10. Ożarowski / XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – relacja

W dniach 27 maja – 8 czerwca 2024 roku trwał kolorowy zawrót głowy, czyli 10. Ożarowski / XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Cykl spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi Patronatem Honorowym objął Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz.

Hasłem tegorocznego wydarzenia, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, było „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. Zostało ono zainspirowane tytułem publikacji Katarzyny Rygiel „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie„, która zdobyła Grand Prix w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Lokalną odsłonę akcji, mającą na celu promowanie głośnego czytania, zachęcanie dorosłych do czytania i odwiedzania Bibliotek oraz do wspólnej, rodzinnej zabawy z książką, przygotowała jak zawsze Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.

Przez dwa tygodnie działo się bardzo dużo, spotykaliśmy się w Bibliotekach, przedszkolach, szkołach i na placach zabaw z dziećmi, rodzicami i dziadkami, nauczycielami i dorosłymi, którzy chętnie czytali dzieciom. Słowem…. dotarliśmy do każdego, kto miał ochotę porozmawiać z nami o książkach…

Liczbę wydarzeń i ich uczestników sprawdzić bardzo łatwo. Gdy to zrobiliśmy okazało się, że…

…podczas 30 wydarzeń spotkaliśmy się z 1296 osobami!!!

Ale jak policzyć uśmiechy na twarzach uczestników? I tych starszych i tych najmłodszych?

To wiemy tylko my. Zachowamy tę radość w sercach, a tymczasem serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromne wsparcie, zaangażowanie i za dobrą zabawę, a na dowód, że naprawdę była świetna, zapraszamy do obejrzenia „krótkiej” relacji 🙂

1 czerwca, podczas Rodzinnego Dnia Dziecka, zorganizowanego przez Dom Kultury „Uśmiech”, odczytaliśmy wspólnie „Lokomotywę” Juliana Tuwima, puszczając w ten sposób machinę czytania w ruch!

Czytali z nami:

  • Słuchacze Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Barbara Siwczyńska, Krystyna Jankowska, Wiesława Waga i Małgorzata Woźniak,
  • Radny Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego, Prezes Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa: Kamil Bednarski z Synem Szymonem,
  • Pracownicy Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim: Dyrektor Krzysztof Jabłoński, Zastępca Dyrektora Małgorzata Wdowiak i Michał Kanclerz (także Radny Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego) oraz Małgorzata Wojciechowska z Zespołu Ludowego Ożarowiacy,
  • Ożarowski Portal Historyczny – Marcin Soduł z Synem Pawłem,
  • Sąsiedzkie Wymianki Książek Ożarów Mazowiecki – Jędrzej i Marta Lubańscy,
  • Czytający Rodzice z Ożarowa Mazowieckiego z Dziećmi.

Film: https://www.facebook.com/bibliotekapublicznawozarowiemazowieckim/videos/1070261304519726

Pełna galeria z Inauguracji 10. Ożarowskiego / XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i Rodzinnego Dnia Dziecka już wkrótce.

27.05.2024 r. – 2 spotkania w Filii nr 2 w Święcicach

W naszej najmniejszej Filii spotkaliśmy się z uczniami klas 0 A i 0 B ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach. Do magicznego obrazu, w którym mieszkał najprawdziwszy Tygrys, przeniosła nas książka „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”. A skoro pojawiła się sztuka i tygrys, to każdy z uczestników zajęć wyszedł z Biblioteki z własnoręcznie wykonanym przepięknym tygrysim obrazem.

Fragmenty książki przeczytali:

  • Barbara Grabowska, Anna Iwańska, Anna Szelenbaum, Słuchaczki Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  • Zbigniew Szelenbaum, Radny Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego, Vice-Prezes Fundacji „Nasz Macierzysz”,
  • Stanisław Rdest, Komendant Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim.

27.05.2024 r. – Biblioteka podwórkowa

Od kilku lat, w czasie Ożarowskiego / Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, nasza Biblioteka wychodzi na place zabaw, aby poczytać z dziećmi książki związane z hasłem Tygodnia. W tym roku, zgodnie z hasłem „Porozmawiajmy o książkach Tygrysie!”, przygotowaliśmy książki i wierszyki o tygrysach. O godz. 17:00 na placu zabaw, na osiedlu przy ul. Poznańskiej, rozpoczęliśmy czytanie od książki „Być jak tygrys” Przemysława Wechterowicza. 

