Klub Pasjonatów – relacja ze spotkań we wrześniu i w październiku

We wrześniu członkowie Klubu Pasjonatów powrócili do regularnych spotkań w naszej bibliotecznej Filii nr 1 w Józefowie. Wypoczęci, jeszcze odrobinę w wakacyjnych nastrojach po letnich, małych i dużych wojażach z zapałem i nową energią seniorzy przystąpili do różnorodnych działań. Tematem pierwszego spotkania były właśnie wakacyjne wspomnienia, opowieści i ciekawe przygody na polskich, jak i zagranicznych szlakach 🙂

Kolejne spotkanie, 22 września, było poświęcone pamięci, jej rodzajom i temu, jak zachować sprawny umysł.  Uczestnicy poznali trochę teorii, a także podawali własne przykłady. Wykonaliśmy również wspólnie kilka zadań pamięciowych z użyciem wszystkich zmysłów. Było pożytecznie, a przy tym całkiem dobrze się bawiliśmy. Tego rodzaju tzw. treningi pamięci zamierzamy robić sobie co jakiś czas!

29 września obejrzeliśmy wspólnie film o kulturze i naturze w Mongolii oraz wysłuchaliśmy fascynującej opowieści jednej z uczestniczek, pani Marii, o jej pobycie w tym kraju.

Natomiast 6 października odwiedził nas specjalny gość. Pan Jan Zbińkowski, mieszkaniec Płochocina, a z zamiłowania pszczelarz, podzielił się z nami ogromem wiedzy i doświadczenia na temat tego, jak miód oraz inne produkty pszczele, takie jak pyłek pszczeli czy pierzga wpływają na zdrowie człowieka. Było trochę o rodzajach miodu i unikalnych właściwościach każdego z nich. Uczestnicy dowiedzieli się także jak używać i jak przechowywać produkty pszczele, żeby jak najlepiej nam służyły. Niektóre sposoby i receptury były dobrze znane, ale pojawiło się również kilka zaskoczeń. Na koniec przyszedł czas na małą degustację miodów z pasieki naszego eksperta.

Na zakończenie października na różne sposoby pasjonaci próbowali sił w kreatywnych pracach. 20 października uczestnicy najpierw wysłuchali krótkiej prelekcji o najważniejszych faktach na temat tzw. Polskiej Szkoły Plakatu i obejrzeli prace czołowych artystów z okresu rozkwitu plakatu artystycznego w Polsce, po czym zabrali się do własnych prób. Powstało kilka jak zwykle pomysłowych i oryginalnych prac – szkiców plakatów. Przede wszystkim zaś spędziliśmy to przedpołudnie w świetnych nastrojach i kreatywnie rozbudzeni!

Temat spotkania, które odbyło się 27 października, to już powoli mała tradycja w Klubie Pasjonatów.  Bowiem już kolejny raz przed zbliżającym się świętem Wszystkich Zmarłych, panie z Klubu wykonały piękne okolicznościowe stroiki i wieńce.

Jesteśmy pewni, że listopad i grudzień przyniesie na klubowych spotkaniach seniorów równie pozytywne wrażenia!
Zapraszamy! 🙂