Imieniny Biblioteki w Filii nr 1 w Józefowie

W dzień Imienin Biblioteki w Filii nr 1 w Józefowie już od rana było gwarnie i radośnie. Z okazji bibliotecznego święta cały dzień osoby odwiedzające bibliotekę częstowaliśmy łakociami, ale też książkowymi nowościami. Na młodszych czytelników czekał kącik relaksu z kocem i poduchami.
Najpierw jednak zaprosiliśmy klasę 0a ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie na zajęcia, na których poznali lub przypomnieli sobie wiersze dwóch najbardziej znanych poetów piszących dla dzieci: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Najpierw uczniowie dopasowywali obrazki do
usłyszanych fragmentów wierszy, takich jak „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski” czy „Entliczek-pentliczek”. Następnie dzieci poznały wiersz „Stonoga”, by zaraz potem naśladując we wspólnej zabawie bohaterkę wiersza, na własnej skórze mogły się przekonać jak to trudno mieć aż tyle nóg.

Kolejnym punktem zajęć był znany i lubiany utwór „Na straganie”. Z wykorzystaniem chusty Klanzy przypomnieliśmy sobie nazwy i kolory występujących w nim warzyw oraz przeprowadziliśmy kilka zabaw. Wybraliśmy się również do niezwykłej krainy z wiersza „Na Wyspach Bergamutach” – chętni uczestnicy mówili, co według nich można tam jeszcze spotkać i jakie chcieliby tam przeżyć przygody.

Na koniec wspólnymi siłami stworzyli dużą ilustrację do wiersza, a my złożyliśmy na ręce wychowawczyni klasy słodki upominek. Grupa pracowała z dużym zaangażowaniem, wspólnie z nami recytując wiersze, w tym spontanicznie i specjalnie dla nas całą „Kaczkę Dziwaczkę” – taki wyjątkowy
prezent. 🙂