Mała książka – Wielki Człowiek

Już po raz piąty Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim przystąpiła do projektu dla dzieci w wieku przedszkolnym, który realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – Wielki człowiek” Instytutu Książki.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki i rozdawaną już w poprzednich edycjach akcji. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

Nowością edycji 2022/2023 jest książka Wojciecha Widłaka „Krasnal w Krzywej Czapce”, zilustrowana przez Aleksandrę Krzanowską. Co warte podkreślenia – to książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii! Ten tytuł jest dostępny także w wersji polsko-ukraińskiej w tłumaczeniu Ostapa Slyvynskiego.

W każdej wyprawce dzieci otrzymają Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” (edycja 2022/23 „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece”) przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwojudziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Celem projektu „Mała książka – Wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

W akcji, już po raz piąty, udział bierze Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim wraz z Filiami w Józefowie i Święcicach. 

Zapraszamy w godzinach otwarcia placówek: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/godziny-otwarcia/

Wyprawki i karty wydajemy od 26 października 2022 r.

W roku 2022, poza Biblioteką Powiatową dla PWZ – Biblioteką Publiczną w Ożarowie Mazowieckim, do akcji przystąpiły także:

  1. Biblioteka Publiczna Gminy Błonie,
  2. Gminna Biblioteka Publiczna w Izabelinie,
  3. Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos,
  4. Biblioteka Publiczna Gminy Leszno,
  5. Biblioteka Publiczna w Łomiankach,
  6. Biblioteka Publiczna Gminy Stare Babice.

Zapraszamy do odwiedzania stron www Bibliotek, tam znajdziecie Państwo szczegóły akcji: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/biblioteki-w-powiecie-warszawskim-zachodnim/

 

Skip to content