Obsługa osób starszych i niepełnosprawnych

TELEFON NA GÓRĘ. ZEJŚCIE NA DÓŁ.

Budynek Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Szkolnej 2 oraz Filii nr 2 w Świecicach przy ul. Warszawskiej 53 nie są przystosowane technicznie do potrzeb osób z uszkodzeniami układu ruchu (podjazdy na zewnątrz budynku, winda), a budynek Filii nr 1 w Józefowie przy ul. Fabrycznej 15 posiada jedynie podjazd dla wózków, to jednak zawsze służymy pomocą.

Wszystkich, którzy chcieliby uzyskać pomoc w zakresie zapisu do Biblioteki oraz skorzystania z oferty, prosimy o kontakt z wybraną placówką w godzinach otwarcia – zejdziemy i pomożemy: wejść, wprowadzić wózek, w uzasadnionych przypadkach wnieść i znieść książki.

#Ożarów
tel. /22/ 722 12 65
#Józefów
tel. /22/ 292 60 22
#Święcice
tel. /22/ 721 02 60
SŁABSZY WZROK. WIĘKSZE LITERY. I NIE TYLKO.

Z myślą o osobach starszych i słabowidzących wciąż poszerzamy ofertę książek z dużą, bardzo czytelną czcionką. Są to książki z serii Duże Litery Wydawnictwa Prószyński Media – obecnie 215 tytułów, książki z serii Wielkie Litery ze specjalną czcionką, składem i kontrastem, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym – 10 tytułów (wkrótce 45) oraz książki Oficyny Wydawniczej Silver z dużym, wygodnym drukiem – 2 tytuły (wkrótce 4). Posiadamy również duży zbiór audiobooków, wśród których można znaleźć powieści biograficzne, obyczajowe, sagi rodzinne, kryminały, thrillery a także biografie czy reportaże.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” (http://stowarzyszenielarix.pl/) osobom niewidomym i słabowidzącym, które zgłoszą taką chęć, możemy zaproponować bezpłatne wypożyczenie jednego z dwóch Czytaków na okres 30 dni z możliwością jednorazowej prolongaty o kolejne 30 dni. Urządzenie umożliwia odtwarzanie książek zapisanych na kartach pamięci w formacie mp3 i DAISY. Poszczególne funkcje Czytaka pozwalają na zatrzymanie i przewijanie nagrania oraz szybki wybór książki. W chwili obecnej Biblioteka oferuje 496 tytułów książek.

CZYTELNA STRONA. PRZESZKOLONA OBSŁUGA

Nasza strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

W przypadku problemów w korzystaniu z katalogu  prosimy o kontakt telefoniczny z wybraną placówką. Dyżurujący bibliotekarz pomoże wybrać potrzebne tytuły.

Część obsługi Biblioteki przeszkolona jest do pracy z osobami o specjalnych potrzebach (m.in. autyzm, niepełnosprawność ruchowa i umysłowa, starsi, niewidomi i niedowidzący). Prowadzimy również warsztaty dla młodzieży „O osobach z niepełnosprawnościami”.

WNIOSKI I UWAGI

Jeśli mają Państwo sugestie, jak usprawnić obsługę osób o specjalnych potrzebach, prosimy o kontakt:

biblioteka@ozarow-mazowiecki.pl