7 wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia” już za nami. Jest to coroczne wydarzenie, które Centrum Edukacji Obywatelskiej zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. W 2021 roku w akcji udział wzięło 1300 bibliotek, w tym Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim, wraz z obiema Filiami.
W Bibliotece głównej aktywności dla najmłodszych podzielone zostały na sektory, w których kolejno przez czytanie i książki wzmacnialiśmy mięśnie, słownictwo, wyobraźnię, współpracę i… apetyt (także na kolejne książki). We wszystkich zadaniach czynny udział brali opiekunowie i biblioteczni wolontariusze.
Po uroczystej inauguracji, podczas której wszyscy dorośli przeczytali głośno dzieciom wiersz Joanny Mueller „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?”, towarzyszący Nocy Bibliotek, na wzmocnienie mięśni zaproponowaliśmy uczestnikom proste ćwiczenia rozgrzewkowe. Wykorzystaliśmy tu książki jako przyrządy gimnastyczne. Następnie przebyliśmy niezwykłą sztafetę z książkami, pokonaliśmy tor przeszkód z równoważnią, przejście przez „wciągającą bibliotekę”, czyli laserową pajęczynę oraz labirynt między bibliotecznymi regałami i przepłynęliśmy rzekę oczywiście z… książek. Uczestnicy Nocy musieli także wspólnymi siłami, za pomocą sznurkowego dźwigu, przenieść w wyznaczone miejsca kilka bardzo ciężkich tomów.
Po wzmocnieniu mięśni przystąpiliśmy do wzmocnienia słownictwa. Aby osiągnąć cel wspólnie rozwiązywaliśmy niełatwe kalambury Małgorzaty Strzałkowskiej z książki „Ukryte słowa”. Wyobraźnię, apetyt, a także trochę wiedzę o zdrowej i niezdrowej żywności, wzmocniliśmy dzięki kryminałowi dietetycznemu Moniki Oworuszko „Walenty i spółka”. Po przeczytaniu jego fragmentów, w mieszanych grupach (dzieci, dorośli i wolontariusze), przygotowaliśmy mega-plakaty „Poszukiwany / Poszukiwana”, na których pojawili się bohaterowie książki oraz hasła reklamujące różne produkty np. „Cukier krzepi, choć się lepi!”.
Przy kolejnym wzmacnianiu, czyli przy wzmacnianiu współpracy pojawił się element rywalizacji. W dwóch zespołach – dzieci kontra dorośli – budowaliśmy najwyższą na świecie górę z książek, tak jak jeżyk z bajki Rocio Bonilli. Zawody wygrały dzieci, ale razem udowodniliśmy, że wcale nie trzeba mieć skrzydeł, aby wysoko latać, że wystarczy mieć wspaniałe książki (dużo, dużo książek), aby móc rozwijać wyobraźnię i być mądrzejszym.
Na zakończenie każdy z uczestników wykonał Koszyczek Wzmacniający, do którego następnie zapakował wszystko to, co może być przydatne: owoce, warzywa, słodycze, a nawet zakładki do książek. Dla najbardziej wytrwałych późną nocą rozpoczęliśmy projekcję filmu „Połykacze książek”, ekranizacji opowiadania Andrzeja Maleszki, a wszyscy uczestnicy wraz z dyplomami, zakładkami, odblaskami i smyczkami dostali „wejściówki” do kina na kanapie, czyli kody dostępu do filmu towarzyszącego tegorocznej Nocy Bibliotek „Operacja: człowiek w czerni”, umożliwiające obejrzenie go w domu.
Podczas Nocy Bibliotek w Filii nr 1 w Józefowie przewodniczką po tegorocznym haśle „Czytanie wzmacnia” była Pippi Pończoszanka. Czytaliśmy głośno fragmenty jej przygód, a potem okazało się, że Pippi zostawiła nam w bibliotece list z prośbą o pomoc, bo zagubiła coś bardzo dla niej cennego! Uczestnicy spotkania z zapałem przystąpili do poszukiwań w ciemnościach z latarkami w rękach…. Po zebraniu sześciu ukrytych w różnych pomieszczeniach elementów, odkryliśmy, że zagubionym skarbem Pippi była ODWAGA. W związku z tym podzieliliśmy się myślami, refleksjami o tym, czym jest odwaga, kiedy oraz komu jest szczególnie potrzebna. Następnie dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy od naszego gościa – ratownika medycznego, który opowiedział o tym, czy jego praca wymaga odwagi, a także jak się zachować w przypadku nagłych sytuacji. Nie obyło się bez ćwiczeń z robienia podstawowych opatrunków!
Po krótkiej przerwie i wzmacniającym poczęstunku składającym się z owoców i prażonej kukurydzy, przyszedł czas na kolejne atrakcje. Pippi uwielbia rozwiązywać zagadki i robić śmieszne rzeczy – biorąc z niej przykład graliśmy w koło fortuny z zadaniami, przy których było sporo śmiechu. Ale doszliśmy przy tej okazji do wniosku, że sama pewność siebie to nie wszystko: często potrzebna jest także wiedza, talent, a nawet trochę szczęścia! Na koniec, ponieważ Pippi podróżowała po wielu egzotycznych krajach, zainspirowaliśmy się pewnym zwyczajem z Gwatemali i robiliśmy dodające odwagi „laleczki na zmartwienia”, które wystarczy włożyć na noc pod poduszkę, a rano nasze troski będą o wiele mniejsze 🙂
W Filii nr 2 w Święcicach na początku dzieci z radością powitały niespodziewanych gości specjalnych: swoją ukochaną nauczycielkę Panią Jolantę Kasztelan oraz harcerzy z 19. Drużyny „Żywioły” z drużynową Hanią Wąsowską. Noc to czas niezwykły na spotkanie w bibliotece. Mówiliśmy więc dużo o nocy, inspirując się książką „Po ciemku”, jako o porze snu i wypoczynku, ale też zabawy, czuwania, a dla niektórych ciężkiej , odpowiedzialnej pracy. Bawiąc się w kalambury, odgadywaliśmy profesje, w których konieczna jest praca nocą. Odgadywaliśmy też nazwy gatunków zwierząt aktywnych nocą.
Techniką origami wykonaliśmy podobizny „nocnych łowców” – sów. W nawiązaniu do hasła tegorocznej Nocy Bibliotek – „Czytanie wzmacnia” – uznaliśmy, że świetnym tego przykładem jest książka A. Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”, której czytanie wzmacnia wyobraźnię, kreatywność, wiedzę, a przede wszystkim dobry humor. Po wzmacniającym, integrującym poczęstunku, stery spotkania przejęli harcerze. Zaprosili wszystkich do kręgu wokół zapalonego lampionu i rozpoczęli gawędę… A potem poprowadzili rozgrzewkę ruchową, grę na spostrzegawczość z wykorzystaniem księgozbioru, naukę piosenki harcerskiej i zakończyli przekazaniem w kręgu „iskry przyjaźni”.
Każda z Nocy w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim i Filiach była inna, łączy je jednak fakt, że wszyscy dobrze się bawiliśmy, wzmocniliśmy poprzez czytanie nie tylko mięśnie, ale i przyjaźń dzieci z biblioteką i książką. Dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie, aktywność i dobry humor, miłym gościom specjalnym za wzbogacenie spotkań, wolontariuszom za pomoc, a Pani Sołtys i strażakom z OSP Święcice za stworzenie bezpiecznych warunków przebiegu lokalnego wydarzenia.
Noc Bibliotek w Bibliotece głównej:
Noc Bibliotek w Filii nr 1 w Józefowie:
Noc Bibliotek w Filii nr 2 w Święcicach: