Spotkania autorskie

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim organizuje lub współorganizuje spotkania autorskie. Chętnie nawiązujemy współpracę z agencjami autorskimi, a spotkania  dla dzieci i młodzieży organizujemy w porozumieniu ze szkołami i przedszkolami, zawsze w pomieszczeniach bibliotek. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty – poza zaproszonymi uczniami może przyjść na nie każdy chętny.

Propozycje spotkań można zgłaszać: biblioteka@ozarow-mazowiecki.pl lub bezpośrednio w placówkach.

Odwiedzili nas nie tylko Autorzy, chętnie zapraszamy także Ilustratorów oraz wszystkich ludzi związanych z książką. Byli już u nas m.in.:

GRZEGORZ KASDEPKE

4 grudnia 2015 r. Oddział dla Dzieci odwiedził Grzegorz Kasdepke, autor ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas II J, III C i III H Szkoły Podstawowej nr 1.

Pisarz bardzo szybko nawiązał wspaniały kontakt z dziećmi, które uważnie słuchały jego opowieści o różnych rodzajach książek i o książkach, które on sam napisał (lub właśnie pisze). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co tak naprawdę stało się inspiracją do tworzenia książeczek dla dzieci i młodzieży, pan Grzegorz przeczytał też zgromadzonym fragmenty swoich opowiadań umiejętnie prowadząc przy tym dyskusję na trudne dla najmłodszych tematy. Dowiedzieliśmy się m.in., że dzieci kiedyś przynosił bocian, a teraz sprawa jest o wiele prostsza – wystarczy odwiedzić odpowiedni hipermarket lub skorzystać ze strony internetowej. Wesoła atmosfera sprawiła, że uczestnicy spotkania z ogromną przyjemnością wdali się w dyskusję z Autorem, chętnie odpowiadali też na jego pytania. Śmiechom nie było końca! 

W drugiej części spotkania nastąpiła zmiana ról – dzieci mogły przeprowadzić „konferencję prasową” z pisarzem, zadając mu ciekawe, nieraz zabawne, pytania, z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Na zakończenie Autor wpisywał chętnym autografy do książek i mimo kolejki, która zdawała się nie mieć końca, znalazł czas, aby z każdym zamienić kilka słów.

MARIANNA OKLEJAK

W ostatnią niedzielę maja 2015 r., podczas festynu „Miasteczko Uśmiechu” zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka, rozpoczęliśmy naszą akcję głośnego czytania „W dwa tygodnie dookoła bajki”, wpisującą się w trwającą nieprzerwanie od 2001 r. kampanię społeczną Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

Podczas wydarzenia zaprosiliśmy dzieci na warsztaty plastyczne, które poprowadziła Marianna Oklejak, ilustratorka książek Zofii Staneckiej ze słynnej serii o przygodach Basi. Wspólnie stworzone ilustracje zaprezentowaliśmy zgromadzonej na pikniku publiczności.

Miłośnicy Basi mieli wyjątkową okazję do rozmów z panią Marianną, a przy stoisku Biblioteki radni czytali fragmenty książek.

MAŁGORZATA STRZAŁKOWSKA

3 czerwca 2015 r. na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży placówkę odwiedziła Małgorzata Strzałkowska.

Uczniowie klas drugich pobliskiej szkoły podstawowej mieli wyjątkową okazję porozmawiać z ulubioną Autorką, zadać mnóstwo, czasem dość trudnych, pytań. Żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Pani Małgorzata bardzo ciekawie opowiedziała o tym w jaki sposób wykorzystuje pomysły, które przychodzą jej do głowy nawet w najmniej spodziewanych momentach oraz pokazała jak tworzy techniką kolażu niepowtarzalne ilustracje do swoich utworów.

Spotkanie autorskie wpisało się w akcję Biblioteki „W dwa tygodnie dookoła bajki” w ramach kampanii Cała Polska czyta Dzieciom, podczas której członkowie Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego głośno czytali w placówkach bibliotecznych. Przewodniczący Rady Andrzej Cichal oraz radny Kamil Bednarski wspaniale zinterpretowali „Wiersze, że aż strach!” przysparzając uczestnikom spotkania i Autorce sporo radości. Na spotkaniu – z wielką tremą, bo przecież przed samą Autorką – wiersze recytowały też uczestniczki konkursu „Warszawska Syrenka”.

Spotkanie poprzedzone zostało spotkaniami Dyskusyjnego Klubu Książki w klasach, przeprowadzonymi przez moderatora Klubu. Ogółem udział we wszystkich wzięło 86 osób.

JOANNA OLECH

30 maja 2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Olech. W wydarzeniu udział wzięły klasy, które regularnie uczestniczą w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży oraz laureaci konkursu „Dynastia Miziołków” przeprowadzonego przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej nr 1. Rok później pani Joanna odwiedziła młodych czytelników z Filii nr 2 w Święcicach.

W czasie spotkań Autorka opowiedziała dzieciom o tym, w jaki sposób została pisarką, czyli jak powstała jej pierwsza książka pt. „Dynastia Miziołków”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści pisarki, a także fragmentów „Dynastii…” w interpretacji przedstawiciela Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Zbigniewa Szelenbauma. Atrakcją spotkania były zabawy, zagadki i konkursy z wiedzy o twórczości Joanny Olech nagradzane słodyczami. Dzieci mogły też sprawdzić swoją kreatywność, na poczekaniu wymyślając historie o smoku w różnych nastrojach. Pani Joanna w prosty sposób wytłumaczyła co znaczą trudne słowa „kolokwialny” oraz „patriotyzm” i pochwaliła się swoją osobistą kolekcją Pomponów. Jako ilustratorka książek zwróciła uwagę uczestników na światowe nowinki graficzne, czyli picture booki.

