BLISKO AUTORÓW – NIEBANALNY CYKL SPOTKAŃ Z PISARZAMI
W okresie od 6 maja do 19 czerwca 2024 roku w Bibliotece Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim realizowana była Inicjatywa oddolna „BLISKO Autorów”, której pomysłodawcami byli Marta i Jędrzej Lubańscy Sąsiedzkie Wymianki Książek – Ożarów Mazowiecki*. Inicjatywa ta była jedną z ośmiu wybranych do dofinansowania w projekcie „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki”, zdobyła największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym mieszkańców Ożarowa.
Wybór zaproszonych autorów był subiektywnym wyborem pomysłodawców inicjatywy, spotkania były bardzo różne, tak jak i literatura, którą tworzą zaproszeni Goście. Wszystkie wydarzenia z dużą swobodą, poczuciem humoru i znajomością tematu, poprowadziła Marta Lubańska, co było spełnieniem jej marzeń.
Spotkanie z Januszem Stankiewiczem, Jarosławem Dobrowolskim oraz Feranosem (Jędrzejem Bargłowskim) pod tytułem „Nowe Oblicza Fantastyki” było pierwszym z cyklu (pierwotnie zaplanowanym na kwiecień 2024 roku, jednak ze względu na długi weekend przesuniętym na bardziej dogodny dla wszystkich termin). Finalnie odbyło się 6 maja (w poniedziałek), w korytarzu Biblioteki Głównej, było też transmitowane online. Poruszone tematy daleko odbiegły od fantastyki, autorzy chętnie opowiadali o swoich debiutach i drodze pisarskiej, o fascynacjach i inspiracjach literackich, niestety pojawił się też trudny temat problemów z wydawcami. Spotkanie trwało ponad 2 godziny, a po nim była możliwość zakupu książek i zdobycia autografów. W spotkaniu udział wzięło 26 osób stacjonarnie i 8 online.
Gościem kolejnego spotkania, które odbyło się 9 maja (w czwartek), w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, był Adrian Bednarek. To spotkanie również odbyło się w korytarzu Biblioteki Głównej i było transmitowane w sieci. Podczas rozmowy zauważalna była wśród widowni znajomość wątków i bohaterów z książek autora, padło też wiele pytań o planowane kontynuacje powieści. Adrian Bednarek zaskoczył nas wszystkich swoim poczuciem humoru i ciepłem wypowiedzi, które kontrastowały z tworzoną literaturą – brutalną, i krwawą. Liczba uczestników w Bibliotece – 15 osób, na streamingu 5. Spotkanie trwało 1,5 godziny, a po nim można było zakupić książki i uzyskać autografy.
Trzecie spotkanie, z Ałbeną Grabowską, odbyło się 13 maja (w poniedziałek), także w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Spotkanie przeniesione zostało do Wypożyczalni dla dorosłych i była to zdecydowanie zmiana na plus. Było też transmitowane online i tym razem internauci zadali wiele pytań. Autorka chętnie opowiadała o swoich pisarskich początkach, o pracy, rodzinie i planach na przyszłość. Na spotkaniu w Bibliotece było 20 osób, transmisję oglądało 10 osób. Spotkanie trwało prawie 2 godziny, a po nim tradycyjnie można było zakupić książki i uzyskać autografy.
Kolejne spotkanie – z Agnieszką Kulbat i Kamilą Szczubełek odbyło się 24 maja (w piątek), także w Wypożyczalni dla dorosłych, z transmisją online. Frekwencja była dużo niższa, ponieważ w tym samym terminie odbywały się dwa konkurencyjne spotkania autorskie (w Babicach i w Piastowie). Tematem wiodącym były debiuty literackie, obie autorki są bowiem reprezentantkami młodego pokolenia. W spotkaniu wzięło udział 10 uczestników, 5 osób oglądało nas online. Spotkanie trwało około 2 godziny i po jego zakończeniu odbyła się sprzedaż i podpisywanie książek.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Nerkowskim odbyło się 11 czerwca (we wtorek). Było transmitowane online. Autor opowiadał o swoich fascynacjach literackich, pisanych powieściach, dużo czasu poświęcił także scenariuszom popularnych polskich seriali. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób i 5 osób oglądało online. Spotkanie trwało około 2 godziny i po jego zakończeniu odbyło się podpisywanie książek autora.
Ostatnie w cyklu było spotkanie z Aleksandrą Seligą i Wiktorią Korzeniewską. Odbyło się ono 19 czerwca (w środę), tuż przed Nocą Świętojańską, co nie było przypadkowe. W twórczości obu autorek pojawiają się bowiem wątki znane ze słowiańskich mitologii i obie panie chętnie o nich mówiły. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób, transmisję oglądało 5. Spotkanie trwało około 2 godziny i po jego zakończeniu odbyła się sprzedaż i podpisywanie książek.
Marta Lubańska: „Przebieg realizacji inicjatywy oceniam pozytywnie. Otrzymałam ogromną pomoc ze strony Biblioteki na każdym etapie projektu (od zgłoszenia, po realizację każdego spotkania oraz wsparcie merytoryczne). Uczestnicy spotkań pozytywnie odebrali inicjatywę, pomysł z transmitowaniem spotkań online był bardzo chwalony przez osoby, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu na żywo i mogły nas oglądać lub potem odtworzyć sobie spotkanie. Podczas rozwieszania plakatów i rozdawaniu ulotek wśród mieszkańców, a także po zakończonych spotkaniach, dostałam bardzo pozytywną informację zwrotną, że takie spotkania bardzo przypadły mieszkańcom do gustu i chętnie chcieliby wziąć udział w kolejnych”.
Ze strony Biblioteki możemy powiedzieć, że był to pierwszy w naszej historii tak rozbudowany cykl spotkań autorskich. Po raz pierwszy odbyło się spotkanie z aż trzema autorami naraz, a cały cykl był transmitowany, co znacznie zwiększyło dostępność wydarzeń. Profesjonalne przygotowanie inicjatywy przez pomysłodawców i jej pozytywny odbiór wśród czytelników Biblioteki pokazały, że po trzykroć warto.
Po 1: warto spełniać marzenia.
Po 2: warto pozyskiwać dodatkowe fundusze na niestandardowe działania.
Po 3: warto oddawać inicjatywy w ręce pomysłodawców.
Projekt „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” trwa. O naszych działaniach i kolejnych inicjatywach mieszkańców Ożarowa przeczytać można na stronie www.biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl.
Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim
*Inicjatywa „BLISKO Autorów” zrealizowana została w ramach projektu „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” przez Bibliotekę Publiczną im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.