COVID-19

Zasady korzystania z zasobów i zajęć Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim – od 26.10.2020 r. wejście do „strefy czerwonej”

Szanowni Czytelnicy i Użytkownicy,

w związku z wprowadzeniem w życie przepisów z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 1871), podtrzymujemy i wprowadzamy nowe zasady, zwiększające bezpieczeństwo w bibliotece głownej i jej filiach:

 1. Podtrzymane zostają ograniczenia liczby czytelników przebywających jednocześnie w placówkach: Biblioteka Główna (Ożarów M.) – 3 osoby lub rodziny, Filia nr 1 (Józefów) – 2, Filia nr 2 (Święcice) – 1.
 2. Każdą zwróconą pozycję kierujemy do 7-dniowej kwarantanny. W czasie kwarantanny tych książek/gier/płyt nie można odebrać.
 3. Zachęcamy do zamówień z domu (po zalogowaniu na swoje konto w systemie bibliotecznym MATEUSZ, telefonicznie i przez portale społecznościowe) i odbierania już przygotowanych zestawów w bibliotekach. Wznawiamy zamówienia przez e-mail, kolejno na adresy:

          a/ Ożarów – bibliotekaozarow@gmail.com

          b/ Józefów – jozefow@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl

          c/ Święcice – swiecice@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl

 1. Zachęcamy do samodzielnych zwrotów do wrzutni, czyli skrzyń z logo biblioteki przed naszymi wejściami, które pojawią się w najbliższych dniach. Regulamin usługi znajduje się przy każdej wrzutni.
 2. Zajęcia w formie stacjonarnej odbywać się będą z ograniczeniem do 5 osób, zaś wydarzenia kulturalne organizowane przez bibliotekę do 25% przewidywanej wielkości widowni, co oznacza ich zmniejszenie, zawieszenie lub przeniesienie online.
 3. W pomieszczeniach wspólnych bibliotek czytelników i bibliotekarzy obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek/przyłbic oraz dezynfekcja rąk, a także zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób. Tymczasowo zamykamy toalety dla wypożyczających w budynkach bibliotek.
 4. W bibliotece głównej i filiach zostaje wprowadzona praca zespołowo-zmianowa, która ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa i kwarantannę całej Biblioteki.

Zapraszamy. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w standardowych godzinach pracy Biblioteki – na miejscu i online. O zmianach będziemy na bieżąco informować na www Biblioteki oraz na Facebook’u i Instagramie.

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

Wojciech Albiński

14 września 2020 - KOMUNIKAT O ZMIANIE WARUNKÓW FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEK

Drodzy Czytelnicy,

Od 12 marca nasze Biblioteki pozostawały zamknięte, początkowo do odwołania, potem do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. 4 maja otworzyliśmy Biblioteki w reżimie sanitarnym, który obowiązuje nadal.

Obserwacja sytuacji epidemicznej w regionie i Wytyczne dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 4 września 2020 r. pozwalają nam na stopniowe znoszenie ograniczeń.

Biblioteka główna i jej Filie wróciły już do godzin otwarcia placówek sprzed zamknięcia.

Nadal jednak:

 1. Wypożyczenia odbywają się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wszystkie książki dopuszczone do wypożyczeń przechodzą obowiązkową kwarantannę i dezynfekcję. Punkty wypożyczeń są zabezpieczone ekranami ochronnymi z pleksi. Bibliotekarze zabezpieczeni są środkami ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Czytelnikom zaleca się stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.
 2. Każda zwrócona książka/płyta/gra obowiązkowo przechodzi 7-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie pozycji tych nie można odebrać. Z uwagi na bezpieczeństwo Czytelników i pracowników kwarantanna nie zostanie skrócona – wirus na papierze przechowuje się wprawdzie do 3 dni, ale na plastiku i folii dłużej.
 3. Czytelnicy mogą zamawiać książki (po zalogowaniu na swoje konto w systemie bibliotecznym MATEUSZ, telefonicznie, przez portale społecznościowe) i odbierać je w godzinach otwarcia placówek. Zawieszone zostają rezerwacje przez e-mail.
 4. Nie ma możliwości korzystania z toalet w budynkach Bibliotek.

Od 14 września 2020 r. otwarte będą w ograniczonym zakresie czytelnie, będzie można korzystać z miejsca do pracy w Bibliotekach oraz z kawiarenek komputerowych. Nie będzie możliwości korzystania z urządzeń dotykowych. Z usług korzystać mogą jedynie zarejestrowani Czytelnicy Biblioteki. Ilość miejsc jest ograniczona.

Od 1 października 2020 r. otwieramy możliwość organizacji spotkań, imprez i wydarzeń w Bibliotekach, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Od 1 października 2020 r. pobierane będą regulaminowe opłaty za nieterminowy zwrot wypożyczonych pozycji.

