Ta noc miała MOC! – relacja z Nocy Bibliotek 2024 w Filii nr 1 w Józefowie

12 października 2024 w Filii nr 1 w Józefowie Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim już po raz kolejny zaprosiliśmy młodych miłośników książek do wspólnego świętowania Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tym razem zgodnie z tegorocznym hasłem wspólnie odkrywaliśmy MOC BIBLIOTEK, przekonując, że są to moce szczególne i warto o nich pamiętać także na co dzień!

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy niemal od razu bardzo aktywnie zabawą w “bibliotecznym pokoju zagadek”, którą poprzedzał krótki wstęp – nieco straszna historia dawnego dziedzica budynku, gdzie dziś znajduje się biblioteka, który z powodu doznanych krzywd rzucił na to miejsce klątwę, stopniowo pozbawiając je mocy jakie posiada. Przywrócić je może odnalezienie najważniejszego i najcenniejszego ze skarbów dziedzica, którym jest pierścień posiadający właściwości magiczne. Jednak pierwszym celem było odnalezienie oraz złożenie w całość kości tajemniczego szkieletu, który miał wskazać drogę do pierścienia…

I choć fabuła ta została zmyślona, pozwoliła nam wszystkim z energią i podekscytowaniem wejść w świat gry z latarkami w rękach w poszukiwaniu poszczególnych elementów. Biblioteczne zakamarki nocą były szczególnie atrakcyjne zarówno dla najmłodszych, jak i tych odrobinę starszych dzieci. Po drodze na dwie drużyny, które w drugim etapie połączyły siły, czekały oczywiście zagadki – książkowe skojarzenia złożone z emotikonów, wykreślanki ze słowami dotyczącymi biblioteki i jej sąsiedztwa czy zadania logiczne i matematyczne oraz łamanie szyfrów. Cała grupa świetnie i naprawdę sprawnie sobie poradziła, co dowiodło pierwszej ważnej siły biblioteki – MOCY WSPÓŁPRACY.

Dzięki zdjęciu klątwy mogliśmy się przekonać w dalszej części imprezy, jakie jeszcze moce ma biblioteka. Niewątpliwie nie ma biblioteki bez książek i czytelników. Trudno też sobie wyobrazić wciągającą książkę bez bohaterów. Podczas tegorocznej Nocy, znów jedynie przy świetle lampek i latarek,  przeczytaliśmy opowiadanie z dreszczykiem z tomu “Dzisiaj już nie zaśniesz”, o dziewczynce, którą ciekawa książka pochłonęła… i to dosłownie. Jego otwarte zakończenie bardzo pobudziło naszą wyobraźnię i dłuższą chwilę dyskutowaliśmy, jak mogła zakończyć się ta przygoda dla bohaterki… Jednym słowem – MOC KSIĄŻEK i WYOBRAŹNI w pełni!

Ostatnim punktem wieczoru, poprzedzonym tradycyjnie już składkowym poczęstunkiem, było wykonanie “toreb pełnych Mocy”, a moc ta przejawiała się przede wszystkim tym, że uczestnicy ozdabiali je bliskimi i ważnymi dla nich symbolami, postaciami czy napisami. Każda chętna osoba mogła też odbić na torbie logo naszej Biblioteki. Bo MOC TWORZENIA i ekspresji, to zdecydowanie ogromny zasób naszej Filii!

Pożegnaliśmy się w dobrych nastrojach i z nowymi znajomościami! Nie zabrakło pamiątkowych dyplomów z potwierdzeniem od bibliotekarek zdobycia niezbędnych czytelniczych mocy oraz upominków od Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim.

Bardzo cieszy nas, że lokalna odsłona Nocy Bibliotek w Filii nr 1 co rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz na wydarzenie wracają z chęcią uczestnicy poprzednich edycji.

W tym roku również było nietypowo, zaskakująco i twórczo – ta noc miała niesamowitą MOC!