Relacja ze spotkania autorskiego z Jarosławem Włodarczykiem

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W całym kraju zaplanowano uroczystości poświęcone uczczeniu najdłuższego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej, w który zaangażowali się przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa polskiego. Powstanie to odcisnęło się mocno na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co z kolei wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim także przygotowała ciekawy program, obejmujący lokalne aspekty Powstania Styczniowego, w tym m.in. spotkania regionalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwszym z nich było spotkanie „1863 – wspólnota ziemi, doświadczeń i wartości”, którego bohaterem był Jarosław Włodarczyk, autor książki „Szkice z Powstania Styczniowego w Puszczy Kampinoskiej” (wyd. 2014), znajdującej się w zbiorach Biblioteki głównej.

Podczas rozmowy, prowadzonej przez Dyrektor Anitę Nowińską, poznaliśmy kilka faktów z lokalnej historii, przede wszystkim jednak dowiedzieliśmy się jakie trudności napotkał autor przy zbieraniu materiałów do publikacji. Działania powstańcze objęte były tajemnicą, przekazy dotyczące bitew, liczebności, uzbrojenia i lokalizacji oddziałów, spisano z perspektywy czasu, długo po zakończeniu powstania. Badaczowi ciężko więc w wielu przypadkach było uznać je za wiarygodne. Niektóre informacje zawarte w książce zostały zweryfikowane i uzupełnione już po jej wydaniu, autor rozważa więc rozszerzone wznowienie.

Podsumowaniem spotkania był wspólny wniosek, iż wszystkie wydarzenia mają swoje korzenie w przeszłości, aby zrozumieć i zaakceptować współczesność należy dobrze poznać historię, nie tylko tę wielką, narodową, ale też lokalną, bliższą sercu. Warto też do nauczania historii dzieci i młodzieży wprowadzić nowe elementy, uatrakcyjnić i unowocześnić formy przekazu, stale też podkreślać wartość rozmów z przedstawicielami starszych pokoleń.

Już dziś zapraszamy do Biblioteki na kolejne wydarzenie z cyklu „160. Rocznica Powstania Styczniowego”. 8 marca o godz. 18.00 odwiedzi nas Agnieszka Cubała, autorka 11 książek historycznych, dwukrotna laureatka nagrody Klio. Data spotkania jest znacząca – w Dniu Kobiet porozmawiamy o tym, że „Kobiety są prawdziwą duszą powstania”. Serdecznie zapraszamy!