5 dni, 14 osób, 11 baśni z 6 kontynentów, 100% dobrej zabawy – czyli czas podsumować biblioteczną podróż dookoła świata w Filii nr 1 w Józefowie!
W czasie zajęć pod hasłem „Podróż z BAŚNIAMI dookoła świata”, główną rolę odgrywały niezwykłe baśnie z całego świata zebrane w tomie którego autorem jest Saviour Pirotta. Każdy dzień był naprawdę bardzo różnorodny. Uczestnicy dowiedzieli się czym są baśnie oraz jakie elementy je wyróżniają. Oprócz tego poznawaliśmy fakty i ciekawostki o poszczególnych kontynentach i państwach, z których czytane przez nas opowieści się wywodzą. Aby jeszcze lepiej poczuć klimat danego kraju i poznawanych historii, dzieci wykonywały prace plastyczne np. inspirowane sztuką rdzennych mieszkańców Afryki czy Australii, inspirowane fauną i florą danego rejonu, grały w gry i zabawy dzieci z innych krajów oraz rozwiązywały przygotowane zagadki. W ten sposób odwiedziliśmy m.in. Grecję, USA, Wenezuelę, Tanzanię, Chiny czy Papuę- Nową Gwineę. Zobaczcie sami!
29.07. 2024 – EUROPA
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Europy oraz kolebki jej cywilizacji – Grecji. Uczestnicy wysłuchali baśni pod tytułem „Kara dla piratów”, której głównym bohaterem jest mityczny bóg Dionizos. Następnie dzieci spróbowały swoich sił w zagadkach mitologicznych oraz nauczyły się kilku kroków ludowego, bardzo wesołego tańca sirtaki. Na dobry początek wszyscy wykonali metodą kolażu bardzo ważny atrybut podróży – własnoręcznie stworzone paszporty podróżnika towarzyszyły nam przez cały tydzień.
Kolejnym europejskim krajem, do którego udaliśmy się poprzez baśń „Pieczony kogucik”, była Portugalia. Ta mądra historia opowiada o jednym z symboli Barcelony – koguciku z Barcellos. Z papierowych talerzyków uczestnicy złożyli i ozdobili własnego kogucika.
30.07.2024 – AMERYKA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA
Aż dwa kontynenty w jeden dzień? Czemu nie? Najpierw odbyliśmy czytelniczy lot do USA, przeczytaliśmy opowieść o tym, jak pewien chłopiec zyskał nie tylko bogactwo, ale też wiernych przyjaciół, a następnie sprawdziliśmy co nas łączy poprzez gry integracyjne. Posługując się symbolami Stanów Zjednoczonych, dzieci przygotowały pocztówki z tego kraju.
Następnie przenieśliśmy się do Wenezueli, pełnej pięknego ptactwa. Z przeczytanej baśni dowiedzieliśmy się, jak egzotyczne ptaki zyskały tyle pięknych kolorów oraz zastanawialiśmy się na czym podlegała mądrość kormorana. Był też tradycyjnie już czas na aktywność w ruchu i pracę plastyczną.
31.07.2024 – AFRYKA
W tym dniu gościliśmy na zajęciach zwierzęta z Afryki. Choć były to jedynie hebanowe figurki, to świetnie oddawały anatomię i szlachetną postawę dzikich zwierząt. Próbowaliśmy również naśladować je w ruchu.
Dzieci bardzo zaciekawiła historia tańczącej hieny. Potem poczuliśmy trochę aromat Afryki przygotowując tematyczne zakładki malowane…kawą, a w drugiej części maski inspirowane tradycyjnymi maskami afrykańskich plemion. Zagraliśmy również w dwie gry popularne wśród afrykańskich dzieci. Doszliśmy do wniosku, że Afryka to niesamowicie ciekawy kontynent!
01.08.2024. – AZJA
Jesteśmy coraz dalej w naszej baśniowej wyprawie. Zatrzymując się przy Azji poznaliśmy bardzo malutki Izrael i ciekawostki związane z językiem hebrajskim, a następnie całkiem duże Chiny. Przeczytana tego dnia opowieść pt. „Smocza księżniczka” zachęciła nas do stworzenia całą grupą postaci chińskiego smoka z papieru.
02.08.2024 – AUSTRALIA I OCEANIA
Na koniec odległa, egzotyczna, fascynująca Australia i Oceania. Opowieści o mądrym żółwiu i odważnym ptaku kiwi były pouczające i wzruszające. Do jednej z nich dzieci wykonały ilustracje. Przyjrzeliśmy się także bliżej zwierzętom i roślinności tego kontynentu, graliśmy w australijską grę „król kwardratów” oraz ozdabialiśmy sylwetki australijskich zwierząt inspirując się sztuką Aborygenów.
Cały cykl zakończyliśmy rozdaniem uczestniczącym dzieciom dyplomów i drobnych upominków. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy wszystkich do podróży, zarówno tych prawdziwych, jak i książkowych!