Ferie w Bibliotece głównej upłynęły pod znakiem dwóch aktywności: Kolorowych Warsztatów dla dzieci i młodzieży, prowadzonych przez artystę plastyka Jarosława Filipka, oraz familijnych Kinowych Ferii, czyli 12 premierowych pokazów filmowych.
Uczestnicy Kolorowych Warsztatów dowiedzieli się co można ukryć na obrazie abstrakcyjnym, rysowali uproszczone pejzaże (morze, góry miasto), szukali też symboli rysunkowych dla uczuć – w końcu jedne z zajęć odbyły się w Walentynki 🙂 Razem z prowadzącym poznawali smaki koloru, jego symbolikę, także powiązaną z uczuciami, odkrywali symbolikę pisma (rysunek np. serca, zapis literowy serca, napis serce w różnych alfabetach i kulturach). Podczas zajęć stosowane były różne techniki, m.in.: malarstwo gestu (malowanie emocji), caligraffiti (duże stemple wykonane ze sznura, tektury, naklejonych na deseczkę i powtarzanych jak szablon) oraz malarstwo procesowe, czyli tworzenie nowych procesów malarskich i nowych narzędzi.
Efekty ich działań poznamy już wkrótce, podczas wystawy w holu Biblioteki głównej. Tymczasem krótka fotorelacja:
Przez cały pierwszy tydzień ferii zimowych w Filii nr 1 w Józefowie odbywały się warsztaty dla dzieci w wieku 7 -10 lat pod hasłem „Kreatywna zima w bibliotece”.
Każdy dzień poświęciliśmy innemu tematowi. Najpierw odkrywaliśmy z uczestnikami tajemnice kosmosu, innym razem poznaliśmy ciekawostki dotyczące północnych rejonów świata: Antarktydy i Grenlandii. Nie mogło się obyć bez nawiązania do nietypowych świąt wypadających w tym czasie: Walentynek oraz Dnia Kota. Zimowym akcentem były też zabawy z włóczką, szalikami czy pluszakami – słowem wszystkim, czym można się otulić! Zajęciom oczywiście towarzyszyło głośne czytanie fragmentów książek. Oprócz tego wypełnione były pracami plastycznymi i różnego rodzaju quizami czy zabawami ruchowymi. Dzieci biorące udział w warsztatach zgodnie uznały, że świetnie się bawiły i tylko szkoda, że ten czas minął tak szybko…
Oto kilka zdjęć:
Za nami także „Ferie z Biblioteką” w Filii nr 2 w Święcicach. Różnorodna tematyka zajęć nie pozwalała uczestnikom nudzić się nawet przez chwilę.
Przedstawialiśmy plastycznie przyrodę, zmieniającą się razem z porami roku inspirując się książką „Drzewo” z pięknymi ilustracjami Britty Teckentrup, rysowaliśmy nasze emocje wzorując się na „Uczuciometrze inspektora Krokodyla” Susanny Isern, doświadczalnie badaliśmy własności papieru i balonu i poznawaliśmy nieprzemijającą mądrość baśni polskich. Nie zabrakło też czasu na zabawy ruchowe i zgadywanki.
Zajęcia tak spodobały się młodym uczestnikom co widać na poniższych zdjęciach), że jesteśmy już umówieni na wakacje…