Dzięki tej lekturze poznaliśmy tygrysie zwyczaje. Następnie wszystkie dzieci przeszły przez krótki tor przeszkód, aby być przygotowanym na poszukiwania tygrysów w dżungli, gdzie polecieliśmy balonem z chusty KLANZY. Po drodze musieliśmy uważać na różne ptaki, a po wylądowaniu – na dzikie zwierzęta. Odnalezienie tygrysów okazało się całkiem proste, ale wyczerpujące. Zrobiliśmy sobie krótką przerwę i posłuchaliśmy wiersza „Gdyby tygrysy jadły irysy” Wandy Chotomskiej, po czym zanurzyliśmy się w lekturze różnych przygotowanych książek. Ale to nie wszystko, bo dzieci jeszcze rysowały tygrysy i inne zwierzęta, a na sam koniec przechodziły przez specjalny kolorowy tunel (który okazał się wielkim hitem), a następnie wróciły naszym balonem do Ożarowa Mazowieckiego.

28.05.2024 r. – 4 spotkania w Szkole Podstawowej w Umiastowie

Gościliśmy tu po raz pierwszy i od razu poszliśmy na całość! Spotkaliśmy się z uczniami wszystkich szkolnych klas: 0 A i 0 B, 1 A i 1B, 2 A i 2B, 3 A i 3 C. Były to cudowne spotkania, podczas których znów czytaliśmy fragmenty książki Katarzyny Rygiel, zajrzeliśmy też, „kto się czai w gąszczu”… A tam czaiły się humorystyczne wiersze Michała Rusinka o sympatycznej rodzince, wciąż czującej ochotę na czytanie 🙂

Fragmenty książki i wiersze przeczytali:

  • Grażyna Lipska-Zaremba, Stowarzyszenie Historyczne Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki,
  • Anna Iwańska, Danuta Kroczewska, Ewa Misiołek, Danuta Kinal, Teresa Sakowska, Barbara Siwczyńska, Ożarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
  • Stanisław Rdest, Komendant Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim.

Relacja też na Facebooku Szkoły: https://www.facebook.com/SPwUmiastowie

29.05.2024 r. – spotkanie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Ożarowie Mazowieckim

Nasza Szkoła w Naszej Klinice to miejsce szczególnie bliskie sercom ożarowskich Bibliotekarzy. Od ponad dwóch lat odwiedzamy jej uczniów regularnie, zawsze z książkami i dobrą zabawą. W Tygodniu Czytania  całkiem spora grupa Dzieci z Opiekunami odwiedziła nas w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Podczas wizyty zostaliśmy w tematach tygrysich, czytając: „Gdyby tygrysy jadły irysy” Wandy Chotomskiej, „Z marzeniami mogę wszystko!” Bena Corta i „Pocałunek” Eoin McLaughlin.

Książki przeczytali:

  • Ewa Krupa i Ewa Pawlak, Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim,
  • Stanisław Rdest, Komendant Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim.

3.06.2024 r. – 4 spotkania autorskie w Przedszkolu Publicznym nr 1 „Zameczek”

W obu lokalizacjach Przedszkola, ze wszystkimi grupami, spotkała się znana i lubiana pisarka Zofia Stanecka. Dowiedzieliśmy się o tym, skąd autor bierze pomysły i gdzie może na nie wpaść, a także w jaki sposób można wymyślić najdziwniejszego nawet bohatera opowieści i (równie dziwne) jego imię. Wśród bohaterów książek pięknie przeczytanych przez Autorkę znaleźli się  Misiek Zdzisiek i Małpka, a ten swoisty maraton spotkań odbył się dzięki inicjatywie oddolnej „Spotkanie z Basią”, złożonej w projekcie „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki”.

Szczegółowa relacja z realizacji projektu: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/blisko-spotkanie-z-basia/

3.06.2024 r. – Biblioteka podwórkowa

Czy Bibliotekę można mieć na podwórku? 

