Relacja z wyjazdu studyjnego bibliotekarzy PWZ do Płocka

7 października 2022 r. bibliotekarze z bibliotek publicznych Powiatu Warszawskiego Zachodniego uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.
Celem wyjazdu była głównie wymiana doświadczeń w poszukiwaniu nowoczesnych i funkcjonalnych form działalności bibliotek publicznych.
Podziwialiśmy zarówno zabytkową placówkę, jaką jest główny budynek Książnicy, jak również nowoczesne aranżacje wnętrz Mediateki „eMka” oraz Chotomka – Biblioteki dla dzieci im. Wandy Chotomskiej, placówki całkowicie przeznaczonej dla najmłodszych czytelników. W każdej placówce Pracownicy podzielili się z nami informacjami o prowadzonych akcjach, projektach oraz formach promocji książki i czytelnictwa.
Wyjazd był także okazją do poznania miasta Płock i skarbów, które kryje, a wszystko dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pani Dyrektor Joanny Banasiak, która umówiła i przygotowała nam mnóstwo atrakcji. Mogliśmy zobaczyć okazałą kolekcję sztuki art déco w nowo otwartym skrzydle Muzeum Mazowieckiego. Poznaliśmy historię Katedry Płockiej – opowiedzianą przez samego Proboszcza Parafii Katedralnej Ks. Kan. mgr Stefana Jana Cegłowskiego. Na zakończenie odwiedziliśmy jedną z najstarszych szkół w Polsce – Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego, tzw. Małachowiankę, po której od piwnic po dach oprowadził nas Pan Sławomir Gałczyński. Wisienką na torcie była panorama Płocka w świetle zachodzącego słońca, podziwiana z wieży szkolnej, na której mieści się zresztą obserwatorium astronomiczne.
Wyjazd szkoleniowy został dofinansowany ze środków Powiat Warszawski Zachodni, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy całemu Zespołowi Książnicy z Panią Dyrektor na czele za ciepłe przyjęcie, pokazanie Płocka zarówno od strony historycznej, jak i współczesnej. Do zobaczenia!