Przejdź do treści

Noc Sów 2025 – relacja

W dniach 14-16 marca 2025 roku w całym kraju miłośnicy przyrody wyruszyli do fascynującego świata nocnych drapieżników podczas ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego – NOCY SÓW. Tegoroczna edycja, zorganizowana w nieco późniejszym terminie niż zazwyczaj, dała uczestnikom wyjątkową szansę na usłyszenie i obserwację różnorodnych gatunków sów, w tym także tych, które przystępują do lęgów nieco później.

W Ożarowie Mazowieckim, dzięki inicjatywie Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej oraz Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa, pasjonaci przyrody – zarówno ci młodsi, jak i starsi – spotkali się w piątkowy wieczór, 14 marca. Po inspirującej prezentacji Doroty Zielińskiej, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków STOP, uczestnicy wyruszyli na pełną wrażeń wyprawę do Parku Ołtarzewskiego. Tam, podczas dwóch przyrodniczych spacerów, pod osłoną nocy, mieliśmy okazję nie tylko usłyszeć charakterystyczne pohukiwania Puszczyków, ale też zaobserwować inne nocne ptaki. Wiedza przyrodnicza pani Doroty została wzbogacona o lokalne ciekawostki, przekazane przez Kamila Bednarskiego, prezesa TMO i gospodarza miejsca. Dzięki niemu poznaliśmy historię parku, jego mieszkańców oraz szczegóły przeprowadzonych niedawno prac rewitalizacyjnych. Dowiedzieliśmy się też, jakie inne zwierzęta, oprócz sów i nietoperzy, znalazły tu swój dom.

To wyjątkowe wydarzenie edukacyjne przyciągnęło nie tylko rodziny z dziećmi, ale także liczną grupę dorosłych, pragnących zgłębić tajemnice nocnego świata przyrody i ciekawych swojego miasta. W pamięci pozostaną nam rady, by podczas obserwacji nigdy nie straszyć zwierząt, np. święcąc latarkami czy odtwarzając odgłosy przyrody z telefonu. I, co ważne, by w swoich małych ogródkach lub w miejskich terenach zielonych, zawsze dbać o dobrostan naszych „braci mniejszych”, pozostawiając im miejsca nie ruszone ręką człowieka, może nawet trochę dzikie…

Szczególne podziękowania kierujemy do Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim za sfinansowanie projektu Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość” pn. „Przyroda i My” oraz za przygotowanie drewna i miejsca na wspólne ognisko, które stało się ciepłym i przyjaznym zakończeniem tego magicznego wieczoru.