9. Ożarowski / 22. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – relacja

W dniach 28 maja – 7 czerwca 2023 roku trwał kolorowy zawrót głowy, czyli 9. Ożarowski / 22. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Hasłem tegorocznego wydarzenia, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, było „Książka jest jak ogród”. Zostało ono zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

Lokalną odsłonę akcji, mającą na celu promowanie głośnego czytania, zachęcanie dorosłych do czytania i odwiedzania Bibliotek oraz do wspólnej, rodzinnej zabawy z książką, przygotowała jak zawsze Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim.

Przez tych kilka dni działo się bardzo dużo, spotykaliśmy się w Bibliotekach, przedszkolach, żłobkach i na placach zabaw z dziećmi, rodzicami i dziadkami, nauczycielami i dorosłymi, którzy chętnie czytali dzieciom. Słowem…. dotarliśmy do każdego, kto miał ochotę przenieść się z nami do cudownego, książkowego ogrodu…

Gdy już udało nam się podliczyć statystyki okazało się….,

że podczas 23 wydarzeń spotkaliśmy się aż z 1031 osobami!!!!

Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromne wsparcie, zaangażowanie i za dobrą zabawę, a na dowód, że naprawdę była świetna, zapraszamy do obejrzenia „krótkiej” relacji 🙂

28 maja, podczas Rodzinnego Dnia Dziecka, zorganizowanego przez Dom Kultury „Uśmiech”, odczytaliśmy wspólnie „Lokomotywę” Juliana Tuwima, puszczając w ten sposób machinę czytania w ruch!

Czytali z nami:

  • Radni Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego: Przewodniczący Andrzej Cichal, Maria Dominiak i Kamil Bednarski,
  • Komendant Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim – Stanisław Rdest,
  • Pracownicy Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim: Zastępca Dyrektora Małgorzata Wdowiak i Michał Kanclerz (także Radny Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego) oraz Małgorzata Wojciechowska z Zespołu Ludowego Ożarowiacy,
  • Ożarowski Portal Historyczny – Marcin Soduł,
  • Kustosz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO – Michał Malinowski,
  • Czytający Tata z Ożarowa Mazowieckiego – Łukasz Wasiak,
  • Dzieci: Natalia Maszewska, Tosia Bobowiec, Ola Andrzejewska i Szymon Bednarski.

Pełna galeria z Inauguracji i Rodzinnego Dnia Dziecka: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/rodzinny-dzien-dziecka-z-biblioteka-relacja/

29 maja spotkaliśmy się w Filii nr 2 z uczniami klas 2A i 2B Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Książka jest jak ogród”, teksty które wybraliśmy na cały Tydzień były więc pełne kwiatów i kolorów. Tym razem, do wielkiej urody ogrodu borsuka, zaprosił dzieci Radny Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Zbigniew Szelenbaum. Po przeczytaniu książki Marshy Diane Arnold wspólnie udaliśmy się do… ogrodu, gdzie razem wykonaliśmy piękną kwiatową abstrakcję. 

Także 29 maja, ale po południu, z przyjemnością powróciliśmy z Biblioteką podwórkową na plac zabaw przy bibliobudce 🙂
Dużo czytaliśmy, lataliśmy balonem i przenieśliśmy się do Krainy Baśni, w której mieszka… stonoga 😉 Razem bardzo dobrze się bawiliśmy i co ważne – do głośnego czytania zaprosiliśmy także rodziców i dziadków uczestników naszej zabawy.

30 maja wraz z przedszkolakami z grup „Zajączki” i „Żabki” z Przedszkola Publicznego w Józefowie zawędrowaliśmy do ogrodu bardzo egzotycznego, pełnego dużych roślin i pięknych, choć dzikich zwierząt. 🐯🌺 Ale czy tylko w dżungli lub w zoo można spotkać tygrysa albo ogromne ważki? Dzięki lekturze pięknie ilustrowanej książki „W moim ogrodzie jest tygrys” Lizzy Stewart przekonaliśmy się, że z mocą wyobraźni wszystko jest możliwe! 🙂

A Bibliotekę główną 30 maja odwiedzili uczniowie z Naszej Szkoły w Ożarowie Mazowieckim. Nie byłoby to możliwe bez pomocy druhów z Straż Pożarna OSP-Ożarów Maz., którzy pomogli w bezpieczny sposób dotrzeć na piętro Patrykowi. Razem zwiedziliśmy najpiękniejszy ogród, jakim jest Biblioteka i  przenieśliśmy się do świata książek. Zatańczyliśmy taniec radości, czyli biblioteczną zumbę, zamieniliśmy się w głośne potwory mieszkające w książkach i po cichutku zajrzeliśmy do ogrodu nocą… z latarką.
 
Zdjęcia: Nasza Szkoła Ożarów Mazowiecki.
 