Oczywiście! W ramach Tygodnia Czytania Dzieciom nasza Biblioteka pojawiła się dwukrotnie na placu zabaw na osiedlu przy ul. Poznańskiej. Nie zdążyliśmy nawet rozłożyć koca, gdy zjawiła się rozbrykana gromadka, która zaczęła nam pomagać przy Bibliobudce. W końcu koc został rozłożony i mogliśmy zaczynać. Podczas drugiego spotkania czytaliśmy z dziećmi książki o różnych zwierzętach, już nie tylko o tygrysach. Tym razem zaczęliśmy od kilku zabaw z chustą KLANZY, by przenieść się do krainy bajek i móc przeczytać książkę o pewnej dziewczynce, która książek nie chciała czytać. Koniec i kropka! 

Ponieważ nad Ożarowem Mazowieckim zaczęły pojawiać się chmury, wróciliśmy do zabaw z chustą, ale dorzuciliśmy wielką piłkę plażową… zaangażowanie dzieci, ich śmiech i fantastyczna zabawa odgoniła deszczowe chmurzyska i znów mogliśmy wrócić na nasz biblioteczny koc. A tam mała niespodzianka, bo zamiast książki do czytania, pojawiła się mała drewniana walizka, a w niej… teatrzyk Kamishibai. W teatrzyku zaprezentowaliśmy historię o Borsuku, który na wszystkich się obraził. Publiczność była zadowolona, ale my zaproponowaliśmy już kolejną zabawę, która kończyła nasze spotkanie. Zabawę przerwał deszcz… kolorowych kulek, które latały na wszystkie strony podrzucane na chuście. Oczywiście deszcz kulek musiał zostać powtórzony, bo to bardzo wesołe zajęcie. Okazało się, że nasze spotkanie zakończyło się słodko-cukierkowo – kto był, ten wie dlaczego 🙂

4.06.2024 r. – 8 spotkań w Przedszkolu Publicznym nr 2 „Magiczny Ogród”

W Magicznym Ogrodzie zawsze jest magicznie. W tym roku, w małym pomieszczeniu po dawnym żłobku, pojawiło się rotacyjnie aż 8 grup przedszkolnych (Jeżyki, Pszczółki, Papużki, Zajączki, Motylki, Biedronki, Żabki i Wiewiórki) oraz aż 20 czytających dorosłych! Czyż to nie magia?

Czytaliśmy przepiękną książkę Sabine Bohlmann z ilustracjami Emilii Dziubak „Mamusiu, jak wielki jest świat?”, w której autorka przedstawia rozmowę między rodzicem a jego dzieckiem. Jest to opowieść o miłości, poznawaniu otaczającego świata, o tym co WIELKIE i WAŻNE w życiu. Jest to także opowieść o cierpliwości dorosłego i jego obecności w życiu dziecka, czasie dla dziecka i z dzieckiem, czyli o tym wszystkim co promujemy w Kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

Spotkania w Magicznym Ogrodzie były magiczne jeszcze z jednego ważnego powodu. Wzięły w nich udział aż trzy pokolenia, połączone magią czytania: dorośli, młodzież i dzieci 🙂

Książkę o kocie (i kilka innych) przeczytali:

  • Maria Dominiak, Koło Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego,
  • Elżbieta Firlej-Kusak, Włodzimierz Fitas, Małgorzata Skoczyńska, Barbara Siwczyńska, Krystyna Jankowska, Ewa Misiołek, Krystyna Rośleń, Wiesława Waga, Ożarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
  • Karolina Król, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim,
  • Katarzyna Kędzierska, Radna Rady Miejskie Ożarowa Mazowieckiego,
  • Weronika Bugaj, Laura Kubas, Adam Kobza-Orłowski, Maciej Zarzycki, Dawid Stępniewski, Maciej Kruk, Michał Sadkowski, Zespół Szkół nr 1 im. Tony Halika w Ożarowie Mazowieckim,
  • Anita Nowińska, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim,
  • Ewa Krupa, Instruktor Biblioteki Powiatowej dla PWZ.

