W czwartek, 20 lutego 2025 r., w Bibliotece Głównej odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Warsztaty z kulturą w Bibliotece” – tym razem na temat Polskiego Języka Migowego, który jest dla wielu osób fascynujący i jednocześnie dość tajemniczy.
Razem z prowadzącą warsztaty, Aleksandrą Drzewiecką z Oddziału dla Dzieci, poznawaliśmy fascynującą Kulturę Głuchych oraz Polski Język Migowy, którym Głusi posługują się na co dzień. Polski Język Migowy, w skrócie PJM, jest językiem wizualno-przestrzennym, a dzieci i dorośli podczas warsztatów przekonali się, że do migania używamy nie tylko rąk, ale także twarzy, mimiki i postury ciała. Zaczęliśmy od rozmowy i odpowiedzi na trudne pytania dotyczące świata Głuchych. Dzieci dowiedziały się, że nie każda osoba Głucha czyta z ruchu warg, że język polski jest dla Głuchych językiem obcym, a PJM potrafi być bardziej obrazowy i różnorodny niż niejeden język mówiony. Oczywiście nie obyło się bez migania i pomimo że dla wszystkich uczestników był to język nowy, udało się nauczyć podstawowych zwrotów grzecznościowych, prostych zdań i oczywiście alfabetu.
W kolejnej części warsztatów czytaliśmy fragmenty książki „Powiedz to w mig”, która odpowiada na kolejne pytania na temat języka migowego w Polsce i na świecie, zawiera też piękne i ciekawe opowieści, związane ze światem Głuchych opowiadane przez dzieci i młodzież.
Wiadomo nie od dziś, że najciekawsza jest nauka przez zabawę, więc nie zabrakło kalamburów, zgadywanek oraz aktywności ruchowej.
Podczas warsztatów uczestnicy byli bardzo aktywni i zafascynowani językiem migowym, zadawali mnóstwo mądrych pytań, wyjaśnialiśmy wspólnie wątpliwości i rozmawialiśmy o stereotypach dotyczących osób Głuchych.
Bardzo dziękujemy uczestnikom za udział w warsztatach i oby to był dobry wstęp do nauki Polskiego Języka Migowego! Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!