W myśl hasła Tygodnia Czytania „Książka jest jak ogród” 31 maja poszliśmy z książkami do… ogrodu. I to do Magicznego Ogrodu, czyli Przedszkola Publicznego nr 2 w Ożarowie Mazowieckim.
Na wycieczkę do świata baśni zabraliśmy wszystkie grupy z Przedszkola i Żłobka, a dzieciom pięknie czytali: Maria Dominiak i Dorota Jaworska – Radne Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego oraz Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. T Halika w Ożarowie Mazowieckim: Weronika Bugaj, Weronika Ciecieląg, Wojtek Witkowski, Wowa Stukan i Mateusz Wilkołek.
Było to pierwsze takie spotkanie, w którym głośno czytała młodzież, ale my już wiemy, że nie ostatnie.
1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, odwiedziła nas klasa 0 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim. Z tej okazji wyruszyliśmy w rejs statkiem pirackim w poszukiwaniu skrzyni ze skarbem. Kapitanem na naszym bibliotecznym okręcie była piratka Ania, najdzielniejszy wilk morski jakiego znamy (a znamy ich niewielu ;)). Wspólnie budowaliśmy najwyższe wieże z książek, rysowaliśmy mapy skarbów i oczywiście czytaliśmy książki o piratach (i nie tylko).
Arrr, to była naprawdę klawa przygoda kamraci!
Także 1 czerwca, ale po południu, podczas Dnia Dziecka organizowanego przez Filię Domu Kultury „Uśmiech” w Józefowie, powróciły biblioteczne Bajkostwory, czyli stworki, które mieszkają w książkach! 👾🤖😈😼🐙🐡
Wszystkich ich twórców podziwiamy za pomysły i wykonanie! Było bajkowo i kolorowo! 👏👍

2 czerwca rano spotkaliśmy się z klasą 0 C ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie. W myśl hasła „Książka jest jak ogród” wybraliśmy się w literacką podróż do ogrodów i ogródków. Dzięki aż PIĘCIU Paniom czytającym sprawdziliśmy jak rosną bratki u sąsiadki, razem z Żabkiem i Ropuchem szukaliśmy wiosny i poznaliśmy pająka, który bał się… pająków, mogliśmy także potrząsnąć jabłonką i przytulić książkę…. Podczas tego spotkania czytały Panie z Klubu Pasjonatów w Józefowie: Wanda Kowalczyk, Jagoda Osowska, Ewa Hrynczyszyn i Barbara Mierzwa oraz Radna Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Nina Jędrzejczak.

A 2 czerwca po południu spotkaliśmy się z klasami 1 B i 2 B ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie. Książki do czytania ułożyły nam się prawie jak na bibliotecznych półkach: była opowieść obyczajowa o życiu sąsiadów w bloku (zakończona happy endem 🙂 ), był poradnik jak spełnić swoje marzenie i zostać właścicielem pięknego ogrodu, był też horror o pająku mieszkającym za encyklopedią oraz romans o miłości książek do dzieci (i odwrotnie). W świat tych wyjątkowych opowieści zabrały nas Panie z Klubu Pasjonatów w Józefowie: Wanda Kowalczyk, Wanda Orzechowska i Barbara Mierzwa oraz Radna Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Krystyna Tenderenda. Po czytaniu była gimnastyka (w ogrodzie, oczywiście) oraz piękna, także ogrodowa, praca plastyczna. Bo przecież… „Książka jest jak ogród” 🙂

4 czerwca, razem z Teatrem Złoty Dukat, podsumowaliśmy akcję „Mała Książka – Wielki Człowiek” (V edycja).

Szczegółowa relacja: https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/podsumowanie-akcji-mala-ksiazka-wielki-czlowiek-2022-23/

5 czerwca odwiedziliśmy grupy 1, 2, 3 i 4 z Przedszkola Publicznego nr 1 w Ożarowie Mazowieckim „Zameczek”, Filii przy ul. Mickiewicza.
Znów przyświecało nam hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania – „Książka jest jak ogród”, a do ogrodu udaliśmy się z Moniką Zarembą ze Straży Miejskiej. Było pięknie, kolorowo i radośnie, zwłaszcza gdy nadszedł czas porządków w borsuczym ogródku. Cudowna opowieść o tym, że marzenia się spełniają nie zawsze tak, jak to sobie zaplanowaliśmy, na długo zostanie w pamięci dzieci dzięki interpretacji Pani Moniki, ale także dlatego, że jeden egzemplarz historii podarowaliśmy do przedszkolnej Biblioteczki.

5 czerwca wieczorem przyszliśmy z Biblioteką podwórkową na plac zabaw przy ul. Poznańskiej 288. Zabraliśmy ze sobą Bardzo Głodną Gąsienicę, która lubi piękne ogrody i piękne książki, nawet takie, które bardzo nie chcą być czytane. Było mnóstwo zabawy, wspólne malowanie i podróż rakietą kosmiczną. I znów pięknie czytali nie tylko bibliotekarze, ale też rodzice maluchów 🙂

6 czerwca w zasadzie powinniśmy już napisać, że pomalutku, po cichutku Tydzień Czytania Dzieciom dobiegał końca. Ale nie napisaliśmy, bo to nie byłaby prawda! Rozpędziliśmy się jak „Lokomotywa” Juliana Tuwima i odwiedziliśmy grupy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 z Przedszkola Publicznego nr 1 w Ożarowie Mazowieckim „Zameczek”.
Do tak wspaniałych młodych Czytelników wyruszyliśmy z Karoliną Król i Robertem Makajem ze Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim. Znów razem odwiedziliśmy borsuka, wiewiórkę i koszatkę, poszukaliśmy ogrodowych pająków i motyli i poznaliśmy wiele zalet książek. Bo przecież książki nie tuczą, rośnie się od nich szybciej niż od zupy, a także nigdy nie można zgubić pilota od książki.
I tu już naprawdę powinniśmy napisać, że to KONIEC!
Ale nie bójcie się, to tylko koniec 9. Ożarowskiego / 22. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
My przecież czytamy przez cały rok 🙂
Skip to content