„Każdy ma swój Everest”, spotkanie z Januszem Kalinowskim – relacja

„Stal hartuje się w ogniu, a człowiek w walce z trudnościami” – Ignacy Chiger.
 
Ten cytat chyba najlepiej opisuję Wandę Rutkiewicz, polską alpinistkę i himalaistkę, która jako pierwsza Europejka, i trzecia kobieta na świecie stanęła
na najwyższym szczycie świata, czyli Mount Everest. To ta twarz Wandy Rutkiewicz, którą znają wszyscy. A prywatnie? To osoba której los nie oszczędzał.
Od tragicznej śmierci brata, kiedy miała 5 lat, przez nieudane związki, aż po śmierć, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.
 
„Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć” – fragment książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej.
 
W poniedziałek, 5 czerwca, w Bibliotece Głównej, odbyły się aż trzy spotkania „Każdy ma swój Everest”, z Januszem Kalinowskim, wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz, podróżnikiem, maratończykiem i dziennikarzem. Był to niezwykły wykład z okazji 80. rocznicy urodzin Wandy Rutkiewicz oraz 70. rocznicy zdobycia szczytu Mount Everest. Na spotkania zaproszeni zostali uczniowie z klasy 6 Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach oraz uczniowie 8 klasy z Zespół Szkół Nr 1 w Ożarowie Mazowieckim.
 
Poznaliśmy trudną, ale i inspirującą historię polskiej himalaistki, która zawsze chciała być najlepsza we wszystkim co robiła. Pan Janusz w niezwykle charyzmatyczny sposób opowiedział wiele ciekawych anegdot z życia alpinistki, między innymi poznaliśmy kulisy spotkania z Papieżem Janem Pawłem II oraz jak wyglądał rytuał pożegnań Wandy ze swoją matką, przed każdą niebezpieczną wyprawą.
W czasie prelekcji prezentowane były fragmenty filmu na temat Wandy Rutkiewicz.
 
„Życzę wszystkim, którzy mnie słuchają, żeby osiągali w życiu swoje Mount Everesty”– Wanda Rutkiewicz.
 
 
Skip to content