Narodowe Czytanie „Balladyny”

Operacja „Biblioteka bliżej ludzi – całodobowy zwrot książek”, mająca na celu doposażenie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim w samoobsługowe wrzutnie i organizację imprez kulturalnych online, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji:

doposażenie Biblioteki, organizacja imprez kulturalnych, poprawa bezpieczeństwa w czasach pandemii Covid-19.

5 września 2020 r. mieliśmy zaszczyt zaprosić mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego na kolejną, dziewiątą, odsłonę Narodowego Czytania, którego inicjatorem jest Para Prezydencka.
Nasza Biblioteka spotkała się już w poprzednich latach z mieszkańcami Ożarowa Mazowieckiego m.in. podczas czytania „Lalki” Bolesława Prusa, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a w roku ubiegłym czytaliśmy wspaniałe polskie nowele. Lekturą w roku bieżącym była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, czyli romantyczny dramat w pięciu aktach, napisany w Genewie w 1834, a wydany w Paryżu w 1839 roku.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka bliżej ludzi – całodobowy zwrot książek”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Między Wisłą a Kampinosem”. Naszym partnerem w projekcie jest lokalna Fundacja „Nasz Macierzysz”, której przedstawiciela p. Zbigniewa Szelenbauma gościliśmy podczas spotkania.

W roli lektorów zaprezentowała się liczna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim, przygotowana przez panie: Ewę Gruber, Ninę Gruber, Danutę Załuską oraz Emilię Bartosik. Wśród dorosłych lektorów znaleźli się: p. Andrzej Cichal – przewodniczący Rady Miejskiej OM, p. Elżbieta Paderewska – już emerytowana Dyrektor Biblioteki, p. Joanna Konieczna – czytelniczka Biblioteki wspierająca nasze działania m.in. w pracy z dziećmi, p. Mateusz Wojaczek – uczestnik Narodowego Czytania w OM od pierwszej edycji oraz pracownicy Biblioteki. Dla najmłodszych przy-gotowane były baloniki oraz kolorowanki związane z treścią dramatu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii (fot. Biblioteka i Grażyna Lipska-Zaremba „Misericordia”) oraz relacji filmowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia oraz, gościnnemu jak zawsze, Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku” za wsparcie organizacyjne.

Skip to content