Spotkanie autorskie z Grzegorzem Gołębiowskim – relacja

13 maja 2025 r. w Bibliotece Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim odbyło się kolejne, już piąte, niezwykle wyczekiwane spotkanie z Grzegorzem Gołębiowskim, lokalnym autorem powieści kryminalnych. Tym razem zgromadzeni mieli okazję posłuchać i porozmawiać o „Zaginionej”, najnowszej książce autora.

Grzegorz Gołębiowski to postać nietuzinkowa, łącząca świat ekonomii z pasją do literatury. Debiutował w styczniu 2018 roku powieścią „Cień przeszłości”, a jego druga książka, „Dziedzictwo”, została uhonorowana prestiżowym tytułem „Złotego Kościeja” w kategorii kryminał roku 2018. Jednak to kolejne powieści, w tym uznawany za „pełnokrwisty” kryminał „Dług krwi” z 2020 roku, oraz obyczajowy „Rodzinny sekret” z 2022 roku, ugruntowały jego pozycję pisarską. Za swój wkład w kulturę lokalną, autor został uhonorowany nagrodą Gminy Ożarów Mazowiecki „Felicja”.

Rozmowa, którą poprowadziła Ewa Pawlak, zastępca Dyrektora Biblioteki, dotyczyła zarówno pasji autora, jak i zaskakującego połączenia świata ekonomii z pisaniem trzymających w napięciu kryminałów. Pan Grzegorz z humorem opowiadał o tym, jak jego ekonomiczna skrupulatność i dbałość o szczegóły oraz uważna obserwacja otoczenia przekładają się na misternie skonstruowane intrygi i postaci w powieściach. Jednym z ciekawszych wątków dyskusji było przedstawienie postaci policjantów w „Zaginionej”, których autor świadomie odmalował w pozytywnym świetle, podkreślając takie cechy charakteru, jak lojalność, przyjaźń i szacunek do przełożonego, który z kolei ich wspiera i otacza opieką. Kontrastowało to z negatywnym obrazem mediów, przedstawionych jako „hieny” żądne sensacji, o czym autor także opowiedział zgromadzonym.

Akcja „Zaginionej” po raz drugi rozgrywa się w Ożarowie Mazowieckim, na spotkaniu nie mogło więc zabraknąć lokalnych akcentów, które zawsze cieszą ożarowską publiczność. Autor zdradził zebranym między innymi to, czemu po raz pierwszy jedna z postaci – pan Andrzej Bartkowski, prezes MCC Mazurkas – występuje pod własnym nazwiskiem. To odważne posunięcie (oczywiście uzgodnione z bohaterem) stanowiło kontrast do wcześniejszych zabiegów literackich, stosowanych choćby w „Długu krwi”, gdzie postać inspirowana dyrektor Biblioteki, Elżbietą Paderewską, występowała jako Barbara Kossak. Pan Grzegorz ujawnił także swojego „lokalnego informatora”, dziękując obecnej na widowni pani Grażynie Lipskiej-Zaremba z Wirtualnego Muzeum Ożarów Mazowiecki za ciekawe opowieści o wydarzeniach i miejscach, które znalazły się w „Zaginionej”. Publiczność z zainteresowaniem słuchała o autentycznych miejscach w Ożarowie, takich jak MCC Mazurkas, lokalny posterunek policji, ulice i domy, które stały się tłem dla kryminalnej intrygi. Był też akcent osobisty, autor opowiedział o roli żony Renaty, pierwszego konsultanta, czytelnika, ale też i uważnego krytyka swoich powieści.

Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze, a czas upłynął zaskakująco szybko, pozostawiając publiczność z apetytem na więcej literackich wrażeń.

Kulminacyjnym momentem wieczoru było rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Szukamy Zaginionej”, ogłoszonego przez Bibliotekę. Zadaniem uczestników było dopisanie maksymalnie 10 zdań do wybranego fragmentu powieści. Po burzliwych obradach jury, w składzie którego był sam autor i Dyrektor Biblioteki Anita Nowińska, nagrody – egzemplarze „Zaginionej” z dedykacją autora – powędrowały do dwóch utalentowanych pań: Katarzyny Stępniak z Ożarowa Mazowieckiego oraz Julii Gorgas z Rawy Mazowieckiej. Serdecznie gratulujemy Laureatkom kreatywności i wnikliwego spojrzenia na świat „Zaginionej”!

Wieczór zakończył się możliwością zakupu książek autora oraz uzyskania autografów, co zgromadzeni chętnie wykorzystali, zyskując cenne pamiątki ze spotkania z Grzegorzem Gołębiowskim. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne, zapowiedziane przez autora powieści, w których spotkamy się ze znanymi i lubianymi bohaterami!

Przejdź do treści