Podsumowanie spotkań DKK w Józefowie w sezonie 2021/22

Minął właśnie drugi rok, podczas którego prowadziliśmy Dyskusyjny Klub Książki w Filii nr 1 w Józefowie. Cieszymy się, że józefowski DKK stopniowo się rozwija. W roku kulturalnym 2021/2022 odbyło się 8 spotkań, najczęściej w ostatnie poniedziałki miesiąca. Zebrała się stała grupa osób, które się na nich pojawiają. Jest także coraz więcej osób zainteresowanych, które przychodzą od czasu do czasu, chcąc przekonać się jak wyglądają nasze dyskusje i sama formuła DKK. Poniżej przedstawiamy relację ze spotkań z minionego sezonu.

A rozpoczęliśmy go odrobinę wcześniej, bo 30 sierpnia, z powieścią biograficzną Agaty Tuszyńskiej “Narzeczona Schulza”. Przeżycia pierwszej i jedynej kobiety, którą pisarz i rysownik Bruno Schulz nazywał swoją narzeczoną, jak i sam życiorys artysty bardzo poruszyły Klubowiczki. Oceniły także pozytywnie styl pisarski Tuszyńskiej, jako wartki i niezwykle przekonujący. Bo choć w omawianej przez nas książce kryło się sporo fikcji literackiej, można by pomyśleć, że to sama prawda.

Następna książka wokół której odbyło się spotkanie DKK w Józefowie, to “Olga” niemieckiego pisarza Bernarda Schlinga. Tematyka okazała się częściowo podobna do tego, co można było znaleźć w “Narzeczonej Schulza”. Niespełniona miłość kobiety do końca jej życia, okres wojny i pustka w życiu po nieobecnym ukochanym. Tę książkę Klubowiczki oceniły przede wszystkim jako smutną i melancholijną, a z tego powodu niełatwą w lekturze.

 

Następnie – w październiku i listopadzie – dyskusji poddaliśmy książki osadzone we współczesności. Głośna powieść Sally Rooney “Normalni ludzie” oraz “Życie motyli” Katarzyny Ryrych wywołały przede wszystkim wiele odwołań uczestniczek do własnych obserwacji i doświadczeń życiowych.

Po krótkiej przerwie w związku z obostrzeniami w czasie pandemii koronawirusa, w marcu mogliśmy wrócić do spotkań. Rozmawialiśmy wtedy o wzruszającej historii opisanej w powieści Ann Napolitano. Wydarzenie niemal nieprawdopodobne – w katastrofie samolotu pasażerskiego przeżywa jedynie 12-letni chłopiec – było dla nas pretekstem do zastanowienia się, jak my byśmy zareagowały w tak traumatycznej sytuacji.

 

W maju naszą klubową lekturą była powieść hiszpańskiej pisarki Carli Montero “Ogród kobiet” W książce punktem wyjścia są historie młodej kobiety żyjącej w czasach nam współczesnych i jej babki oraz prababki. Te dwa wątki – historyczny i współczesny w zaskakujący, a zarazem spójny sposób się przeplatają i uzupełniają. Obecnym na spotkaniu Paniom bardzo podobała się szczególnie historia z przeszłości, którą odkrywa przed nami główna bohaterka czytając pamiętnik swojej babki.

Wybraliśmy też na spotkania dwa reportaże wydawnictwa Czarne – w kwietniu “Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRLu” Aleksandry Boćkowskiej a na sam koniec w czerwcu czytaliśmy “Papuszę” Angeliki Kuźniak. To ostatnie spotkanie miało też elementy filmowe. gdyż nie sposób pominąć klimatycznego filmu “Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Jednym zdaniem: co w literaturze, to w życiu. Bardzo często na naszych spotkaniach okazywało się, że omawiane na DKK książki jest wstępem do  dzielenia się opiniami, wspomnieniami i wydarzeniami, które są przykładami już nie literackimi, ale z codziennego życia. A przede wszystkim prowokowały do przemyśleń na tematy mniej lub bardziej nam znane i bliskie.

W lipcu i sierpniu planujemy wakacyjną przerwę, by we wrześniu powrócić z nowymi planami czytelniczymi w ramach spotkań DKK. Do zobaczenia!

Skip to content