BLISKO – Wyjazd studyjny

Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las,

Kaszëbe, Kaszëbe wòłają nas…

 

Ideą programu dotacyjnego BLISKO – Biblioteka ׀ Lokalność ׀ Inicjatywy ׀ Społeczność ׀ Kooperacja ׀ Oddolność jest sprawianie, że odległości przestają dzielić, a instytucje kultury, organizacje społeczne i mieszkańcy podejmują wspólne działania i wymieniają się doświadczeniami m.in. podczas szkoleń i wyjazdów studyjnych.

Starając się spełnić te założenia, w dniach 16-18 września 2024 r. bibliotekarze z Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim wraz z partnerami projektu „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na Kaszuby. Wśród partnerów znaleźli się: Dom Kultury „Uśmiech”, Koło Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” z Piotrkówka Małego i Klub Sportowy „Ożarowianka”, a jako biblioteka powiatowa dla powiatu warszawskiego zachodniego do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy także bibliotekarzy z Błonia, Leszna, Izabelina i Starych Babic.

Myślą przewodnią wyjazdu było poznanie placówek kulturalnych, na których modernizację lub budowę w ostatnich latach pozyskane zostały środki zewnętrzne. Chcieliśmy zobaczyć ciekawe rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne, dostosowanie instytucji dla osób ze szczególnymi potrzebami, a także nowatorskie metody pracy ze wszystkimi grupami wiekowymi. W kręgu naszego zainteresowania znalazły się także regionalne zasoby, które mogą zostać wykorzystane do budowania marki lokalnej i dumy z kultury i historii swojej Małej Ojczyzny.

Kolejnym punktem, a zarazem docelowym miejscem na trasie wyjazdu, było Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, czyli w mieście partnerskim Ożarowa Mazowieckiego. Wizytę rozpoczęliśmy od Chaty Kaszubskiej i Skansenu im. Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jagliach (oddziału CKB), gdzie instruktor Krzysztof Gradowski podczas warsztatów regionalnych „Życie na Zaborach” opowiedział nam o patronie muzeum, kaszubskim języku, sztuce, instrumentach, hafcie i wielu innych lokalnych ciekawostkach, a następnie zaprosił na zwiedzanie skansenu i przyległego gospodarstwa.

Po krótkim spacerze przez miasto Brusy, czekało na nas zmodernizowane Centrum Kultury i Biblioteki, wizytę w którym rozpoczęliśmy od warsztatów  „Z młodzieżą, czy dla młodzieży – jak pracować z młodymi” z dr. Marcinem Karwowskim, Dyrektorem Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach, trenerem i infobrokerem. W szkoleniu wzmacniającym kompetencje w pracy z młodymi osobami uczestniczyli także pracownicy CKB. Przez ponad trzy godziny poznawaliśmy metodologię pracy z młodzieżą w praktyce. Pracowaliśmy metodami, które sprawdzają się w spotkaniach, warsztatach czy szkoleniach, poruszyliśmy też temat sposobów na poznanie potrzeb grupy, wypracowania zasad współpracy, wpływu różnic pokoleniowych i odnajdywania płaszczyzn do wspólnych działań. Na zakończenie wszystkie ćwiczenia omówione zostały z poziomu trenera/prowadzącego spotkania z młodzieżą, tak by każdy uczestnik warsztatów poczuł możliwość wykorzystania ich w swojej pracy.

Mimo wielu obowiązków służbowych, uczestników wyjazdu odwiedził także Burmistrz Brus Witold Ossowski, który z zainteresowaniem słuchał o dotychczasowej pracy i planach na przyszłe działania bibliotekarzy i partnerów projektu. Wypełniony warsztatami dzień dopełniło zwiedzanie Centrum, zakończone zajęciami tanecznymi z zespołem folklorystycznym i kapelą Krëbane. Pobyt w Brusach zapamiętamy na długo z wielu powodów. Jednym z nich jest duma mieszkańców ze swojego miasta, z kaszubskich korzeni, podkreślanie lokalności na każdym kroku, ale też chęć dzielenia się wiedzą i wyjątkowa umiejętność przedstawienia jej w interesujący sposób. Innym powodem jest serdeczność wszystkich osób, z którymi mieliśmy okazję się spotkać: Dyrektor CKB Anny Orlikowskiej, Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego,  pracowników Centrum Kultury i Biblioteki oraz członków zespołu ludowego. Poza dobrymi wspomnieniami z Brus do Ożarowa Mazowieckiego przywieźliśmy flagę oraz maskotkę Gminy – grzybka Bruska.

Ostatnim miejscem odwiedzonym podczas wyjazdu była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim. O historii i przebudowie placówki opowiedziała nam Dyrektor Ewa Borkowska, która także była przewodnikiem grupy po pomieszczeniach Biblioteki i Wystawie Dziejów Miasta „Pomiędzy Nurtami”, w niebanalny, wykorzystujący nowe technologie sposób przedstawiającej historię lokalną. Z ciekawością podglądaliśmy aranżacje wnętrz i nowe, funkcjonalne wyposażenie, obejrzeliśmy także panoramę miasta z tarasu widokowego na dachu Biblioteki.

Pełni nowej wiedzy i znajomości wróciliśmy już do codziennych obowiązków, do swoich domów i miejsc pracy. Zdobyliśmy piękne wspomnienia, żałujemy jedynie że wyjazd szkoleniowy trwał tylko trzy dni… Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy gościli naszą liczną grupę, a uczestnikom wyjazdu dziękujemy za aktywność, przyjazną atmosferę, także za wszystkie rozmowy i pomysły na kolejne wspólne działania.

Wyjazd studyjny dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu BLISKO – Biblioteka ׀ Lokalność ׀ Inicjatywy ׀ Społeczność ׀ Kooperacja ׀ Oddolność priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025,
projekt „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” oraz dotacji Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Skip to content