Wielkie Granie Przez Czytanie 2024 – relacja

WIELKIE GRANIE PRZEZ CZYTANIE’ 2024

28 stycznia 2024 r. w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a razem z nią Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim. Dołączyliśmy do Sztabu nr 5601 w Domu Kultury „Uśmiech”, gdzie podczas 32. Finału pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” graliśmy, by wyposażyć szpitale w urządzenia do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.

Od połowy grudnia w ożarowskiej Bibliotece głównej i Filiach w Józefowie i Święcicach stały 4 puszki, które zasilali nasi Czytelnicy. Kwesta zakończyła się dużym sukcesem – zebraliśmy razem 1092 zł 88 gr.

Na tę kwotę złożyło się kilka aktywności, rozpoczętych kiermaszem gadżetów w placówkach. Kolejną był, zorganizowany w Bibliotece głównej w przeddzień Finału, wykład pt. „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo: szkolne śniadaniówki dla dzieci” Małgorzaty Śmiechowicz – autorki bloga Matczyne Fanaberie, podczas którego można było dowiedzieć się jak w prosty sposób codziennie przygotowywać zdrowe, kolorowe i wartościowe lunchboxy. Na spotkaniu dostaliśmy dużą dawkę wiedzy, merytorycznych przemyśleń i doświadczeń Małgosi, sporo gotowych przepisów wraz ze zdjęciami i podpowiedziami, jak z jednego przepisu zaserwować różne potrawy. Był też czas na serdeczne rozmowy i wzajemną wymianę pomysłów. J

A w dniu 32. Finału pomagaliśmy w Sztabie w liczeniu pieniędzy z puszek wolontariuszy i stacjonarnych z naszej gminy. Jak zawsze przygotowaliśmy też wyjątkowe wydarzenie dla dzieci i rodziców – „Wielkie Granie Przez Czytanie”. Rozpoczęliśmy je od krótkiego sprawdzianu płuc po pandemii, dzięki któremu okazało się, że płuca dzieci są w zdecydowanie lepszej kondycji niż płuca dorosłych. Daliśmy więc rodzicom czas wolny na krótki odpoczynek. My natomiast na chwilę przenieśliśmy się z najmłodszymi do świata książek, w których bohaterów spotkały różne nieprzewidziane sytuacje… Oczywiście, dzięki czytaniu i przyjaźni, na końcu „Wszystko zagrało OK!”, co uczciliśmy Wielką Orkiestrą Biblioteczną i super energetycznym tańcem w rytmach znanej i lubianej muzyki. Bum-bum rurkową orkiestrę stworzyli z nami duzi i mali uczestnicy Czytania, a do tych dużych dołączyli: Koło Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego, Dom Kultury „Uśmiech”, Fundacja „Nasz Macierzysz” i TV Stansat. Razem stworzyliśmy najbardziej radosną (i najgłośniejszą) orkiestrę w całym mieście! Ale to jeszcze nie był koniec atrakcji… W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty nawiązujące do tematu Finału, podczas których każdy z uczestników poznał zasady działania układu oddechowego i jego budowę, można też było wykonać własne płucka.

Przez głośne czytanie książek i zabawy z dziećmi po raz kolejny pokazaliśmy, że Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wyjątkowy dzień, podczas którego otwierają się serca i że w tym dniu każdy może robić to, co lubi, aby pomóc innym. Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i za wszystkie wpłaty. Do zobaczenia za rok!

Fot. Biblioteka i Marcin Sarzyński