Relacja Grupy Pszczółki: https://p2.ozarow-mazowiecki.pl/2024/06/10/spotkanie-z-bibliotekarka-w-ramach-akcji-cala-polska-czyta-dzieciom-pszczolki-2/

Relacja Grupy Zajączki: https://p2.ozarow-mazowiecki.pl/2024/06/10/cala-polska-czyta-dzieciom-grupa-zajaczki/

5.06.2024 r. – 2 spotkania w Filii nr 1 w Józefowie

W Bibliotece odwiedziły nas Biedronki i Rybki z Przedszkola Publicznego w Józefowie oraz uczniowie klasy 1 D ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie. Z młodszymi dziećmi czytaliśmy „Mamusiu, jak wielki jest świat?” Sabine Bohlmann, a ze starszymi „Porozmawiajmy o sztuce Tygrysie” Katarzyny Rygiel. Obie książki zawierały piękne ilustracje, które podobały się i dzieciom i dorosłym. Obie wprowadziły nas też w dobry nastrój, z którym wyruszyliśmy w podróż z „Rodzinnymi rymowankami” Michała Rusinka. A podczas wesołej podróży zajrzeliśmy do „Biblioteki”, „Księgarni”, „Szkoły” i na „Plażę”. Bo przecież już za chwilę wakacje…

Fragmenty książek i wiersze przeczytały:

  • Krystyna Tenderenda, Radna Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego,
  • Bogumiła Kuźma i Barbara Siwczyńska, Ożarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
  • Wanda Orzechowska i Ewa Hrynczyszyn, Klub Pasjonatów w Józefowie.

6.06.2024 r. – 4 spotkania w Szkole Podstawowej im. Obrońców Warszawy w Ołtarzewie

W Szkole w Ołtarzewie po raz ostatni spotkaliśmy się z Tygrysem… Ty razem w podróż do tej i innych książek zabraliśmy klasy: 0 A, 0 B, 0 C i 0 D. Były to bardzo wesołe i kolorowe spotkania, był też czas na rozmowy o czytaniu i o tym, że warto namawiać dorosłych do wspólnej lektury. Własnoręcznie wykonane Tygrysy poszły z dziećmi (i dorosłymi) w świat, a książka „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie” wróciła do Biblioteki, żeby każdy mógł ją wypożyczyć i przeczytać jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz. Bo książka jest lepsza od czekolady. Można ją czytać nieskończoną ilość razy 🙂

Fragmenty książki przeczytały:

  • Anna Jaroń, Radna Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego,
  • Karolina Żukowska, Straż Miejska w Ożarowie Mazowieckim,
  • Danuta Kinal, Małgorzata Woźniak, Bogumiła Kuźma, Krystyna Dąbrowska, Małgorzata Skoczyńska i Hanna Szulc, Ożarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
  • Anna Marsula, Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.

Relacja też na Facebooku Szkoły: https://www.facebook.com/profile.php?id=61553937357196

7.06.2024 r. – Ogólnopolskie Wybory Książek w Zespole Szkół nr 1 im. Tony Halika

Czytamy dzieciom od wielu lat i nie zapominamy o nich, gdy stają się piękną i mądrą młodzieżą, dokonującą samodzielnych wyborów. Także tych literackich.

Dlatego ważny był dla nas udział w akcji, której celem jest poznanie faktycznych preferencji czytelniczych młodzieży. Ważny był także wybór miejsca, czyli szkoły, której uczniowie są stale obecni w życiu Biblioteki, uczestniczą w spotkaniach i zajęciach warsztatowych, wspomagają też rokrocznie akcje Książka i Róża oraz Tydzień Czytania Dzieciom. Z przyjemnością obserwujemy, jak wzrasta kolejne pokolenie dorosłych Czytelników.

Relacja i wyniki: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/ogolnopolskie-wybory-ksiazek-relacja/

Relacja na stronie Szkoły: https://zs1ozarow.edupage.org/#

8.06.2024 r. – Finał akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”

Był to już 5. Finał ożarowskiej odsłony akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”, czyli ogólnopolskiej kampanii społecznej Instytutu Książki, której celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Podczas wesołej zabawy o zaletach czytania i dobrym wychowaniu rozmawiali z uczestnikami spotkania aktorzy Teatru Złoty Dukat.

Szczegółowa relacja: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/final-akcji-mala-ksiazka-wielki-czlowiek-relacja/

I to już koniec 10. Ożarowskiego / XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Przejdzie on do historii jako wydarzenie, w którym odbyło się najwięcej spotkań, podczas których czytało najwięcej dorosłych. Oczywiście największej liczbie dzieci 🙂
Skip to content