10 lat Klubu Pasjonatów w Filii Biblioteki w Józefowie!

30 czerwca obchodziliśmy uroczyście jubileusz działalności Klubu Pasjonatów, który już od 10 lat działa przy Filii nr 1 w Józefowie.  Z tej okazji otworzyliśmy wystawę fotograficznych portretów członków Klubu i przygotowaliśmy dla nich wiele niespodzianek.

Świętowaliśmy w przestrzeniach Filii jak zwykle pomocnego nam i życzliwego Domu Kultury „Uśmiech”. Część oficjalna odbyła się w Galerii na pierwszym piętrze siedziby Filii Biblioteki i DK, gdzie mieści się wystawa. Gości przywitały Dyrektor Biblioteki Publicznej Anita Nowińska oraz Kierownik Filii nr 1 w Józefowie Ewelina Połeć. Wydarzenie pełne było pozytywnej energii, Pasjonaci otrzymali mnóstwo życzeń.

Gratulacje złożyli przedstawiciele Rady Miejskiej Krystyna Tenderenda, Nina Jędrzejczak oraz Adrian Antosiewicz, zaznaczając że działania Klubu Pasjonatów mają ogromny wpływ na rozwój lokalnej społeczności Józefowa. Jubileusz uczcili z nami autorzy portretów Pasjonatów – Kazimierz Stachurski i Paweł Krupa, którym serdecznie podziękowaliśmy za zaangażowanie w realizację wystawy. Instytucję partnerską wydarzenia i wystawy, czyli Dom Kultury „Uśmiech” reprezentowała wicedyrektor Małgorzata Wdowiak. Byli z nami również życzliwi i bliscy Klubowi Pasjonatów bibliotekarze – Urszula Hoczyk, która na początku jego działalności współorganizowała program i działania Klubu oraz kierownik naszej Filii nr 2 w Święcicach Teresa Sakowska, jak również instruktorka powiatowa Ewa Krupa. Nie zabrakło rodzin i znajomych członków Klubu.

Powitania dopełniło krótkie przedstawienie przez Ewelinę Połeć historii powstania i działalności Klubu Pasjonatów. Podziękowania i gratulacje otrzymała Wanda Orzechowska, główna założycielka i pomysłodawczyni spotkań seniorów w 2012 roku, które za sprawą udziału w projekcie Fundacji Orange „Spotkania z pasjami”, przerodziły się nieco później w Klub Pasjonatów. Pani Wanda, wówczas kierowniczka Filii nr 1, do dnia dzisiejszego aktywnie współorganizuje działalność Klubu, a zebranie licznej i zaangażowanej grupy jest jej wielką zasługą. Duży wpływ na późniejszy rozwój Klubu miały także poprzednie kierowniczki Filii nr 1 – Monika Dziedzic i Ewa Bojarowska (lata 2016 – 2020).

„Nasi Pasjonaci to ludzie ciekawi świata, otwarci, pełni pozytywnej energii. Osoby, które obecnie tworzą Klub, są prawdziwymi ambasadorami i rzecznikami Biblioteki w lokalnej społeczności, pokazując że można być aktywnym i zaangażowanym niezależnie od wieku, np. włączając się w akcje promocji czytelnictwa, takie jak Ożarowski Tydzień Czytania Dzieciom i Narodowe Czytanie, organizując Wypożyczalnię Babć w józefowskim przedszkolu, szyjąc książeczki sensoryczne, które m.in. zostały przekazane ma aukcje WOŚP, a nawet pisząc książki o lokalnej historii – chodzi oczywiście o książkę „Józefów – takie były początki” autorstwa Barbary Mierzwy i Ewy Hrynczyszyn. Pasjonaci byli również w gronie osób, które przekazały pamiątki na wystawę o historii Józefowa, co miało bezpośredni wpływ na jakość wspomnianej publikacji. W roku 2021 wykonany przez grupę Pasjonatek wieniec dożynkowy otrzymał I nagrodę w gminnym konkursie rozstrzygniętym podczas Ożarowskich Dożynek Gminnych”.

(fragment opisu wystawy)

Punktem odniesienia do koncepcji wystawy, jak wyjaśnił zgromadzonym autor, Kazimierz Stachurski, były klasyczne płótna malarskie, a w szczególności obraz holenderskiego mistrza Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu”, wykonana w konwencji obrazu w obrazie. Stąd charakterystyczna, imitująca drewnianą, rama wokół każdej fotografii i w większości przypadków – ciemne tło, które w sposób szczególny uwydatnia osobę znajdującą się na fotografii. Autorzy podziękowali seniorom za niezwykle ciekawą i udaną współpracę, a także pogratulowali odwagi, której wymaga stanięcie przed obiektywem, uwiecznienie na zdjęciu, wreszcie – konfrontacja ze swoim portretem na ekspozycji.

W sali tanecznej Domu Kultury Dyrektor Anita Nowińska przekazała Jubilatom specjalne życzenia i upominki od Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza. Wręczyła również książkowe podziękowania dla Autorów i współorganizatorów uroczystości. Nie zabrakło też niespodzianki jubileuszowej w postaci filmowych życzeń od osób, które tego dnia nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu, a podczas spotkań i współpracy miały okazję poznać naszą biblioteczną grupę seniorów. Pozdrowienia i życzenia przekazali: była Dyrektor Biblioteki Elżbieta Paderewska, pracownicy Biblioteki Głównej, w tym Hanna Wojaczek regularnie prowadząca z Pasjonatami warsztaty, Małgorzata Sułkowska, Włodzimierz Rytka, Małgorzata Wojciechowska oraz wolontariuszka Filii nr 1 Natalia Kasperek.

W części artystycznej ze specjalną muzyczną dedykacją dla Pasjonatów wystąpiły dobrze znane im osoby. Wiktoria Gawrych, która przez dwa lata pracowała w Filii w Józefowie, zaprezentowała pełne ekspresji sceniczne oblicze, wykonując brawurowo kilka znanych piosenek, m.in. z repertuaru Anny Jantar, zespołów Happysad i ABBA, wywołując zachwyt i żywą reakcję publiczności. Z kolei Jan Hrynczyszyn, mąż jednej z Pasjonatek i kolejna gwiazda muzyczna tego wieczoru, przygotował kilka klimatycznych ballad i piosenek poetyckich, m.in. z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa. Na koniec zaprezentowano też muzyczną niespodziankę w formie filmu od Małgorzaty Wojciechowskiej z Zespołu Ludowego „Ożarowiacy”.

Uroczyste spotkanie zwieńczył poczęstunek – tort i lampka szampana wraz ze wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”! W imieniu wszystkich członków Klubu wystąpiła Grażyna Supeł, która podziękowała za docenienie seniorów i przygotowanie przez Bibliotekę Jubileuszu.

To było bardzo ważne, piękne i wzruszające wydarzenie. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które były z nami, a także tym, które wsparły organizację tego wyjątkowego Jubileuszu, szczególne podziękowania kierujemy do Domu Kultury „Uśmiech” – partnera wydarzenia.

Natomiast Pasjonatom życzymy jeszcze wielu lat spotkań – jak zwykle ciekawych, kreatywnych, pełnych gorących dyskusji i przepełnionych dobrą energią!

Wszystkim, którzy nie mogli z nami być w tym dniu, przypominamy, że wystawę można oglądać do 29 lipca 2022 r. na pierwszym piętrze budynku przy ul. Fabrycznej 15 w Józefowie, gdzie znajduje się siedziba Filii nr 1 Biblioteki Publicznej.

Skip to content