miejsca, które wybieraliśmy na czytanie na trawie okazały się trafione. Często przebywa tam wiele dzieci z rodzicami i dziadkami. Udział w spotkaniach, choć początkowo często przez nich nie zaplanowany, okazał się naturalny, spowodowany ciekawością dzieci i dorosłych. W kolejnych spotkaniach uczestniczyli już regularnie, dopytując o terminy i nawet zmieniając z nami lokalizację np. z Józefowa, czy Duchnic na Macierzysz.

Wiemy, iż rodzinne czytanie na trawie w małych miejscowościach wchodzących w skład Ożarowa Mazowieckiego sprawdza się i bardzo podoba uczestnikom. Kolorowe chusty i maty animacyjne przyciągają całe rodziny, które podczas spotkań mają okazję do poznania sąsiadów, do nawiązania nowych kontaktów, czy odnowienia starych. Edukacyjne elementy spotkań (takie jak np. nauka literek, kolorów, liczb) oraz pokazanie, że książka to rozrywka, a nie tylko szkolny przymus są bardzo doceniane przez rodziców i opiekunów.

Jeśli jesteście Państwo lokalnym stowarzyszeniem, fundacją lub po prostu nieformalna grupą rodziców i chcecie, abyśmy odwiedzili Was i Wasze dzieci, zapraszamy do kontaktu: Oddział dla Dzieci i Młodzieży,  ul. Szkolna 2: Ewa Pawlak tel. /22/ 722 12 65, e-mail: e.pawlak@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl.

Skip to content