Wieczór z Danką Braun w Filii nr 1 w Józefowie

danka-braun-1

We wtorek 16 listopada w Filii nr 1 w Józefowie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim odbyło się spotkanie z Panią Reginą Szajowską piszącą pod pseudonimem Danka Braun. Pisarka jest autorką już 16 powieści obyczajowo-kryminalnych, w tym cyklu o rodzinie Orłowskich, pod wpływem którego wiele w życiu naszej rozmówczyni się zmieniło…

Bo „polska wersja Dana Browna”, jak określili ją bliscy i skąd wywodzi się jej pisarski pseudonim, tak przywiązała się do swoich bohaterów, że po pierwszej książce postanowiła kontynuować ich losy. Później powstały także inne, niebędące częścią sagi powieści. A z każdą kolejną zdobywają coraz więcej wielbicieli, często przełamując czytelnicze bariery. Pani Regina opowiedziała nam, że jej książki czytają chętnie osoby w bardzo różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Autorka zdradziła, ze za większością jej książek stoją prawdziwe historie bądź postacie. Wszyscy byli pod wrażeniem, że zasłyszane mimochodem zdarzenia autorka potrafi przekształcić i rozbudować we wciągającą fabułę oraz tym, z jaką lekkością opowieści – jak sama stwierdziła – wychodzą z jej głowy. Zauważyliśmy również, że twórczość Danki Braun, choć z założenia lekka i przyjemna, niejednokrotnie dotyka tematów nieznanych większości czytelników na co dzień, np. życia osób niewidomych. Było też trochę o trudnościach, jakie mogą spotkać pisarzy na rynku wydawniczym, o sympatii do audiobooków i odrobinę o życiu prywatnym pisarki.

Na tym spotkaniu autorskim atmosfera była wyjątkowo swobodna. Goszcząca u nas pisarka z wielką otwartością i energią opowiedziała o swojej twórczości. Na pytania odpowiedziała nie mając przed nami tajemnic. Z Danką Braun zdecydowanie można porozmawiać na każdy temat jak z dobrą znajomą i chyba dlatego tak trudno było nam się rozstać. Takie wieczory w bibliotece bardzo lubimy!