„Gmina Ożarów Mazowiecki na archiwalnych mapach” – relacja z otwarcia wystawy

6 listopada odbyła się uroczystość otwarcia wystawy, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim i Stowarzyszenie Ożarowski Portal Historyczny, pn. „Gmina Ożarów Mazowiecki na archiwalnych mapach”, zrealizowanej pod patronatem honorowym Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza.

W wydarzeniu udział wzięli: Paweł Kanclerz, Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego, Elżbieta Jastrzębska-Jóźwiak, Zastępca Burmistrza, Małgorzata Piotrowska, Skarbnik Gminy, Natalia Ciejka, Radna Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego, Małgorzata Wdowiak, Zastępca Dyrektora Domu Kultury „Uśmiech”, przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki: Grażyna Lipska-Zaremba, Kazimierz Stachurski i Paweł Zdanowicz oraz uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim z nauczycielkami Niną Gruber i Ingeborgą Mikiel.

Po krótkim przywitaniu przybyłych Gości, głos zabrał Burmistrz Paweł Kanclerz, który pogratulował przedstawicielowi Ożarowskiego Portalu Historycznego, Marcinowi Sodułowi, pomysłu i jego realizacji. W ciepłych słowach skierowanych do młodzieży, podziękował za obecność w tak ważnym wydarzeniu i wyraził nadzieję, iż będzie ono dobrym początkiem w zgłębianiu historii, zwłaszcza najbliższej nam, lokalnej. Podziękowania za działania mające na celu zachowanie pamięci o wydarzeniach, ludziach i miejscach, skierował także do członków Wirtualnego Muzeum i członka OPH Roberta Walkowskiego. Po uroczystym przecięciu wstęgi, zgromadzona młodzież udała się do Biblioteki, gdzie miała wyjątkową okazję do spotkania z twórcami wystawy. Podczas prezentacji poszczególnych map panowie Marcin Soduł i Robert Walkowski opowiadali o tym, jak zmieniała się Gmina Ożarów Mazowiecki, w jaki sposób dokonali wyboru materiału graficznego do wystawy i jakie napotkali trudności podczas realizacji projektu.

Inicjatywa Stowarzyszenia Ożarowski Portal Historyczny zasługuje na szczególne zauważenie i docenienie, ponieważ dzięki jej realizacji w naszym mieście powstała pierwsza wielkoformatowa wystawa historyczna, przygotowana na podstawie  map archiwalnych i dokumentów historycznych. Kwerenda została przeprowadzona m.in. w Bibliotece Narodowej (archiwum Polona), a także w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Autorzy opracowania dokonali wyboru archiwaliów, ze szczególnym uwzględnieniem map, pod kątem przedstawienia rozwoju Gminy Ożarów Mazowiecki na przestrzeni wieków. Każda z map została osadzona w specjalnie dobranej grafice, opatrzona komentarzem bibliograficznym i krótkim wprowadzeniem dla Odbiorcy. Wystawa składa się z 12 plansz, prezentowanych w układzie chronologicznym, począwszy od XVIII wieku, a skończywszy na wieku XX, na których autorzy opracowania – Stowarzyszenie Ożarowski Portal Historyczny – umieścili wybrane mapy, plany i inne dokumenty, pokazujących przez pryzmat dawnej sztuki kartografii Gminę Ożarów Mazowiecki. Ta swoista podróż w czasie, która rozpoczyna się w roku 1770, jest zaproszeniem do odkrywania historii naszej Małej Ojczyzny. Redakcją merytoryczną wystawy zajęły się Anita Nowińska, Dyrektor Biblioteki i Ewa Pawlak, Zastępca Dyrektora, korektę przeprowadził Wojciech Albiński z OPH, a opracowania graficznego dokonał Michał Szulc, Kierownik Działu Promocyjno-Wydawniczego Biblioteki.

Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2024 roku, na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego i Biblioteki Publicznej, przy ul. Szkolnej 2. Zapraszamy!

Projekt organizacji wystawy zgłoszony został przez Stowarzyszenie Ożarowski Portal Historyczny w Konkursie na inicjatywy oddolne inicjowane przez przedstawicieli społeczności lokalnej w Gminie Ożarów Mazowiecki, w projekcie „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki”, organizowanym przez ożarowską Bibliotekę i współfinansowanym przez Gminę Ożarów Mazowiecki. Konkurs ten był elementem realizacji dwuletniego programu dotacyjnego BLISKO – Biblioteka ׀ Lokalność ׀ Inicjatywy ׀ Społeczność ׀ Kooperacja ׀ Oddolność, priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Jego celem było wyłonienie inicjatyw promujących czytelnictwo i Bibliotekę, zgłaszanych i współorganizowanych przez mieszkańców.

Skip to content