Październik 2024 w ożarowskiej Bibliotece Głównej należał do młodzieży. Młodzież przejęła inicjatywę, najpierw wymyślając, a potem planując i przeprowadzając dwudniowe wydarzenie, które dedykowane było rówieśnikom. Wydarzenie bajecznie kolorowe, pełne radości, ale też mądre i mocne w swoim przekazie.
Zanim jednak doszło do Festiwalu Kolorów, grupa młodych ludzi spotykała się regularnie w Bibliotece. Spotkania odbywały się raz w tygodniu, w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”, w którym m.in. przeprowadzona została diagnoza potrzeb i potencjału ożarowskiej młodzieży. Z diagnozy wynikało jasno, że młodzież ma potrzebę spotykania się, rozmów, a przede wszystkim – zrobienia razem czegoś dla innych. Pomysłów było wiele, ale we wspólnym głosowaniu wybraliśmy dwudniowy Festiwal Kolorów. Pierwszym ustalonym jego elementem był Wielki Finał, czyli zabawa z proszkiem holi i ognisko w Parku Ołtarzewskim. Po burzy mózgów pojawiły się też plany na inne aktywności, wśród których znalazły się: savoir-vivre w modzie, mandale, kolorowe włosy, kolorowe jedzenie, makijaże i kamuflaże, były także propozycje festiwali pór roku i związanych z występującymi w ich czasie kolorami. Ostatecznie w programie znalazły się cztery warsztaty: literacki, plastyczny, kulinarny i stylizacyjny.
Chronologicznie pierwsze były „Kolorowe Warsztaty”, poprowadzone przez Jarosława Filipka, izabelińskiego malarza abstrakcjonistę. Razem z artystą grupa młodzieży przygotowała galerię wielkoformatowych prac, które ozdobiły placówkę i które nadal można podziwiać na wystawie w holu Biblioteki Głównej. Proste w formie i wyjątkowe w kolorystyce obrazy wykonane zostały przy użyciu pędzli, wałków, ale też… rąk i nóg naszych młodych artystów. Abstrakcyjne, wytworzone w unikalnych technikach prace, były odzwierciedleniem nastoletniej radości i wrażliwości uczestników na niuanse barw.
Drugi dzień Festiwalu rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy na powitanie, poprowadzonej przez Ninę Gruber, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim. Zabawa, podczas której oznaczaliśmy umoczonymi w farbach dłońmi osoby lubiące to co my, pokazała jak pięknie się różnimy i jak jesteśmy do siebie podobni. W kolorowych koszulkach rozpoczęliśmy warsztaty literackie z książką „Kolorowy Potwór” Anne Llenas, poprowadzone przez Ewę Pawlak z Biblioteki. Czytanie i kolorowanie potworów pokazały, jak wiele emocji drzemie w każdym z nas, jaki mamy bałagan w uczuciach i odczuciach, a także jak bardzo jesteśmy wrażliwi na otaczający świat. Pokazały też, że każdy z nas ma prawo do złości, strachu, radości i miłości i że nie ma złych emocji, bo wszystkie są ważne i potrzebne. Następnym krokiem były warsztaty kulinarne Małgorzaty Śmiechowicz „Kolory w jedzeniu”. Autorka bloga Matczyne Fanaberie, ożarowska edukatorka żywieniowa, wielbicielka nieoczywistych zabaw z dziećmi i poszukiwaczka ciekawych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu, pokazała młodzieży w jaki sposób kolory wpływają na nasz apetyt. I to nie tylko kolory samego jedzenia, ale też dodatków i talerzy, na których je serwujemy. Po prezentacji dotyczącej zasad zdrowego łączenia składników spożywczych, w części warsztatowej, powstały kolorowe pizze, sałatki i pyszne (choć czasem szare) koktajle owocowe. Po degustacji nadszedł czas na analizę kolorystyczną, czyli warsztaty Pauli Waśkiewicz z MakeUp Club pn. „Jakim jestem kolorem?”. Podczas spotkania uczestnicy mogli sprawdzić w jakim kolorze im do twarzy i jakie barwy powinny przeważać w ich makijażach i ubiorze. Dowiedzieliśmy się też, że każdy z nas widzi u innych osób najpierw kolor, dopiero potem zwracamy uwagę na fason i inne detale stroju. Dobór kolorów jest więc bardzo istotny, bo znając swój typ kolorystyczny możemy wybierać te rzeczy, które do nas pasują i podkreślają indywidualną urodę. Przeprowadzona analiza kolorystyczna przyniosła wiele zaskoczeń, kilkoro uczestników warsztatów postanowiło nawet diametralnie zmienić styl ubierania.
Po warsztatach, pełni nowych pomysłów na siebie, wyruszyliśmy na ognisko do Parku Otarzewskiego. Tam, po wspólnym pieczeniu kiełbasek, w blasku kolorowego ognia, zastanowiliśmy się co przyniosły te dwa dni. Każdy z uczestników, stojąc w kręgu, mógł podziękować za miłe chwile, nowe doświadczenia, wspólną zabawę i obecność innych. Nie był to jednak koniec kolorowych atrakcji, bo przecież czekał na nas jeszcze Finał z proszkiem holi, od którego zaczęły się wszystkie nasze barwne pomysły…
Żegnaliśmy się w Parku kolorowi, radośni, ale też pełni dobrej energii wynikającej z bycia razem i wspólnej realizacji pomysłu. Pomysłu, który chcielibyśmy powtórzyć w podobnej formule jeszcze raz, wiosną lub wczesnym latem. Tymczasem dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w Festiwal Kolorów, za ogromną życzliwość dla pomysłu i za wsparcie. Dziękujemy Rodzicom, którzy byli z nami przy ognisku, dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim za przygotowanie drewna i miejsca na ognisko, a paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Galimatjas” w Piotrkówku Małym za słodki poczęstunek. Młodzieży dziękujemy jednak najbardziej – za cudowny i wyjątkowy Festiwal Kolorów.
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki” przez Bibliotekę Publiczną im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność”.