Ożarowski Dzień Wolontariusza Online
Operacja „Biblioteka bliżej ludzi – całodobowy zwrot książek”, mająca na celu doposażenie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim w samoobsługowe wrzutnie i organizację imprez kulturalnych online, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji:
doposażenie Biblioteki, organizacja imprez kulturalnych, poprawa bezpieczeństwa w czasach pandemii Covid-19.
Ciekawi Was, jak robić wolontariat online? Pierwsza myśl – przecież się nie da – bo jak komuś pomóc przez Internet? Po chwili przychodzą do głowy pomysły – przecież wolontariat to nie tylko poświęcanie innym czasu, ale i dzielenie się umiejętnościami. Ba! Nawet teraz w Bibliotece nasi dorośli wolontariusze prowadzą kursy online (z kodowania) dla dorosłych, można też pomagać (nie swoim!) dzieciom odrabiać lekcje, czy pisać Wikipedię. A może by tak zrobić o wolontariacie online burzę mózgów?
5 grudnia, w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza podczas wirtualnego spotkania zastanawialiśmy się nad różnymi sposobami i możliwościami prowadzenia wolontariatu online z ożarowskimi wolontariuszami oraz naszym gościem Mikserem, raperem zaprzyjaźnionym z Biblioteką.
Zaczęliśmy od tego, co właściwie w wolontariacie jest najważniejsze: chęć bezinteresownej pomocy innym, poczucie robienia czegoś ważnego czy życzliwość w kontaktach z ludźmi. Skala działania nie jest tak ważna, bo liczy się nawet najmniejszy, ale szczery gest. Było też trochę o udzielaniu wsparcia tylko za zgodą osób, którym mamy zamiar pomóc i odpowiedzialności za nie, kiedy zaczniemy.
Ale przede wszystkim doszliśmy do wniosku, że pomaganie online aż tak bardzo się nie różni od „analogowego” wolontariatu. Bo nieważna jest forma, lecz to jakie idee ta pomoc ze sobą niesie. Zauważyliśmy, że technologia i media społecznościowe są całkiem przydatnym narzędziem, by dzielić się swoim czasem i zdolnościami, pomagają dotrzeć do szerszego grona osób, które mogą się włączyć do zbiórki czy akcji dobroczynnej, choć z drugiej strony w dobie fake newsów należy też zachować ostrożność. W kontekście wykorzystania zasobów techniki padły również takie przykłady, jak głośne czytanie i zajęcia dla dzieci online lub rozmowy telefoniczne z samotnymi osobami.
Teraz, gdy jesteśmy już po spotkaniu, mamy poczucie, że nie tylko wiemy „co” można robić wolontariacko online, ale w pierwszej kolejności „jak” to robić, by było bezpiecznie, ciekawie i wartościowo. Zapraszamy zatem do wolontariatu w Bibliotece, nawet jeśli jeszcze nie wiecie, jak moglibyście pomóc. Z pewnością coś wymyślimy, bo razem możemy więcej!
EP, WG, AW, Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim