Spotkanie klas „0” z Agnieszką Frączek w Filii nr 1 w Józefowie

21 marca 2023 roku, w kalendarzowy pierwszy dzień wiosny, zawitała do nas ze swoim uśmiechem i pozytywną energią wyjątkowa osoba – Agnieszka Frączek, autorka książek dla dzieci, m.in. A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem oraz Rany Julek! : o tym, jak Julian Tuwim został poetą, a także serii logopedycznej.

Szeroko doceniana laureatka kilku nagród: Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia IBBY Duży Dong – Dziecięcy Bestseller Roku, nominacji do Nagrody Zielonej Gąski, przyznawanej przez Fundację im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. Poza pisaniem zajmuje się także pracą naukową – jest językoznawczynią, germanistką i leksykografem, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Na spotkanie z pisarką zaprosiliśmy uczniów klas 0a i 0b Szkoły Podstawowej w Płochocinie, które wcześniej przygotowały się do na do niego, uczestnicząc w lekcjach bibliotecznych. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, inspiracjach i zdradziła im swoją potrójną receptę na udaną książkę. Głośno odczytane przez nią wybrane wiersze rozbudziły wyobraźnię młodej widowni. Bardzo dużo z utworów stworzonych przez goszczącą u nas autorkę poprzez pełne humoru strofy uczy młodych czytelników zasad wymowy i pisowni w języku polskim, zatem wspólnie rozpracowaliśmy na części pierwsze niektóre z występujących w nich słownych łamigłówek czy wymyślaliśmy rymy.

Pani Agnieszka podkreśliła również, że książka to nie tylko słowa, ale też np. szata graficzna i pokazała najbardziej niezwykłe jej zdaniem ilustracje do swoich utworów. Jednocześnie zachęcała dzieci do własnych prób pisarskich czy ilustratorskich. W trakcie spotkania pojawiło się sporo dociekliwych i zaskakujących pytań. Na koniec wszyscy chętni otrzymali autografy i dedykacje w książkach.

Dziękujemy Pani Agnieszce Frączek za przemiłe spotkanie oraz wychowawczyniom klas „0” za współpracę i pomoc w rozbudzaniu zainteresowania najmłodszych książką i czytaniem!

Skip to content