Narodowe Czytanie 2022 – relacja

Bije raz, dwa, trzy… już północna pora,

Głuche wkoło zacisze,

Wiatr tylko szumi po murach klasztora

I psów szczekanie gdzieś słyszę.

Świeca w lichtarzu dopala się na dnie,

Raz w głębi tłumi ogniska,

Znowu się wzmoże i znowu opadnie,

Błyska, zagasa i błyska…

W sobotę 3 września 2022 roku właśnie tym fragmentem utworu Do Przyjaciół rozpoczęło się w Ożarowie Mazowieckim Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W naszym mieście miało ono wyjątkowy charakter i oprawę. Wydarzenie, które nawiązywało do Roku Romantyzmu Polskiego, tradycyjnie objęte zostało patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim w tym roku postanowiła zorganizować Narodowe Czytanie w zupełnie innej od dotychczasowych konwencji, a ponadto w innym miejscu – po raz pierwszy spotkaliśmy się w Parku Ołtarzewskim. Nowością była także pora, czytanie odbyło się bowiem tuż po zmroku. Na potrzeby wydarzenia park został oświetlony lampionami, a także punktowo kolorowymi reflektorami. Scenografia i oświetlenie wprowadziły uczestników w świat nadprzyrodzony utworów Mickiewicza, w którym w codzienność ingerują siły nadprzyrodzone, a to, co wydawało się znane, okazuje się niebezpieczne i tajemnicze.

Na początku oddaliśmy głos młodzieży: uczniom i absolwentom Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim oraz wolontariuszom Biblioteki. Po powitaniu w bramie wyruszyliśmy za Przewodnikiem na literacki spacer parkowymi alejkami. Po drodze, w ciemności, spotykaliśmy duchy i zjawy, bohaterów ballad Do Przyjaciół, To lubię… i Romantyczność, wysłuchaliśmy także nagrania Lilii w aktorskim wykonaniu młodych artystów. Po przybyciu na molo czekała na uczestników niespodzianka, którą był taniec performatywny Zespołu Ludowego „Ożarowiacy” do tekstu ballady Świteź.

Na molo Dyrektor Biblioteki Anita Nowińska rozpoczęła część oficjalną, powitała naszych szacownych Gości, w tym: Sekretarz Powiatu Warszawskiego Zachodniego Ewelinę Degowską, Zastępcę Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Elżbietę Jastrzębską-Jóźwiak, Członka Zarządu ds. Promocji i Komunikacji Spółki Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. „Bronisze” Monikę Tyską, emerytowaną Dyrektor Biblioteki Elżbietę Paderewską, Członków-Założycieli SH Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki Grażynę Lipską-Zarembę, Rafała Zarembę i Kazimierza Stachurskiego, Ewę Ogłozę z Fundacji „Nasz Macierzysz”, Wicedyrektor Domu Kultury „Uśmiech” Małgorzatę Wdowiak i Radnego Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Zbigniewa Szelenbauma.

Następnie Dyrektor Anita Nowińska zaprosiła Zastępcę Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Elżbietę Jastrzębską-Jóźwiak do przeczytania Listu od Prezydenta RP, w którym Prezydent podkreślił, że wydane dwieście lat temu w Wilnie Ballady i romanse Adama Mickiewicza to zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.

W dalszej kolejności grono przyjaciół Biblioteki odczytało Świteź. Wśród lektorów znaleźli się: Sekretarz Powiatu Warszawskiego Zachodniego Ewelina Degowska, Członek Zarządu ds. Promocji i Komunikacji Spółki Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. „Bronisze” Monika Tyska, emerytowana Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim Elżbieta Paderewska, Członkowie-Założyciele Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki: Grażyna Lipska-Zaremba, Rafał Zaremba i Kazimierz Stachurski, Ewa Ogłoza z Fundacji „Nasz Macierzysz”, Czytelniczka Biblioteki Anna Kotas, Mateusz Wojaczek, który brał udział w każdej edycji ożarowskiego Narodowego Czytania oraz Małgorzata Wojciechowska współtwórczyni i choreografka Zespołu Ludowego „Ożarowiacy”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i widzom Narodowego Czytania 2022. Podziękowania składamy także Warszawskiemu Rolno-Spożywczemu Rynkowi Hurtowemu S.A. „Bronisze” za ufundowanie kwiatów, Firmie „Budwex” za podłączenia elektryczne, Firmie Eventcomplex Grzegorz Modliborski za efekty świetlne, Zespołowi Ludowemu „Ożarowiacy”  za oprawę muzyczno-taneczną i kostiumy dla wykonawców oraz Domowi Kultury „Uśmiech” za współpracę organizacyjną.

