Z uśmiechem Ci do twarzy- spotkanie z Jackiem Łapinskim – relacja

W środowe późne popołudnie 15 maja 2024 roku w Filii nr 1 w Józefowie w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie autorskie pt. „Z uśmiechem Ci do twarzy – dobry humor to lepsze życie” z pisarzem, prawnikiem i wykładowcą Jackiem Łapińskim. W Bibliotece autor wystąpił przede wszystkim jako entuzjasta i popularyzator pozytywnego stylu życia, czemu zresztą poświęcił dwie swoje książki: „Z uśmiechem Ci do twarzy” oraz „Dlaczego warto czytać?”.

Skłaniając do refleksji pytaniem: „Czego moglibyśmy życzyć sobie i innym z całego serca?”, nasz gość zapoczątkował żywą dyskusję i na podstawie własnych doświadczeń, ponadto podpartymi również dowodami z zakresu psychologii, podzielił się kilkoma inspiracjami jak zachować szczęście i optymizm na co dzień. Całe spotkanie było utrzymane w klimacie stand-upu: ciekawe i ważne przemyślenia Pan Jacek przeplatał dowcipami czy zabawnymi anegdotami. Uczestnicy szybko weszli w swobodną, przyjazną atmosferę i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Interesujące porównanie, które podał Jacek Łapiński to dwa duchy: dobry i zły, który mieszka w każdym z nas. Który wygrywa? Czy będzie to zależne od genów, charakteru, losu? Otóż największy wpływ na to mamy my sami – wygra ta strona w nas, którą bardziej „nakarmimy”.

Zatem jak dbać o to, co dobre w nas i dla nas? Według pisarza każdy dzień naszego życia jest wart zapamiętania, ale najpierw trzeba codziennie starać się zrobić coś, co sprawi, że dany dzień faktycznie wyróżni się spośród innych. W przeciwnym wypadku tygodnie, dni, miesiące, a nawet lata zaczną się wydawać identyczne, zleją się w jedno wspomnienie, w którym na przykład… siedzimy przed telewizorem. To chyba nie brzmi zbyt zachęcająco? Świetnym remedium może być oderwanie się od ekranów telewizora czy smartfona i próbowanie nowych rzeczy. A co za tym idzie jest to szansa na odnalezienie pasji, a nawet realizowanie kilku zainteresowań! Zamiast ekranu można też wybrać ruch. Ulubioną i bardzo polecaną przez Pana Jacka formą ruchu jest spacer – aktywność w zasadzie bez ograniczeń wiekowych. Odciąża i dotlenia nasz umysł, tym bardziej gdy przechadzamy się w otoczeniu zieleni i wyłączamy się od wszelkich rozpraszaczy. Jeszcze inną czynnością, która także nas rozwija, może być czytanie książek – ale o tym naszej publiczności nie trzeba było szczególnie przekonywać. 🙂

Te oraz inne wskazówki można znaleźć też na kartach książek Jacka Łapińskiego, które już niedługo będą dostępne również w naszej Bibliotece.
Warto sobie o nich przypominać, gdyż wszystkie te rzeczy wydawać by się mogło proste i każdemu znane, są jakże niekiedy trudne do wdrożenia we
współczesnym świecie i jego pędzie. Podsumowując to bardzo miłe, pełne uśmiechu spotkanie, autor życzył wszystkim, aby byli…jak najsłodsi. W końcu przecież mało kto lubi kwaśne jabłka. 😉