Ogólnopolskie Wybory Książek – relacja

Wydarzenie, którego inicjatorem jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, odbywa się w całej Polsce w maju i czerwcu 2024 r. W Ożarowie Mazowieckim lokalne odsłony przeprowadziły biblioteki szkolne w Szkołach Podstawowych oraz – we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 im. Tony Halika – Biblioteka Publiczna.

Celem akcji jest poznanie faktycznych preferencji czytelniczych młodzieży. Ważnymi elementami są też promocja bibliotek szkolnych i publicznych jako miejsc aktywnych i otwartych na młodzież, promocja bibliotek w środowisku oświatowym oraz włączenie się środowiska bibliotekarzy do dyskusji nad zmianą kanonu lektur. Akcja promuje jednak przede wszystkim czytanie przez młodzież książek dla przyjemności, według własnych preferencji.

Ogólnopolskie Wybory Książek przeprowadziliśmy w Zespole Szkół nr 1 im. T. Halika w Ożarowie Mazowieckim, czyli w jedynej ożarowskiej szkole ponadpodstawowej. Uczniowie, którzy zgłosili chęć pomocy, reklamowali akcję poprzez wcześniejsze rozwieszenie plakatów na szkolnych korytarzach. Dyrekcja Szkoły umożliwiła także Bibliotekarzom z Biblioteki Publicznej wejście do klas i informowanie o zasadach Wyborów.
Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w wydarzeniu, przed złożeniem głosów do urny trwały dyskusje o przeczytanych książkach, często okazywało się, że koledzy i koleżanki czytali to samo, ale po raz pierwszy była okazja do rozmowy na ten temat. Wyniki były dla nas samych zaskakujące – pokazały, że młodzież chętnie sięga po literaturę psychologiczną, motywacyjną i problemową. Znana i lubiana jest współczesna literatura dla starszej młodzieży i młodych dorosłych, jednak w wypowiedziach pojawiło się też dużo klasyki. Zwyciężył cykl książek o „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego, a wśród faworytów znalazły się także „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa i „Trylogia Hell” K. Barlińskiej.
Dziękujemy Dyrekcji, Pracownikom i Uczniom Szkoły za wsparcie i pomoc. Lista, którą razem stworzyliśmy pomoże w uzupełnieniu zbiorów Biblioteki Publicznej. Dzięki podanym tytułom poznaliśmy zainteresowania i wybory czytelnicze starszej młodzieży, użytkowników (ale i nie-użytkowników) biblioteki.

Oto szczegółowe wyniki: https://www.wyboryksiazek.pl/sprawozdanie/Biblioteka-Publiczna-im-Ireny-Zarzyckiej-w-Ozarowie-Mazowieckim/53f60d3b-8f0c-4e66-8da1-4775e8a0513c

Skip to content