Książka i Róża 2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, obchodzonego 23 kwietnia, w przeddzień tego święta, Bibliotekarze z Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim będą rozdawać przechodniom róże na ulicach Ożarowa, Józefowa i Święcic. Róże ufundował nasz coroczny Sponsor – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze. Wypatrujcie nas już w najbliższy piątek!
 
Popularna w wielu krajach akcja „Książka i Róża” wywodzi się z Hiszpanii, skąd w 2002 roku trafiła do Polski. 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym w Katalonii świętem narodowym, jako Dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z katalońską tradycją kobiety obdarowywano w tym dniu czerwonymi różami, symbolizującymi krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy, kto w rejonie Hiszpanii i na całym świecie 23 kwietnia kupi książkę, wraz z nią otrzyma kwiat.
 
Męczennik święty Jerzy był urodzonym w Kapadocji rzymskim trybunem w wojsku Dioklecjana, ściętym jako chrześcijanin w 303 roku. Został uznany za patrona Imperium Bizantyjskiego, a także patrona rycerzy. Według legendy święty Jerzy uwolnił córkę króla libijskiego miasta od smoka, terroryzującego królestwo. Katalońska wersja legendy sytuuje całe wydarzenie w Montblanc, gdzie znajduje się Brama Świętego Jerzego z rosnącym u jej stóp krzewem róży. Krzew z kwiatami czerwonymi jak krew wyrósł z rozlanej krwi zabitego smoka, a święty Jerzy, zanim odjechał, zerwał najpiękniejszą różę dla księżniczki.
 
Początkowo Święto miało być obchodzone 7 października, w dniu urodzin Miguela de Cervantesa. Ostatecznie zdecydowano się jednak na 23 kwietnia, datę śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli tego samego dnia 1616 roku, choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Sponsor Akcji „Książka i Róża 2022”

Skip to content