Obserwujemy bieżącą sytuację i zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Bibliotek.  O zmianach będziemy na bieżąco informować na www Biblioteki oraz na Facebook’u i Instagramie.

Dyrekcja Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

Podstawa prawna:

Wytyczne dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 4 września 2020 r. https://www.gov.pl/web/kultura/biblioteki

30 kwietnia 2020 - KOMUNIKAT O OTWARCIU BIBLIOTEK W MAJU

Drodzy Czytelnicy,

Od 12 marca nasze Biblioteki pozostawały zamknięte, początkowo do odwołania, potem do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Data była zależna od wielu czynników na bieżąco analizowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem znoszenia obostrzeń, a także w porozumieniu z Organizatorem, już od 4 maja możemy otworzyć Biblioteki. Niestety otwarcie związane będzie z pewnymi ograniczeniami, które postaramy się stopniowo znosić, w miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej:

 1. Działalność naszych placówek ze względów bezpieczeństwa będzie się na początku ograniczała do przyjmowania zwrotów oraz wypożyczania zamówionych książek. Czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru i pomieszczeń bibliotecznych.
 2. Wypożyczenia odbywać się będą się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wszystkie książki dopuszczone do wypożyczeń przeszły już obowiązkową kwarantannę i dezynfekcję. Punkty wypożyczeń będą zabezpieczone ekranami ochronnymi z pleksi lub folii. Bibliotekarze zabezpieczeni będą środkami ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Czytelnikom zaleca się stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.
 3. Czytelnicy będą mogli zamawiać książki (telefonicznie, mailowo, przez portale społecznościowe) i odbierać je w godzinach otwarcia placówek.
 4. Terminy zwrotów wszystkich wypożyczonych pozycji zostaną przedłużone do czasu otwarcia Bibliotek w standardowym trybie, a kary za nieterminowy zwrot nie będą naliczane przez miesiąc od pełnego otwarcia.
 5. Każda zwrócona książka obowiązkowo będzie przechodzić 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie nie będzie można ich odebrać.
 6. Do odwołania nie będą się odbywały spotkania, imprezy i wydarzenia w Bibliotekach.
 7. Zamknięte będą też czytelnie, nie będzie można korzystać z miejsca do pracy w Bibliotekach oraz z kawiarenek komputerowych.
 8. Nie będzie możliwości korzystania z toalet w budynkach Bibliotek.

Planowane godziny otwarcia Bibliotek w maju:

Biblioteka główna:

Poniedziałek: 8.00-12.00
Wtorek: 12.00-16.00
Środa: 12.00-16.00
Czwartek: 16.00-20.00
Piątek: 14.00-18.00

Filia nr 1 w Józefowie:

Poniedziałek: 9.00-13.00
Wtorek: 9.00-13.00
Czwartek: 16.00-20.00
Piątek: 16.00-20.00

Filia nr 2 w Święcicach:

Poniedziałek: 14.00-18.00
Środa: 9.00-13.00
Czwartek: 9.00-13.00
Piątek: 14.00-18.00

Powyższe zasady wprowadzamy z myślą o bezpieczeństwie Czytelników i pracowników Biblioteki. O zmianach w funkcjonowaniu będziemy na bieżąco informować na www Biblioteki oraz na Facebook’u i Instagramie.

Dyrekcja Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

Podstawy prawne:

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 roku (Dz. U. 2020 poz. 697)
 2. Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3961-rekomendacje-biblioteki-narodowej-dla-bibliotek-po-zniesieniu-zakazu-prowadzenia-dzialalnosci-bibliotecznej.html

9 marca 2020 - INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DOTYCZĄCA KORONAWIRUSA

SZANOWNI PAŃSTWO

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont< Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1. Zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemów z oddychaniem to:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną w Ożarowie Mazowieckim, ul. Poznańska 129/133 telefon  22 733 73 33 lub po godz. 15-tej 602472821

lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie ul. Wolska 37, Izba Przyjęć tel.: (22) 33 55 261; (22) 33 55 265 Lekarz Dyżurny  tel.: (22) 33 55 330

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie ul. Szaserów 128, tel. 261 817 666; 22 810 80 89 Oddział Przyjęć czynny całą dobę – tel. 261 818 396; czynny całą dobę tel. kom. 665 707 380

2. Nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych. Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły objawy – zakończ kontrolę.

Jeśli jednak objawy się pojawią telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do szpitala zakaźnego.

3. Miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest jednak przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Konsultanci poinformują Cię:

 • czym jest koronawirus
 • jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
 • co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia
 • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować
 • gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu

Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego gis.gov.pl

Skip to content