Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – relacja

W środę 22 listopada 2023 r. w Bibliotece głównej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, którego tematem była wyróżniona Nagrodą Pulitzera powieść „Światło, którego nie widać” Anthony`ego Doerra – amerykańskiego powieściopisarza, poety i pamiętnikarza, laureata wielu nagród literackich.

Autor przenosi czytelnika do czasów drugiej wojny światowej. Niewidoma Marie-Laure mieszka w Paryżu w okolicy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie pracuje jej ojciec. Ma dwanaście lat, kiedy naziści okupują jej miasto i wraz z ojcem musi uciekać do Saint-Malo w Bretanii. Traf chce, że mają przy sobie pewien klejnot, jeden z najcenniejszych zabytków muzeum.
W górniczym miasteczku w Niemczech osierocony chłopiec, Werner Pfenning, oczarowany słucha radia, które dostarcza mu wiedzę na temat świata i przenosi w odległe krainy. Wkrótce nieprzeciętnie uzdolniony Werner staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu urządzeń i zostaje wcielony do elitarnej jednostki nazistowskiej, której zadaniem jest namierzanie wrogich radiostacji.

Powieść, która w 2023 r. doczekała się również adaptacji filmowej, spotkała się ze zróżnicowanymi opiniami naszych Klubowiczek. Jednak w wyniku ożywionej dyskusji doszły do wspólnego wniosku, że „Światło, którego nie widać ” to swego rodzaju manifest antywojenny, ukazany na przykładach dwojga głównych bohaterów, stojących po dwu stronach konfliktu. Anthony Doerr zręcznie przeplatając życie Marie-Laure i Wernera, unaocznia, w jaki sposób, wbrew wszelkim przeciwnościom, ludzie starają się być dla siebie dobrzy i przetrwać okrucieństwo wojny.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 13 grudnia o 17.30 i tym razem skupi się wokół powieści Victora Horvátha, „Tureckie lustro”.

Serdecznie zapraszamy!