Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las,
Kaszëbe, Kaszëbe wòłają nas…
Ideą programu dotacyjnego BLISKO – Biblioteka ׀ Lokalność ׀ Inicjatywy ׀ Społeczność ׀ Kooperacja ׀ Oddolność jest sprawianie, że odległości przestają dzielić, a instytucje kultury, organizacje społeczne i mieszkańcy podejmują wspólne działania i wymieniają się doświadczeniami m.in. podczas szkoleń i wyjazdów studyjnych.
Starając się spełnić te założenia, w dniach 16-18 września 2024 r. bibliotekarze z Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim wraz z partnerami projektu „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na Kaszuby. Wśród partnerów znaleźli się: Dom Kultury „Uśmiech”, Koło Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego i Klub Sportowy „Ożarowianka”, a jako biblioteka powiatowa dla powiatu warszawskiego zachodniego do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy także bibliotekarzy z Błonia, Leszna, Izabelina i Starych Babic.
Myślą przewodnią wyjazdu było poznanie placówek kulturalnych, na których modernizację lub budowę w ostatnich latach pozyskane zostały środki zewnętrzne. Chcieliśmy zobaczyć ciekawe rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne, dostosowanie instytucji dla osób ze szczególnymi potrzebami, a także nowatorskie metody pracy ze wszystkimi grupami wiekowymi. W kręgu naszego zainteresowania znalazły się także regionalne zasoby, które mogą zostać wykorzystane do budowania marki lokalnej i dumy z kultury i historii swojej Małej Ojczyzny.
Wymianę doświadczeń i zdobywanie nowej wiedzy rozpoczęliśmy już w drodze, od Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu. Po prezentacji dotyczącej historii i teraźniejszości Biblioteki, zwiedziliśmy placówkę, poznaliśmy jej zbiory (w tym cymelia i kolekcje pozyskane od osób prywatnych) oraz pracowników – pasjonatów takich, jak Kierownik Czytelni Robert Milinkiewicz, który zaprezentował nam z dumą m.in. 4 tom dzieł zebranych Lutra, które grudziądzka Biblioteka odzyskała po ponad 50 latach… Zachwyceni niesamowitą umiejętnością łączenia nowoczesności z zabytkowymi detalami, ujęci dbałością o najdrobniejsze nawet szczegóły wyposażenia wnętrz, wyruszyliśmy na zwiedzanie Grudziądza. Nieocenionym przewodnikiem po instytucji i mieście była, oddelegowana przez Dyrektor Aleksandrę Ciżnicką, Barbara Labocha-Zielińska z Biblioteki.
Kolejnym punktem, a zarazem docelowym miejscem na trasie wyjazdu, było Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, czyli w mieście partnerskim Ożarowa Mazowieckiego. Wizytę rozpoczęliśmy od Chaty Kaszubskiej i Skansenu im. Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jagliach (oddziału CKB), gdzie instruktor Krzysztof Gradowski podczas warsztatów regionalnych „Życie na Zaborach” opowiedział nam o patronie muzeum, kaszubskim języku, sztuce, instrumentach, hafcie i wielu innych lokalnych ciekawostkach, a następnie zaprosił na zwiedzanie skansenu i przyległego gospodarstwa.
Po krótkim spacerze przez miasto Brusy, czekało na nas zmodernizowane Centrum Kultury i Biblioteki, wizytę w którym rozpoczęliśmy od warsztatów „Z młodzieżą, czy dla młodzieży – jak pracować z młodymi” z dr. Marcinem Karwowskim, Dyrektorem Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach, trenerem i infobrokerem. W szkoleniu wzmacniającym kompetencje w pracy z młodymi osobami uczestniczyli także pracownicy CKB. Przez ponad trzy godziny poznawaliśmy metodologię pracy z młodzieżą w praktyce. Pracowaliśmy metodami, które sprawdzają się w spotkaniach, warsztatach czy szkoleniach, poruszyliśmy też temat sposobów na poznanie potrzeb grupy, wypracowania zasad współpracy, wpływu różnic pokoleniowych i odnajdywania płaszczyzn do wspólnych działań. Na zakończenie wszystkie ćwiczenia omówione zostały z poziomu trenera/prowadzącego spotkania z młodzieżą, tak by każdy uczestnik warsztatów poczuł możliwość wykorzystania ich w swojej pracy.
Mimo wielu obowiązków służbowych, uczestników wyjazdu odwiedził także Burmistrz Brus Witold Ossowski, który z zainteresowaniem słuchał o dotychczasowej pracy i planach na przyszłe działania bibliotekarzy i partnerów projektu. Wypełniony warsztatami dzień dopełniło zwiedzanie Centrum, zakończone zajęciami tanecznymi z zespołem folklorystycznym i kapelą Krëbane. Pobyt w Brusach zapamiętamy na długo z wielu powodów. Jednym z nich jest duma mieszkańców ze swojego miasta, z kaszubskich korzeni, podkreślanie lokalności na każdym kroku, ale też chęć dzielenia się wiedzą i wyjątkowa umiejętność przedstawienia jej w interesujący sposób. Innym powodem jest serdeczność wszystkich osób, z którymi mieliśmy okazję się spotkać: Dyrektor CKB Anny Orlikowskiej, Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, pracowników Centrum Kultury i Biblioteki oraz członków zespołu ludowego. Poza dobrymi wspomnieniami z Brus do Ożarowa Mazowieckiego przywieźliśmy flagę oraz maskotkę Gminy – grzybka Bruska.
Ostatnim miejscem odwiedzonym podczas wyjazdu była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim. O historii i przebudowie placówki opowiedziała nam Dyrektor Ewa Borkowska, która także była przewodnikiem grupy po pomieszczeniach Biblioteki i Wystawie Dziejów Miasta „Pomiędzy Nurtami”, w niebanalny, wykorzystujący nowe technologie sposób przedstawiającej historię lokalną. Z ciekawością podglądaliśmy aranżacje wnętrz i nowe, funkcjonalne wyposażenie, obejrzeliśmy także panoramę miasta z tarasu widokowego na dachu Biblioteki.
Serdeczne podziękowania składamy Burmistrzowi Ożarowa Mazowieckiego Pawłowi Kanclerzowi za ufundowanie upominków dla Gospodarzy odwiedzonych miejsc oraz Staroście Warszawskiemu Zachodniemu Romualdowi Reszce za dofinansowanie wyjazdu.
Pełni nowej wiedzy i znajomości wróciliśmy już do codziennych obowiązków, do swoich domów i miejsc pracy. Zdobyliśmy piękne wspomnienia, żałujemy jedynie że wyjazd szkoleniowy trwał tylko trzy dni… Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy gościli naszą liczną grupę, a uczestnikom wyjazdu dziękujemy za aktywność, przyjazną atmosferę, także za wszystkie rozmowy i pomysły na kolejne wspólne działania.
Wyjazd studyjny został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu BLISKO – Biblioteka ׀ Lokalność ׀ Inicjatywy ׀ Społeczność ׀ Kooperacja ׀ Oddolność priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, projekt „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” oraz dotacji Powiatu Warszawskiego Zachodniego.