O Józefowie rozmawiamy w Błoniu

W sobotę, 28 sierpnia 2021 roku gościliśmy w Muzeum Ziemi Błońskiej wraz z autorkami książki „Józefów – takie były początki”, Barbarą Mierzwą i Ewą Hrynczyszyn. Było to kolejne spotkanie o książce wydanej przez naszą Bibliotekę. Choć obecnie administracyjnie osada Józefów należy do Gminy Ożarów Mazowiecki, to historycznie mocno była związana właśnie z Błoniem.
Rozmowa toczyła się wokół początków Józefowa oraz cukrowni, czynnikach i okolicznościach, które pozwoliły założyć fabrykę cukru na ziemiach należących do dóbr płochocińskich. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać także o życiu społecznym jakie toczyło się w Józefowie przed wojną, a także kilka słów o Józefowie w czasie okupacji. Opowiadając o zamknięciu cukrowni po pożarze, w 1947 roku, autorki wraz ze słuchaczami zastanawiały się czy ta historia musiała mieć tragiczny koniec? Szczególną ciekawość wzbudziła kwestia tego, co obecnie dzieje się z pofabrycznymi budynkami.
Spotkanie należało do bardzo udanych. Uczestniczyły w nim osoby żywo zainteresowane historią okolicy, które wskazywały na wspólne wątki w historii Gminy Błonie i Gminy Ożarów Mazowiecki. Za gościnę i możliwość spotkania dziękujemy Pani Dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej Wiesławie Wideryńskiej oraz pani Marlenie Kucharskiej-Nowotko z Działu Edukacji Muzeum, która poprowadziła spotkanie.