Superbohaterowie w Święcicach

Skąd się wzięły komiksy? Co ma wspólnego Superman z Tarzanem? Dlaczego za oceanem cenzurowano komiksy?

Na te i na jeszcze wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy spotkania online, zorganizowanego przez naszą święcicką filię nr 2 Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim dla uczniów klas V-VIII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach.

 Spotkanie w formie prezentacji poświęcone było historii amerykańskich komiksów i dwóm największym wydawnictwom – DC i Marvel. Przybliżyliśmy uczniom rywalizację tych wydawnictw, która wpłynęła na ewolucję komiksowych postaci i rozwój samych wydawnictw, zwieńczony podbiciem przez nich rynku filmowego. Spotkanie udało się sądząc po tym, co usłyszeliśmy od opiekuna uczniów, pana Roberta Leończyka, nauczyciela języka polskiego i historii. „Niestandardowa forma prezentacji – ciekawy dialog dwóch osób, pracowników biblioteki – pani Kasi i pana Witka, sprawił, że uczniowie słuchali z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Chętnie odpowiadali na czacie na pytania prowadzących i dzielili się swoimi gustami czytelniczymi, także dotyczącymi komiksów.

Komiks, jego budowa i cechy znajdują się w podstawie programowej, często pojawiają się w zadaniach na egzaminie ósmoklasisty. Tym bardziej inicjatywa biblioteki jest cenna dla uczniów naszej szkoły. Mimo przeciągającego się stanu pandemii święcicka filia biblioteczna jak zawsze działa prężnie i wspaniale realizuje misję rozwoju czytelnictwa”.

Na koniec spotkania ogłosiliśmy konkurs dla uczniów szkoły w Święcicach na projekt okładki dla istniejącego już komiksu.

Zapraszamy wszystkich, i dzieci, i dorosłych do trzech oddziałów Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim po komiksy! Ich wybór mamy duży.

Spotkanie online, poświęcone komiksom odbyło się 12 marca 2021. Wzięło w nim udział 16 uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach.

Witold Kekusz

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim, Filia nr 2 w Święcicach

Skip to content