Otwarcie wystawy ulicznej „75 lat Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim” i gra terenowa – relacja

8 maja 2024 roku otworzyliśmy Tydzień Bibliotek, którego hasło brzmiało „Biblioteka – miejsce na czasie”. Tygodnie Bibliotek odbywają się z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 21 lat w całej Polsce. Zawsze w maju, kojarzonym z książkami i czytaniem. Są jednak nie tylko okazją do wspólnego świętowania Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, ale też do wielu działań lokalnych skierowanych do mieszkańców.

Inauguracją ożarowskiego Tygodnia Bibliotek było otwarcie przed Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku” wystawy plenerowej „75 lat Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim”, poświęconej historii i teraźniejszości ożarowskiej książnicy. Patronat Honorowy nad wystawą objął Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz, a uroczystego otwarcia ekspozycji dokonały Zastępca Burmistrza Elżbieta Jastrzębska-Jóźwiak i Dyrektor Biblioteki Anita Nowińska. Wśród gości znaleźli się: Dyrektor Domu Kultury „Uśmiech” Krzysztof Jabłoński, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki Grażyna Lipska-Zaremba i Kazimierz Stachurski (autor grafik przedstawiających na jednej z plansz historyczne siedziby bibliotek), Jolanta Kołodyńska-Rzeźnik i Paweł Krupa z „Informatora Ożarowskiego” oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim wraz z nauczycielami.

Plansze wystawy pokazują najważniejsze wydarzenia takie, jak utworzenie Biblioteki Publicznej, zmiany siedzib i osób na stanowiskach dyrektorów oraz powołanie Biblioteki Powiatowej dla PWZ. Ekspozycja jest także okazją do przedstawienia różnych form działalności Biblioteki, w tym m.in.: konferencyjnej, wydawniczej, wystawienniczej, edukacyjnej i animacyjnej, promującej czytelnictwo oraz prezentacji dokonań, nagród i wyróżnień. Ostatnia plansza poświęcona jest patronce Biblioteki, której imię zostało nadane placówce w 2023 roku – Irenie Zarzyckiej, pisarce, ożarowskiej nauczycielce i bibliotekarce.

Autorami wystawy są:

  • Elżbieta Paderewska (Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim w latach 2005-2019) – tekst,
  • Anita Nowińska (Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim),
  • Ewa Pawlak (Zastępca Dyrektora Biblioteki) – redakcja merytoryczna,
  • Michał Szulc (Kierownik Działu Promocyjno-Wydawniczego) – opracowanie graficzne,
  • Ewa Krupa (Instruktor Biblioteki Powiatowej dla PWZ),
  • Anna Marsula (Kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów, Koordynator ds. Dostępności) – korekta.

W dniu otwarcia wystawie towarzyszyła gra terenowa dla młodzieży,  przygotowana i  przeprowadzona przez pracowników Biblioteki. Tworząc każdą grę dla młodzieży stawiamy sobie pytanie: czy jeszcze jesteśmy na tyle młodzi, żeby zaproponować coś, co młodym ludziom się spodoba. Dodatkowo, zawsze dbamy o walory edukacyjne, w myśl zasady „nauka przez zabawę”. Tym razem zależało nam, by przygotowana gra dała wiedzę o bibliotece, a może nawet zachęciła do odwiedzin i zapoznania się z ofertą. W grze udział wzięły klasy 6F i 7D, jedna przed uroczystym otwarciem wystawy, druga tuż po nim.

Oto, co mówi Łukasz Wojdyga (współtwórca gry): „Gra terenowa + młodzież + wiedza o bibliotece… Gotowy przepis na katastrofę? Nasza propozycja była prosta: znane wszystkim miejsce, proste zasady, pytania związane z planszami wystawy, współzawodnictwo między patrolami i współpraca w zespołach. Nie spodziewaliśmy się jednak, że uczestnicy tak się zaangażują, że będą biegać od punktu do punktu i wczytywać się w kolejne informacje. Rozmawiali ze sobą i współpracowali. Miło było usłyszeć, że gra im się podobała, że była analogowo-cyfrowa, i że nikt ich nie ganił za to, że mają smartfony w rękach. Założyliśmy, że gra będzie trwała 45 minut, ale pierwsi ukończyli ją już po 30 minutach. Cieszymy się, że gra okazała się interesująca i zaangażowała uczestników.”

Do przygotowania wystawy i opracowania gry terenowej zgromadzony został bogaty materiał dokumentacyjny i fotograficzny pochodzący ze zbiorów: Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, Archiwum Państwowego Oddział w Grodzisku Mazowieckim, Archiwum Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, Domu Kultury „Uśmiech”, Stowarzyszenia „Między Wisłą a Kampinosem” oraz osób prywatnych. Nie sposób było wszystko zmieścić na kolorowych planszach, ale pracujemy już nad inną, tym razem książkową formą, pokazania historii Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim.

Skip to content