Po spotkaniach kolejki po autografy nie miały końca, każdy uczestnik chciał zamienić choć słówko z pisarką i otrzymać pamiątkową pieczątkę z Miziołkiem lub ze smokiem Pomponem.

Wydarzenie w Ożarowie sfinansowano ze środków Instytutu Książki.

ZOFIA STANECKA

28 listopada 2016 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła Zofia Stanecka, znana przede wszystkim jako autorka kultowej już serii książek o Basi. Z uczniami dwóch zerówek i pierwszej klasy rozmawiała o tym, jak powstają książki, jak pisarz zapełnia swoją głowę pomysłami bohaterów i wydarzeń, a także o tym jak wypada ubrać się i zachować w różnych sytuacjach.

Ważny temat savoir-vivre’u omówiliśmy na przykładach naszych zachowań, można też było narysować swój autoportret. Autorka przeczytała fragmenty nowych książek „Damą być” i „Rycerzem być”, poznaliśmy przygody sióstr Poli i Juli, w przezabawnej interpretacji pani Zofii. Pojawiła się też oczywiście Basia i jej zaspany tata. Niebanalne, ilustrowane rysunkami Autorki spotkanie,  na długo zostanie w pamięci uczestników.

Spotkanie, w którym udział wzięło 53 dzieci, zrealizowano ze środków Instytutu Książki, w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

DOROTA SUMIŃSKA

6 kwietnia 2017 r. Oddział dla Dzieci odwiedziła Dorota Sumińska, dobrze znana wśród miłośników zwierząt autorka m.in. dziecięcych bestsellerów „Dlaczego hipopotam jest gruby?” i „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”.

Pani Dorota jest lekarzem weterynarii i jak mało kto zna się na zachowaniach zwierząt, dlatego też Goście spotkania – klasy 1 A, 1 B i 1 C z pobliskiej szkoły podstawowej – wykorzystali okazję, aby zadać mnóstwo pytań „dlaczego?”, „czemu?”, „po co?”…. Autorka wytłumaczyła dzieciom wiele zachowań naturalnych dla zwierzat, a u ludzi wywołujących strach lub zdziwienie, w bardzo ciekawy sposób opowiadała też o swoich przygodach z czworonogami. Podczas spotkania poruszyliśmy oczywiście bardzo ważny temat – bezdomności zwierząt i ludzi, dowiedzieliśmy się jak pomagać, a nawet – ale cicho sza! – jak przekonać rodzinę do adopcji pieska ze schroniska. Ważne jest też, by potem, gdy pies lub kot trafią do naszego domu, kiedy je oswoimy, dbać o nie jak o członka rodziny, jak o najlepszego przyjaciela. 

Spotkanie zrealizowane zostało we współpracy z Fundacją „Chcę Mieć Przyszłość”.

WOJCIECH WIDŁAK

30 maja 2017 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościem był Wojciech Widłak, znany przede wszystkim jako twórca pięknie ilustrowanych książek o „Panu Kuleczce” i jego sympatycznych zwierzątkach słynących z nietuzinkowych imion. Pan Wojciech znany jest również z pełnych uroku i humoru książek, takich jak „Wesoły Ryjek”, „Samotny Jędruś”, „Dwa serca anioła” oraz serii „Podręcznych Nieporadników”.

Podczas spotkania pisarz opowiadał dzieciom z pobliskiej zerówki i Przedszkola „Zameczek” skąd czerpie pomysły do swoich książek – do tego celu wykorzystał ,,Worek Pomysłów” uszyty przez Elżbietę Wasiuczyńską, ilustratorkę książek o ,,Panu Kuleczce”. Rekwizyty z worka posłużyły najmłodszym do tworzenia skojarzeń przydatnych przy opowiadaniu ciekawych historii. Przy użyciu pacynek przywiezionych przez Autora młodzi widzowie mogli z kolei stworzyć mini-teatrzyk oparty na przygodach Pana Kuleczki (w którego rolę wcielił się sam pan Wojciech).

Spotkaliśmy się w czasie III Ożarowskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, dlatego tradycyjnie naszymi gośćmi byli czytający Radni Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego – pani Marzena Ścichowska i pan Przemysław Janowski, w których interpretacji dzieci mogły posłuchać opowiadań „Wszystko” i „Wynalazek”.

Po spotkaniu uczestnicy mieli chwilkę na rozmowy z Wojciechem Widłakiem i autograf od sympatycznego Autora. Wydarzenie zrealizowano ze środków Instytutu Książki, w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, a udział w nim wzięło 46 dzieci.

ROKSANA JĘDRZEJEWSKA-WRÓBEL

PAWEŁ BERĘSEWICZ

W V Ożarowskim / XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom (2019 r.) Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedził Paweł Beręsewicz, jeden z najbardziej poczytnych pisarzy dziecięcych i młodzieżowych, którego książki są bardzo często wypożyczane w ożarowskich bibliotekach.

Skip to content