Filia nr 1 w Józefowie  także, już po raz trzeci, przygotowała lokalną odsłonę Narodowego Czytania. Ludowy, swojski i romantyczny klimat nadawały wydarzeniu wianki na głowach uczestników oraz jasne stroje i dekoracje.

Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim Anita Nowińska, witając przybyłych i dziękując im za obecność. Zespół Filii nr 1 tradycyjnie przedstawił treść listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowanego z okazji wydarzenia oraz kilka faktów i ciekawostek związanych z powstaniem dzieła Mickiewicza, jak np. wprowadzenie przez autora do tekstu poetyckiego wyrazów potocznych i prowincjonalizmów. W głównej części spotkania, przy dźwiękach muzyki klasycznej Fryderyka Chopina, czytaliśmy utwory  wybitnego poety epoki romantyzmu. Pełne emocji, zaangażowania, a momentami i humoru, wykonania uczestników zdecydowanie nadały im nowego wymiaru. Postawiliśmy nie tylko na flagowe utwory, jak Powrót taty, Świtezianka czy Pani Twardowska, ale też mniej znane Czaty, Rybkę i Kurhanek Maryli.

Istotnym jest fakt, że czytaliśmy międzypokoleniowo. Wśród lektorów znaleźli się: Klub Pasjonatów – Ewa Hrynczyszyn, Henryka Karolak, Barbara Mierzwa i Wanda Orzechowska, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie pod opieką wicedyrektor szkoły Beaty Zajączkowskiej, a także byłe i obecne wolontariuszki Filii: Natalia Kasperek, Aleksandra Sorbian, Zuzanna Burdach i  Edyta Wrzosek. Na zakończenie Dyrektor Anita Nowińska wręczyła wszystkim dyplomy za udział i wsparcie tegorocznego wydarzenia. Nie mogło także zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Rozstaliśmy się z refleksją, że choć poezja romantyczna nie należy do łatwych, to potrafi oczarować!

Cieszy nas niezmiernie, że otaczają nas wspaniali, pełni zaangażowania ludzie, którzy zawsze chętnie angażują się w projekty organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim. Tak, jak chociażby Klub Pasjonatów, któremu z całego serca dziękujemy za przygotowanie wianków dla uczestników obu spotkań i bibliotekarek.

Czujemy również satysfakcję, że publiczność dopisała i że widać było, że nasza praca nie tylko nam przyniosła wiele radości, a nawet dane nam było usłyszeć wiele dobrych słów na temat tegorocznego wydarzenia. Serdecznie dziękujemy – to bardzo motywujące!

Rok Romantyzmu trwa, nie żegnamy się więc jeszcze z romantycznymi utworami. Serdecznie zapraszamy przez najbliższy miesiąc do Biblioteki głównej przy ul. Szkolnej 2 do odwiedzenia wystawy pt. Za/ świat ballad Adama Mickiewicza Tatiany Polakowskiej. A już za rok zapraszamy do lektury Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Fot.: Biblioteka, Dom Kultury „Uśmiech, Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki, Bogumiła Borkowska, Halina Maria Ponikowska.

Pełną historię Narodowego Czytania w Ożarowie Mazowieckim zebrało Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki tu: https://wmom.pl/narodowe-czytanie-w-ozarowie-mazowieckim/?fbclid=IwAR2kCjufs5OiFmVC6d5gDlRGTxv6QTjG63LRJFiNKT-hH8nRAX7fqzy7UKo#ballady

Skip to content